Puanter Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Bu köpekler fiziksel yetenekleri ve şaşırtıcı koku alma duyularıyla öne çıkıyor. Bu köpeklerden harika birer bloodhound ve av köpeği olur. Bu köpekler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi mutlaka okuyun.
Puanter Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2019

Puanter ya da pointer olarak bilinen köpek cinslerinin çoğu Avrupa kökenine sahiptir; bu yüzden puanter köpekler ortak bir geçmişe ve benzer özelliklere sahiptir. Bu köpekler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin!

Puanter Köpekler

Her türden pek çok puanter cinsi ve alt cinsi vardır. Bunların birçoğu 19. yüzyıl ya da daha öncesinde av köpeği olarak meydana getirildi. Bu yazıda beş farklı puanter köpek cinsi ile ilgili detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

1. Alman puanteri

Birkaç alt cins Alman puanteri de vardır. Bunlar arasından en çok bilinenlerden biri kısa tüylü Alman puanteridir (yukarıdaki resimde). Bu köpek 1800’lerde kuş ve yaban domuzu avlamak için yetiştirilmiştir.

Başlıca özellikleri; diğer köpeklerden daha iyi bir koku alma duyusu, şık görünümleri, olağanüstü zekaları, fiziksel dayanıklılıkları ve suya karşı duydukları sevgileridir.

19. yüzyılın sonundan bu yana insanlar kısa tüylü Alman puanterleri, kuşları (şahinler dahil) avlamak için de kullandılar. Bu köpekler iyi bir kişiliğe sahip sakin, kolay kullanımlı bir cinstir. Orta boylu, “tel tel” saçları ve kısa bir kuyruğu vardır.

2. Weimaraner

Alman Weimaraner, dünyadaki en ünlü puanter köpek cinslerinden biridir. Bu puanter köpekler kısa, kalın ve kahverengi tüylü, şaşırtıcı bir avcı ve kurtarıcıdır. Bu cins bir dükün ismini almıştır.

weimaraner cinsi pointer

Weimaraner cinsi köpekler doğduğunda mavi gözlere sahiptir; ancak üç aylıkken gözlerinin rengi amber tonuna doğru döner. Bu köpeklerin ayırt edici başka bir özelliği de büyük, öne bakan kulaklarıdır. Yalnız evde olmaktan hoşlanmayan ve günlük olarak iyi miktarda egzersiz yapması gereken enerjik ve sağlıklı köpeklerdir.

3. Vizsla

Vizlas, hem ev hayvanları hem de av köpekleri olarak dünya çapında çok popüler olmaya başladı. Çok aktifler ve günde en az bir saat egzersiz yapmaları gerekiyor. Çoğu cinsten daha iyi koku alma duyusuna sahiptirler ve suyu çok severler. Vizsla cinsi köpekler Macaristan’ın ulusal hayvanlarıdır ve varlıkları 10. yüzyıla kadar uzanır.

puanter cinsi köpekler

Bu köpeklerin büyük, öne bakan kulakları; kısa ve tamamen kahverengi tüyleri ve uzun ince kuyrukları vardır. Uzun patileri (özellikle de arka patileri) ile atletik bir vücutları ve büyük, kare kafaları vardır.

4. İtalyan pointer

Antik çağlarda, İtalyan pointerin iki alt cinsi vardı. Biri dağlara, diğeri ovalara adapte oldu. Ancak bu iki cins “birleştirildi” ve artık yalnızca bir standart cins vardır. Bu köpekler diğer çoğu bloodhound’a benzer bir vücuda sahip olan şov köpekleridir; çünkü uzun patileri, büyük kulakları, ince kuyrukları ve kare burunları vardır.

İtalyan pointer

İtalyan pointer, açık kahverengi lekeler ve noktaları olan beyaz tüyleri nedeniyle  diğer pointer köpek cinslerinden farklıdır. Kulakları ve gözlerinin etrafındaki alan biraz daha koyudur. Sahip oldukları belirgin izler her köpek için farklıdır.

5. Fransız pointer

Bugünün listesindeki son puanter Fransız kökenli bir köpektir. İnsanlar bu pointer cinsi köpeği ilk olarak Pirene Dağları’nda yetiştirdiler ve o bölgenin dışında nispeten nadir görülürler.

Fransız pointer

Fransız pointer kaslı bir vücuda ve uzun, ince patilere sahip, orta büyüklükte bir köpektir. Kafaları neredeyse tamamen kahverengidir; ancak tüylerinin geri kalanının beyaz tüylerin önüne geçen küçük, koyu renkli lekeleri ve yamaları olabilir.

Çocuklar ve diğer köpekler ile harika anlaşırlar ve neredeyse her iklime de iyi bir şekilde adapte olabilirler. Bugünkü makalede bahsedilmeyen diğer pek çok cinsin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Ne yazık ki, hepsinden bahsedecek olsak listemiz çok uzun olurdu; ama aynı zamanda Portekiz pointer, Danis pointer, Slovak pointer ve daha pek çok Fransız pointer cinsi de vardır. Puanter köpekler ile ilgili bu yazımızı umarız beğenmişsinizdir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Guaguère, E., Muller, A., & Cauzinille, L. (2001). Braque allemand. Pratique Medicale et Chirurgicale de l’Animal de Compagnie.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.