Pirene Mastifi Hakkında Her Şey

Büyük boyutuna rağmen, Pirene Mastifi, çok nazik ve asil bir köpek olmasıyla karakterize edilir ve ayrıca, doğru şekilde eğitildiğinde itaatkar hale gelebilir.
Pirene Mastifi Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Pirene Mastifi,  önceden sürüleri koruma işlevini yerine getiren dev bir köpek türüdür. Bu büyük koruyucu çok sadık, zeki ve sevgi dolu olarak kabul edilir. Buna ek olarak, evde sakin ama koruyucu bir köpeğe sahip olmak isteyenler için mükemmel bir ortak olduğu da ortaya çıkıyor.

Bu büyük cins, 8 ila 12 yıl arasındaki yaşam beklentisine tam olarak ulaşmak için biraz özen ve dikkat gerektirir. Evde bir Pirene Mastifi’niz varsa, bu köpek hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Pirene Mastifinin Kökeni

Pirene Mastifi, İspanyol köpek ırklarından biridir. Uzmanlara göre, bu köpek İspanyol Mastiff ve Pirene Dağ Köpeği arasındaki çaprazlamadan sonra ortaya çıktı. Spesifik olarak, Aragon Pireneleri’ne özgü bir cins ve uzmanlar, yüzyıllar önce İspanya’da Akdeniz’den gelen denizciler tarafından getirildiğine inanıyor.

Zamanla, sürüleri ve çiftlik hayvanlarını korumak için kullanılmıştır. Hatta heybetli ve sağlam görünümünden dolayı kurt ve ayı gibi yırtıcıları kovmak için bile kullanılıyordu. Ancak, İspanya İç Savaşı’ndan sonra, bu büyüklükte bir köpeği beslemek pahalı olduğu için finansal zorluklar nedeniyle daha az talep edilir oldu.

Yetmişlerde, Rafael Malo Alcrudo, tarlada bulunan ve geleneksel mastifin tipik özelliklerine sahip olan birkaç örnekle cinsi kurtarmaya başladı. Bunu takiben, 1977’de İspanya Pireneleri Mastín Kulübü’nün temeli kuruldu.

karlarda duran Pirene mastiff.

Özellikleri

Pirene Mastifi, güçlü çeneleri, kısa burunları ve kaslı yapıları ile karakterize edilen bir grup köpek olan Molossi’ye aittir. Bu köpeğin büyük ve orta uzunlukta bir kafası vardır ve gözleri küçük, badem şeklinde ve koyu renklidir. Ayrıca kulakları orta, sarkık, düz ve üçgen şeklindedir.

Aynı şekilde kalın, elastik derili, geniş, güçlü ve esnek boyunlu bir köpektir; ve kalın, orta uzunlukta saçları vardır. Pirene Mastifi dikdörtgen bir gövdeye sahiptir ve çok güçlü ve sağlamdır. Dişiler 55 ila 77 kilogram arasında, erkekler ise 90 ila 100 kilogram arasında olabilir.

Boyutları ile ilgili olarak, Uluslararası Kinoloji Federasyonu’na göre, bu cinsin dişilerinin omuzlardaki yükseklikleri 72 ila 75 santimetre arasına ulaşabilir. Erkekler ise 77 ila 81 santimetre arasındadır.

Davranışları

Boyutu onu çok heybetli bir köpek gibi gösterebilse de , Pirene Mastifi çok nazik ve asil bir cins olmasıyla karakterize edilir. Sevecen, özellikle zeki, cesur ve harika bir koruma içgüdüsü var. Bu nedenle çocuklar için ideal bir hayvandır ve onlarla çok iyi anlaşır.

Pirene Mastifi, yabancılar etraftayken aldırışsızdır.. Öte yandan diğer köpeklerle de iyi bir ilişkisi vardır ancak gerekirse dövüş becerilerini göstermekten de çekinmez.

Genel olarak, cana yakın, kendinden emin ve rahat bir köpektir. Aynı şekilde, özellikle yaşadığı hane halkı üyelerine karşı oldukça sadıktır. Pirene Mastifi’nin uyarı tepkisi ve alçak ve derin bir havlaması vardır.

