Mavi Dilli Köpek Cinsleri ve Özellikleri

9 Şubat 2019
Efsaneye göre mavi dilli köpekler, tanrıların lanetine uğramıştır. Fakat bilim bu özelliğin çok fazla veya az melanin ile ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Mavi dilli köpek ırklarının kökenleri hakkında pek çok (çelişkili) teori vardır. Pagan efsanelerinden bilimsel hipotezlere kadar uzanan bu teorilere rağmen bu özelliğin ardındaki gerçek göründüğünden daha karmaşık.

Mavi dilli köpek cinsleri: Bilimin söyledikleri

Dildeki minik kan damarları tek bir tabaka oluşturur. Köpeklerin ve diğer hayvanların çoğu, kanın dil boyunca taşıdığı tüm oksijen nedeniyle pembemsi bir dile sahiptir. Uzmanlar, bazı köpek ırklarının doğal bir genetik mutasyon nedeniyle mavi dilli olduğunu söylüyor. Bu, mavi dilin nadir oluşunu açıklar.

Bununla birlikte, bilim adamları hala bunun adaptif bir özellik olduğunu ortaya koyamamıştır. Belki de, bu hayvanların genetik ağaçlarında kazara meydana gelmiş bir değişiklik olabilir.

Melanin hakkında teoriler

Eski bir teori, bazı köpek ve diğer hayvan ırklarının normalden daha yüksek melanin seviyelerine sahip olduğunu belirtir. Bu ünlü madde, memelilerde cilt ve saç pigmentasyonunu kontrol eden şeydir. Çok fazla olması yoğun dil rengine neden olur.

mavi dilli chow chow köpekleri

Bununla birlikte, bir başka teori de bazı ırkların, törozin eksikliği nedeniyle mavi dilli olduğunu söyler. Bu eksiklik vücutlarının doğru şekilde renklenmesi için yeterli melanin üretilmesine engel olur.

Çin mitolojisinden açıklama

Çin mitolojisine göre, Chow-chow türü köpeklerin kökenini açıklayan bir efsane var. Efsaneye göre Chow-chow, gündüzü seven ama geceden nefret eden ejderha bir köpekti. Bir gece, karanlıktan bıkmıştı. Daima gündüz olmasını istediğinden gökyüzünü yalayarak aşındırmaya karar verdi.

Bu hareket, tanrıları çok öfkelendirdi ve onu cezalandırmaya karar verdiler. Bu yüzden dili, sonsuza dek siyah ya da mavi olacaktı. Böylece, Chow-chow, ne zaman kendi yansımasına baksa utanacaktır. Üstelik , herkes hangi köpeğin tanrılara meydan okumaya çalıştığını bilecekti.

Mavi dilli köpek cinsleri hangileridir?

Shar-pei ve Chow-chow, en iyi bilinen mavi dilli ırklardan ikisidir. Bu özellik, ikisi için de baskın bir genden kaynaklanıyor. Öyle ki bazı Chow-chow’lar mor, hatta siyahımsı dillere sahipler.

Chow-chow (Çin aslanı): Eski bir kutsal tapınak koruyucusu

“Chow-chow” tam olarak “kabarık tüylü aslan köpek” anlamına gelir. Peluş hayvanlara benzeyebilirler ama Chow-chow köpekler aslında Tibet kurtlarının soyundan gelir. Yine de bu kabarık kürkleri, koca kafaları ve mavi dilleriyle ne kadar sevimli olduklarını inkar etmek zor.

chow chow cinsi

Tarihsel olarak bu cin köpekler, Çin’de evleri, tarım alanlarını ve kutsal tapınakları korumak için kullanılmıştır. Ayrıca erkekler ava çıkarken bu köpekleri yanlarına alırdı. Günümüzde tüm dünyada Chow Chow köpeklerini bulabilirsiniz ve evcil hayvanlar olarak harika dostlardır.

Vücutları Çin’deki birkaç iklime ve özellikle soğuğa karşı mükemmel bir şekilde adapte edilmiştir. Küçük ve güçlü olan bu hayvanların vücutlarını saran kalın bir yağ tabakasına sahiptirler. Özellikle yoğun kırmızı tüyleriyle meşhurlar.

Shar-pei ve ünlü yağ topları

Shar-pei ve Chow-chow birbirine çok benzer. Hatta bazı insanlar yakın akraba olduklarını düşünür. Mavi dilli olmanın yanı sıra, vücutlarının geri kalanı da gerçekten benzer. Diğer benzerlikleri yüz özellikleri ve ifadeleri ile av ve bekçi köpekleri olarak kullanılmalarıdır.

shar pei icnsi köpek

Shar-pei köpeklerin kısa kürkü ve bir sürü yağ topu vardır. Bu yağ topları, büyüyüp doldurmaları gereken ekstra deriden dolayı yavrularda çok daha belirgindir.

Shar-pei köpekleri, 3. yüzyıldan beri insanlarla birlikte yaşamıştır. Shar-pei’nin atalarını betimleyen bazı seramik eşyaların keşfi bunu kanıtlıyor. Antik Çin kültüründe son derece önemli figürler oldukları gözüküyor.

O kadim zamanlarda bile insanlar, sürüleri korumak, hayvan avlamak ve evlerini korumak için Shar-pei cinsi köpekleri kullanmıştır. Çinli çiftçiler vahşi hayvanları topraklarından kovma mücadelesinde bu mavi dilli köpeklerin desteğini almış ve onları en iyi müttefikleri olarak görmüştür.