Logo image
Logo image

Köpeklerde Aşırı Cinsel Davranışla Başa Çıkmak

2 dakika
Köpeklerde aşırı cinsel davranışla başa çıkmak bir sorun olabilir. Köpeğinizi kısırlaştırmanın tüm cinsel arzulara son vereceğini düşünmeyin.
Köpeklerde Aşırı Cinsel Davranışla Başa Çıkmak
Son Güncelleme: 01 Kasım, 2022

Hepimiz kızgınlık dönemindeki bir dişi köpeğin erkek köpeklerde ürettiği etkiyi biliyoruz! Bu yazıda, köpeklerde aşırı cinsel davranışları kontrol etmenin herhangi bir yolu olup olmadığını inceleyeceğiz.

1. Kısırlaştırma

Bu en yaygın çözümlerden biridir. Köpekte, testosteronun üretildiği testisler alınır.

Buna rağmen, erkek köpekler hala dişilere ve kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerin kokusuna çekilecektir. Kısırlaştırılmış erkeklerin cinsel gücü çok daha az olacaktır ve dişi köpekleri hamile bırakamayacaklardır.

Köpeğinizin dişi köpeklerle temas etmediğinden emin olmak ve onu daha kolay kontrol edebilmek için ideal olarak ilk doğum gününden önce köpeğinizi kısırlaştırmalısınız.

2. Tasma kullanma

Some figure

Köpekler parklarda tasmalı olmalı ve sadece çok özel durumlarda onları tasmadan çıkarabilirsiniz. Tasma ile, köpeğinizin dişi köpeklerin arkasından kaçmasını önleyebilirsiniz. Köpeğiniz tasmadaysa ve çok güçlü çekiyorsa, komutlarınıza uymayacaktır.

3. Aşırı cinsel davranışları önlemek için eğitim

Köpek iyi davranması için eğitilmelidir. Belirli komutlarla iyi eğitim çok önemlidir. Örneğin: yukarı, dur, otur, git, gel. Bu komutlar yakınlarda bir dişi olduğunda köpeğin %100 kontrolünü garanti etmese de, kesinlikle yardımcı olurlar.

4. Her köpeğin kendine özgü tercihleri vardır

Dişil feromonlar erkek köpekleri çıldırtır. Bu feromonlara dayanarak, diğer memeliler gibi erkek köpekler de, hangi dişi ile eşleşmek istediklerini seçerler.

5. Kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerden kaçının

Mümkünse, parklarda veya çevrenizde kızgınlık döneminde olan köpeklerden kaçınmaya çalışın. Kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerden kaçınmak için diğer parklara gitmek veya yürüyüş rutininizi değiştirmek, köpeğinizi kontrol altında tutmanın iyi bir yoludur.

6. Ergenlik çağındaki köpekler

Köpeğiniz ergenlik çağına gelirken, ister erkek ister dişi olsun, hazırlıklı olun, çünkü her iki şekilde de sorunlu olabilir. Köpeklerde istenmeyen gebeliklerin çoğu ergenlik döneminde ortaya çıkar, bu nedenle köpeğinizin bu dönemdeki davranışlarını dikkatlice izleyin.

7. Sürtünmemesi için onları eğitmek

Çoğu erkek köpek, sahibinin koluna veya vücudun başka bir bölümüne “sürtünmeye” çalışır. O anda köpeğinizin bu davranışını düzeltmelisiniz. Davranışının kabul edilemez olduğunu anlamasını sağlamak için “hayır” diye bağırabilirsiniz.

8. Fiziksel egzersiz

Some figure

Köpeğiniz gençse ve çok fazla stimülasyona ihtiyaç duyuyorsa, çok fazla egzersiz yaptırmalısınız. Genel olarak, bu günlük rutin köpeklerde cinsel davranışı ılımlı hale getirecektir.

9. Onlara su püskürtün

Yavrular büyürken, genellikle yastıklar, minderler, oyuncak ayılar vb. gibi bazı nesnelere sürtünmeye çalışır. Bu olduğunda, köpeğinize “dışarı” demeli ve hemen bir su tabancası veya bir sprey şişesi kullanarak ona su püskürtmelisiniz. Bu onu durduracaktır. Sonra bir süre sonra onunla oynayabilir veya onu yürüyüşe çıkarabilirsiniz.

10. İlaçlar

Köpeklerde cinsel davranışları değiştirmek için ilaç kullanmayın, çünkü sağlıkları için iyi değildir. Durum kötüleşiyorsa, veterineri ziyaret etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • International Association of Animal Behavior Consultants. (2019). Manual de entrenamiento canino. IAABC. Recuperado el 18 de abril de 2022, disponible en: https://m.iaabc.org/docs/espanol/IAABCManual_digitalv120919.pdf
  • Gallup Jr, G. G., & Frederick, D. A. (2010). The science of sex appeal: An evolutionary perspective. Review of General Psychology, 14(3), 240-250.
  • Beach, F. A. (1970). Hormonal effects on socio-sexual behavior in dogs. Mammalian reproduction, 437-466.
  • Hart, B. L. (1968). Role of prior experience in the effects of castration on sexual behavior of male dogs. Journal of Comparative and Physiological Psychology, 66(3p1), 719.
  • Houpt, K. A. (1997). Sexual behavior problems in dogs and cats. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 27(3), 601-615.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.