En Popüler Köpek Irkları ve Özellikleri

En popüler köpek ırklarının hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.
En Popüler Köpek Irkları ve Özellikleri

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2021

Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bilgiye dayalı bir karar vermek için belki de en popüler köpek ırklarının hangileri olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. İnsanların bu hayvanlara yönelmelerinin bir nedeni vardır ve başlıca nedenler bu hayvanları bulmanın kolay olması ve sağlıklarının genel olarak iyi olmasıdır, bu da veteriner faturalarının cep yakmayacağı anlamına geliyor.

En Popüler Köpek Irkları – Favoriniz Hangisi?

İster inanın ister inanmayın, dünyada yaklaşık 500 köpek ırkı var. Bununla birlikte, büyük çoğunluğu yalnızca yerel menşe yerlerinde biliniyor. Bazı köpekler arkadaşlık için ideal, diğerleri harika çobanlar ve ayrıca kızak çekmek ve arama kurtarma için eğitilmiş olanlar da var. İşte en popüler köpek ırkları:

1. Labrador Retrieverler En Popüler Köpek Irklarından Bir Tanesidir

Bir Labrador.

Klişe bir mükemmel aile resmi gördüğünüzde; beyaz çitli bir bahçeye sahip güzel bir evde bir baba, bir anne, bir oğul, bir kız ve bir Labrador Retriever vardır. Bu cins, 90’lı yıllardan beri popülerdir çünkü pazarlamacılar tatlı doğaları nedeniyle onları mükemmel bir aile köpeği olarak seçmişlerdir. Genelde nazik, sevecen, zeki ve özellikle de çocuklar söz konusu olduğunda sabırlı hayvanlardır.

Bir Labrador Retriever her zaman oynamak ve yüzünüzü yalamak isteyecektir. Bu su seven bir tür olduğundan, karşılaştıkları herhangi bir suya nasıl da atladıklarına bayılacaksınız. Beslenmelerine dikkat etmelisiniz çünkü obez olma eğilimleri vardır; oburlukları iyi bilinir.

Uzak bir kuzenleri olan Golden Retriever, popülerlik açısından onlara benzerdir. Bu köpekler güzel, uzun, altın rengi kürklere sahiptir.

2. Alman Çoban Köpeği

Bu Sakson ırkının kökeni, çoğu insanın çiftliklerde açık havada çalıştığı zamanlara dayanmaktadır. Yavaş yavaş bir evcil hayvan olmuştur ve bugün dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Alman Çoban köpekleri son derece zekidir ve zaman zaman oldukça inatçı olsalar da eğitilmeleri kolaydır.

Bu tür bir köpeğin, “alfa köpeği” ve akıl hocası olacak güçlü bir koruyucuya ihtiyacı vardır. Uygun eğitim almaları bir zorunluluktur ve buna genç yaştalarken başlamalısınız. Alman Çoban köpeği çok korumacıdır ve sevdiklerinin tehlikede olduğunu düşünürse saldırır. Ve köpeklerin bazen ne kadar aşırı derecede koruyucu ve paranoyak olabildiğini bilirsiniz, ve bu nedenle, onlara sosyalleşme becerilerini geliştirmeleri için fırsatlar vermek çok önemlidir.

3. Beagle

Bu köpek, Charles M. Schulz’un Peanuts adlı çizgi filmindeki Snoopy’nin popülaritesi nedeniyle son zamanlarda çok popüler olmuştur. Beagle’lar aslen Büyük Britanya’dandır, ancak ABD’de de çok yaygındırlar. İnsanlar onları yüzyıllar boyunca tavşan ve kuş avlamak için kullanmışlardır.

Popüler evcil hayvanlar olmalarına ek olarak, polis onları uyuşturucu ve patlayıcıları tespit etme konusunda da eğitiyor. Bu köpek, diğer köpeklere karşı oldukça toleranslıdır ve aynı zamanda sakin huylu, sevecen ve eğlencelidir.

4. Yorkshire Terrier

Bu, daha küçük köpekler grubuna aittir ve en popüler köpek ırkları arasındadır. Başlangıçta kemirgenleri ve haşaratları avlamak için yetiştirilmiştirler.

Yorkshire Terrier son derece enerjiktir ve boyutuna rağmen oldukça vahşidir. Biraz bölgesel hayvanlar olsalar da, diğer insanlar ve evcil hayvanlar ile iyi geçinirler. Sahiplerine karşı oldukça sevecendirler, ancak yabancılara güvenmezler. Onları yavru olarak doğru şekilde eğitmezseniz, stresli ve endişeli hayvanlar haline gelirler.

5. Boxer

Çimlerin üzerinde yatan bir Boxer.

Boxer’lar eğlenceli ve arkadaş canlısı hayvanlardır. Çocuklara karşı çok hoşgörülü ve sabırlı oldukları için harika dadılar olabilirler. Pek çok insan tehlikeli olduklarına inansa da, bu tamamen aldıkları eğitime bağlıdır. Her köpek gibi, saldırgan, ya da gürültücü, ya da yabancılar için tehlikeli olabilirler. İnsanların üzerine atlamayı severler ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler.

6. Kanişler En Popüler Köpek Irklarından Bir Tanesidir

En popüler köpek ırklarından biri olmasının yanı sıra, bu köpeğin aynı zamanda en zeki “ilk 3” ırkta da yer aldığını biliyor muydunuz? Bu listede onları yenen köpekler sadece Border Collie‘ler ve Alman Çoban köpekleridir.

Bu, mükemmel bir işçi ve son derece itaatkar olan çok yetenekli ve becerikli bir hayvandır. Başlangıçta orta büyüklükte hayvanlardı, ancak daha sonra insanlar onları boylarını küçültmek üzere ürettiler. Tüylerinin dolaşmaması ve iyi durumda olmaması için “güzellik salonuna” çok para yatırmanız gerekeceğini de unutmayın.
İlginizi çekebilir ...

İki Farklı Göz Rengine Sahip Olabilen Köpek Irkları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İki Farklı Göz Rengine Sahip Olabilen Köpek Irkları

Eğer evcil hayvanınızın iki farklı göz rengine sahipse, endişelenmenize gerek yok. Bazı ırklar, bu özelliği geliştirmekte diğerlerine göre daha yatkındır.