Eğitimi

Pirene Mastifi’nin itaatkar bir köpek olarak yetiştirilmesi için eğitimine bir köpek yavrusuyken başlanması önemlidir. Bu cinsin emirlere uyması zaman alabilir ve bunu yapmak zaman ve sabır ister.

İyi bir eğitim ve öğretim, köpek üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ancak bu başarı kademeli olarak ve teşvikler (ödüller ve sevgi) yardımıyla elde edilir. Ayrıca temel itaatin ardından Pirene Mastifi egzersizleri, aktiviteleri ve diğer köpek görevlerini yerine getirebilecektir.

Ayrıca bu iri köpek de alışkın olduğu ortamlardan farklı ortamlarda sosyalleşebilmesi için eğitilmelidir. Her şeyden önce, onun tembel bir köpeğe dönüşmesini engellemelisiniz.

Pirene mastifi’nin bakımı

Herhangi bir evcil hayvan gibi, Pirene Mastifi de doğru şekilde gelişmesine ve yaşam kalitesine sahip olmasına izin veren belirli bir bakım gerektirir. İşte bu cinsin bakımıyla ilgili en önemli noktalardan bazıları:

  • Aşılar ve profesyonel inceleme: İlk önlem olarak, Pirene Mastif’nin sağlığındaki komplikasyonları önlemek için gereken tüm aşı şemasına sahip olması önemlidir. Benzer şekilde, bir veterinerin köpeği periyodik olarak değerlendirmesi ve durumunu belirlemesi hayati önem taşır.
  • Yiyecek: Büyük boyutu nedeniyle ağırlığını kontrol etmek önemlidir. Bu köpeğe eksiksiz ve dengeli bir beslenme sağladığınızdan emin olun ve ona ihtiyacından fazla yiyecek vermemeye dikkat edin. Bu köpek oburdur ve aşırı kilolu ve obez olabilir.
  • Hijyen: Pirene Mastifi’nin gövdesinde kir birikmesini önlemek için kürkünü günlük olarak fırçalamak gerekir. Ayrıca pire ve kene gibi olası parazitleri zamanında tespit etmek için de faydalıdır. Temiz ve yumuşak kalması için köpeğinizi ayda bir kez yıkamak en iyisidir.

Sağlık

Pirene Mastifi’nin sağlığına dikkat etmek için yukarıda belirtilen bakımın yapılması önemlidir. Bu cinsin sahip olabileceği komplikasyonlar arasında, genellikle çok hızlı yemesinden kaynaklanan bir durum olan mide burulması yer alır.

Benzer şekilde, bu cins, femurun pelvik kemiğe uygun şekilde yerleştirilmesini engelleyen bir durum olan kalça displazisi gibi kalıtsal sağlık sorunlarına eğilimlidir. Sonuç olarak, bu patoloji çok fazla ağrıya ve yürümede zorluğa neden olur.

Sağırlık, Wobbler sendromu, pıhtılaşma bozuklukları, trombosit fonksiyon bozukluğu ve triküspit kapak displazisi,
Pirene Mastifi’nin muzdarip olabileceği diğer hastalıklardır. Her zaman bu köpeğin sağlık durumundan haberdar olmayı unutmayın ve bir profesyonel tarafından kontrollere götürmeyi unutmayın.

Son olarak, Pirene Mastifi’nin size her zaman sadakat ve sevgi verecek asil bir köpek olduğunu unutmayın. Ancak, karşılığında aynı sevgiyi aldığından her zaman emin olmalısınız. Bir evcil hayvanı takdir etmenin bir yolu da, onlara sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayan bakımın sağlanmasındadır. İlginizi çekebilir ...

Gizemli Pirene Dağ Keçisi İle Tanışın
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gizemli Pirene Dağ Keçisi İle Tanışın

Pirene dağ keçisi, Avrupa dağlarında yaşayan ancak çok az insanın bildiği bir türdür. Bu yazıda, bu gizemli hayvan hakkında size bazı bilgiler vere...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.