Küçük Köpekler Dünyayı Ele Geçirecek

Küçük Köpekler Dünyayı Ele Geçirecek

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Köpekler, dünyadaki en güzel hayvanlardan biridir. Bu, çeşitli ırkların güzelliğinin yanı sıra inanılmaz zekası nedeniyle de geçerlidir. Sadece sadık olmakla kalmazlar, aynı zamanda bizi mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Köpekler ayrıca kendilerine has özellikleri olan çok sayıda ırka da sahiptir.

Sonuç olarak, olağanüstü ve ilginç bir şey gerçekleşti. İnsanın en iyi arkadaşı olarak artan önemlerinden dolayı, insanlık için sağladıkları faydalar nedeniyle her zaman önemli olmuşlardır.

Tıpkı dünyamızdaki her şey gibi, insanlar da tarihin farklı zamanlarında farklı köpek tercihlerine sahipti. Örneğin, insanlar bir zamanlar en tüylüleri, en büyük veya en hızlı olanları sevdiler.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışma gelecekte daha az ırk çeşitliliği olacağını göstermiştir. Bu şaşırtıcı çalışma hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gerçekleri ortaya çıkaran çalışmalar

koltukta oturan sosis köpekler

Kendy Teng ve Sidney Üniversitesi‘ndeki ekibi tarafından yapılan bu ayrıntılı çalışma, prestijli Köpek Genetiği ve Epidemiyolojisi dergisinde yayınlanan ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Bu çalışmalarda uzmanlar, Avustralyalıların tüm favori köpek ırklarında meydana gelen değişiklikleri analiz etti. Bu çalışmaların en etkileyici kısımları, 1986’dan beri yapılan bir gözlemdi, daha küçük köpek ırklarına olan talep önemli ölçüde arttı. Bu talep o kadar büyümüştür ki, orta ve büyük köpeklere olan talebi aşmıştır.

Bununla birlikte, en ilginç şey, bu küçük ırkların arasında, en çok istenen köpeklerin kısa, geniş başlı, brakisefalik köpekler olmasıdır.

Yazdıklarına göre, geçen yıl dünyada tercih edilen köpek türlerinin prototipinde meydana gelen değişiklikleri yansıtıyor. Örneğin, 50’li ve 60’lı yıllarda, en idolleşmiş cins Border Collie idi.

Veterinerlik bilimi için faydalar

Bu çalışmaları gerçekleştirmek için araştırmacılar, birkaç köpek çiftliğinden elde edilen kayıtları analiz etmeyi seçiyorlar, ancak sadece safkan köpeklere odaklanıyorlar. Küçük ve orta boy köpek sayısının büyük köpeklere oranla %5 arttığını tespit etmişlerdir. Küçük köpekler de büyük köpeklere göre %11 arttı.

Aynı zamanda, bu çalışmalar veteriner topluluğu için çok faydalı olmuştur. Her cinsin yatkın olduğu hastalıkları belirlemelerine olanak sağladı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu hala daha etkili bir çözümü olmayan bazı hastalıkların tedavisini bulmada çok yardımcı oldu. Teng’in söylediğine göre, veteriner hekimler brakisefali köpekleri hakkında endişeli. Bu köpekler solunum, cilt ve sindirim problemlerinden muzdariptir.

Dünya daha fazla küçük köpek istiyor

Bu veriler sadece bu okyanus ülkesini tarif etmiyor. Aslında, bu çalışmaların sonuçları aynı zamanda Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler de dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerini de dikkate almaktadır. Kennel Kulübü’nde köpeklerin evlat edinilmesiyle ilgili veriler vardır. Onlara göre, son 10 yılda küçük köpek ırkları satın alma ve sahiplenme oranı çoğaldı.

Bu gerçeğin göze çarpan ek etkilerinden biri, bir zamanlar İngiliz Adaları’nda sevilen bir köpeğin (Yorkshire Terrier) günümüzde sayıca azalmasıdır.

Neden daha küçük köpekler?

çimenlerde koşan chihuahua

Çalışma, insanların son yıllarda neden küçük köpekler satın aldıklarının nedenlerini açıklamıyor. Bununla birlikte, aşağıda analistlere göre başlıca nedenlerin bir listesine bakabilirsiniz:
  • Boyutları nedeniyle apartman daireleri ve küçük evlere büyük köpeklerden daha iyi adapte olmuşlardır.
  • Onları her yere götürmek kolaydır. Boyutları onları taşımayı kolaylaştırır.
  • Alanlarını diğer insanlarla veya hayvanlarla paylaşmaya daha isteklidirler.
  • Daha büyük köpeklere oranla daha iyi bir ortalama yaşam süresi vardır.

Yayınlanana göre, eğer bu eğilimler birkaç yıl içinde devam ederse, çocuklardan bir köpek çizmeleri istendiğinde bir Bulldog çizeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.