Korat Kedisi: Tayland’ın Şanslı Zarif Kedileri

“Si sawat” ya da “şans getiren kedi” olarak bilinen Korat kedisi, evriminde insanların parmağı olmayan doğal bir kedi türüdür.
Korat Kedisi: Tayland’ın Şanslı Zarif Kedileri

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2019

Bu zarif kedinin arka bacakları, ön bacaklarından daha uzundur. Büyük bir burnu ve kalp şeklinde bir yüzü vardır. Korat kedisi “mavi” ırklar denen bir kedi grubunun içinde yer alır. Bu akıllı, sevgi dolu, oyuncu kedilerin kökeni Tayland’a dayanır. Dünyanın geri kalanında hala çok bilinen bir kedi değildir.

Şans getirdiği düşünülen kedi

Korat kedisi ismini günümüzde Tayland’ın parçası olan antik Siyam ülkesinin bir bölgesinden alıyor. Bu mavi kedilerden yazılı olarak ilk defa 14.yüzyılda güzelliklerine değinmek için bahsediliyor. Ancak Korat kedisi 14.yüzyıldan çok daha eski zamanlarda “Cao Nguyen Khorat” yani Khorat platosunda dolaşıyordu.

Başta Tayland olmak üzere tüm Asya ülkelerinde popüler olmasına rağmen Korat kedisi 20. yüzyıla kadar dünyanın geri kalanında çok bilinmiyordu. 1959 yılında ilk Korat’lar, ABD’ye geldi ancak Avrupa’ya ulaşmaları için bir 10 yıl daha geçmesi gerekecekti.

tasmalı korat kedisi

 “Si sawat” ya da “şans getiren kedi” olarak bilinen Korat kedisi, evriminde insanların parmağı olmayan doğal bir kedi türüdür.

Korat kedisi adeta zarafet ve güzelliğin beden bulmuş hali gibidir. Tayland kökenli ve “mavi kedi ırklarının” göz kamaştırıcı bir temsilcisi olan bu kediler akıllı, oyuncu ve sahiplerine karşı sevgi doludur.

Işıltılı ve görkemli kedi

Bu güzel kedilerin tüyleri yumuşaktır ve tüm postları aynı renkte olur. Orta büyüklükteki bu kedilerin diğer fiziksel özellikleri şunlardır:

  • Vücutları kaslı ve esnektir.
  • Popoları hafif çıkıktır.
  • Geniş ve düz alınları vardır.
  • Büyük, yuvarlak gözleri vardır ve araları biraz açıktır. Gözleri genelde yeşil ya da ela olur ve yüzlerine oranla biraz büyüktür. Işıltılı ve anlamlı bir ifadeleri vardır.
  • Büyük, dik kulakları vardır ve uçları biraz yuvarlaktır.
  • Kuyrukları orta uzunluktadır, kalın başlayarak gittikçe incelir ve biraz yuvarlanarak son bulur.
  • İnce tüyleri kısa ve orta uzunluk arasında değişir.
  • Postu gümüş renkli ve parlaktır, kabarık değildir.

Korat kedisi çok iyi bir tırmanıcıdır ve koku alma duyusu çok gelişmiştir. Ağırlıkları genelde 3 ila 4 kg civarında olurken boyları da 20 – 35 cm arasında değişir. Dişi Korat’lar, erkeklerden biraz daha zayıf ve kısa olurlar.

Korat Kedisinin Karakteri ve Davranışları

Sakin ve sevgi dolu Korat evde yaşamaya uyum sağlama konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Yüksek sesler ve ani hareketlere karşı hassastır.

Yani başta sahibine olmak üzere genelde yumuşak huylu bir hayvan olsa da yabancılar ve çocuklarla aynı odada olması iyi bir fikir olmayabilir. Başka kedilerle de çok iyi anlaştığı söylenemez.

oyun oynayan kedi

Oyuncu ve konuşkan bir kedidir. Kulağa hoş gelen yumuşak bir mırlama sesi vardır. Eğer istediği bir şey olursa size bunu bildirmenin bir yolunu bulur. Sezgileri açık ve çok akıllı olduğu için saklı eşyaları bulma konusunda üstüne yoktur.

Korat Kedisi Bakımı

Kısa tüylü olduğu için Korat kedisinin çok bir bakıma ihtiyacı yoktur. Sadece tüylerini toparlamak için ara sıra taramalısınız. Bunun dışında ihtiyaçları diğer hayvanlardan farklı değildir; sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeli ve düzenli kontrolleri için veterinere götürülmelidir.

Korat kedisi sağlıklı bir türdür ve ortalama yaşam süresi 16 yıldır. Ancak yine de genetik olarak gangliozidoz denen bir hastalıkları olup olmadığını bilmek için bazı kan kontrollerinden geçirtmeniz iyi olacaktır.

Nöromüsküler sorunlara yol açan bu hastalık genelde hayvan dört aylık veya daha küçükken kendini gösterir. Kediniz sadece hastalığın taşıyıcısı çıkarsa endişelenmenize gerek yok, tamamen normal bir hayat sürebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Maria, R., Divari, S., Bo, S., Sonnino, S., Lotti, D., Capucchio, M. T., & Castagnaro, M. (1998). β-galactosidase deficiency in a Korat cat: A new form of feline G(M1)-gangliosidosis. Acta Neuropathologica. https://doi.org/10.1007/s004010050899
  • Martin, D. R., Rigat, B. A., Foureman, P., Varadarajan, G. S., Hwang, M., Krum, B. K., … Baker, H. J. (2008). Molecular consequences of the pathogenic mutation in feline GM1 gangliosidosis. Molecular Genetics and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.ymgme.2008.02.004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.