Welsh Corgi: Bu Sevimli Köpek Irkını Yakından Tanıyalım

Welsh corgi bir tür çoban köpeğidir. Sürülerin en sonunda dolaşarak sürünün ilerlemesini sağlarlar.
Welsh Corgi: Bu Sevimli Köpek Irkını Yakından Tanıyalım
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Galce’de adı “cüce köpek” anlamına gelen Welsh Corgi ırkı, Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan bir ırktır. Kimisine göre kökeni Vizigotlara kadar dayandığı için aslında Viking köpekleridir. Tabii ki o zamandan beri değişim geçirdikleri için bir zaman oldukları hallerinden daha farklılar.

İki tür Corgi vardır:

  • Flemenkler tarafından tanıtıldığı düşünülen Welsh Corgi Pembroke genelde çoban köpeği olarak kullanılır.
  • Welsh Corgi Cardigan ise ev köpeğidir.

İki tür Corgi arasındaki farklardan birisi Pembrokeların Cardigan’a göre daha büyük olmasıdır. İkisinin arasındaki fark zamanla belirleştikten sonra hayvan yetiştiricileri 1934 yılında ikinci türün varlığını resmen kabul etmişlerdir.

Welsh Corgi: karakteristik özellikleri

Pembroke Welsh Corgi

welsh corgi
  • Boyu 30 – 38 cm arasıdır.
  • Kilosu 11 – 14 kg arasında değişmektedir.
  • Tüyleri orta uzunlukta ve hafif yumuşaktır.

Cardigan Welsh Corgi

  • Boyu 25 – 30 cm arasıdır.
  • Ortalama kiloları 8 – 12 kg aralığındadır.
  • Tüyleri genelde kısa ve kalındır.(Bu, boylarından sonra aralarındaki en belirgin farklılıklardan bir tanesidir.)

Tüy renkleri değişebilir ve birçok tonda; kahverengi, beyaz ve siyah olabilir. Ayrıca yuvarlak gözler ve asil bir burun yapısıyla tilkilere benzeyen yüzlerinden de onları tanıyabilirsiniz. Kısa bacaklı, peri gibi kulakları olan kısa kuyruklu ufak ancak sağlam bir köpektir.

Doğal olarak kuyrukları kısa olsa da, bazı yetiştiriciler (cerrahi uygulamalarla) kuyruklarını genç yaşta kesmektedirler. Sebebi genel olarak estetik amaçlıdır. Ancak bazı ülkelerde, bu uygulama sağlık açısından gerekli olmadığı için yasaklanmıştır. Sadece bu da değil, köpeklerin doğalarına da aykırı bir uygulamadır.

İş alanı

Bu köpekler, genellikle boyutları sayesinde itilmeden ya da ezilmeden bir uçtan diğer uca koşmak için ideal olduğundan genelde sığır sürülerini sürmede kullanılır. Sığırların bileklerini dişleyerek ya da dürterek onları bir arada tutarlar.

Genelde sevimli görünüşleri ve pratik boyutlarından ötürü evde beslenilmektedir. Hatta Kraliçe Elizabeth’in de en sevdiği ırktır.

Karakter yapısı

Bu köpek oldukça zeki, dışa dönük, dinamik, hareketli, sadık, dikkatli ve çalışkandır. Genelde köylerdeki sürüler için önerilse de, çocuklar ve yaşlılar da iyi anlaşırlar. Bu sebepten ötürü iyi bir aile köpeği sayılırlar.

Bu da yetmezmiş gibi, Corgiler genelde sakin ve sessizlerdir. Yani diğer ırklar gibi sürekli olarak havlamazlar, bu yüzden apartmanda ve şehirde yaşayan kişiler için uygundur.

Davranış

Bu ırk stüdyo dairelerden büyük çiftliklere kadar neredeyse her türlü ortama uyum sağlayabilirler. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar, bu sebeple günlük kısa yürüyüşlere çıkmak enerjilerini atmaya yeter. İçgüdüleri sayesinde de çevresindeki insanları çok iyi koruyacaktır.

Ek olarak, sürekli bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Haftada bir taranmak ve arada bir yıkamak yeterlidir.

Welsh Corgi: sağlık durumu

uzanan welsh corgi

Corginin ortalama yaşam beklentisi 12 ila 14 yıl arasıdır. Bu tür köpekleri en çok etkileyen sağlık durumu obezitedir çünkü yemek yemeye bayılırlar ve çok iştahlıdırlar. Obezite de karşılığında her türlü omurga yaralanması gibi ikincil hasarlara neden olur. Boylarından dolayı fazla ağırlığı taşıyamadıkları için sırt problemlerine yatkın hale gelirler.

Bu köpeğin beslenme tarzı sağlıklı olmalıdır. İçerikleri ve oranları dengeli olmalıdır. Her öğün için belirlenen miktar yaklaşık 170 – 300 gr arasıdır.

Bu köpekleri etkileyen diğer sağlık durumları şunlardır:

Genel olarak bu köpek ırkı çevresine kolay uyum sağlaması, çok zeki olması ve harika bir kişiliğe sahip olmasından dolayı iyi bir aile köpeğidir. S osyal köpeklerdir ve çoğu durumda nasıl davranılması gerektiğini bilirler. Bu ırktan sahiplenirseniz evinizin neşe ile dolacağından emin olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.