Norveç Buhund ile Tanışın

Norveç Buhund, bir kurt, köpek çiftleşmesinin en eski örneklerinden biridir ve Norveç'in turba bataklıklarından gelir. Bu güzel ve asil ırk hakkında daha fazla bilgi edinin.
Norveç Buhund ile Tanışın
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Norveç Çoban Köpeği olarak da bilinen Norveç Buhund, İskandinavya’dan ve özellikle Norveç’ten gelen yerli bir köpektir. Spitz ailesine aittir ve İzlandalı Çoban ve Jämthund ile yakından ilgilidir. Batı kültürünün en eski köpek ırklarından biri olarak kabul edilir.

Kökeni

Bu cinsin kökenleri, kurt köpekleri hakkındaki çeşitli mitleri akla getirir. Hikayeye göre, ilk Buhundlar turba bataklıklarından kurt köpekleri arasında doğal bir çiftleşmeyle ortaya çıktı. Ayrıca, İskandinav mitolojisinde onlara yapılan referanslar göz önüne alındığında, Vikingler tarafından zaten bilindiklerine inanılıyor.

Bu özel cins, bir kurt-köpek melezinin ilk örneği olmalı. Tarihsel kayıtlar, turba bataklıklarının köpeklerinin, 10.000 yıldan daha uzun bir süre önce İskandinav gölleri çevresinde yaşayan insanlara eşlik etmeye başladıklarını gösteriyor.

Norveçli Buhund’un, yaklaşık 6.000 yıl önce ortaya çıkmasına rağmen, yüzyıllar boyunca görünüşünü ve özelliklerini koruduğu varsayılmaktadır.

Norveç Buhund: İskandinavya’nın en eski arkadaşı

Norveç Buhund birçok nedenden dolayı öne çıkıyor. İnsanlarla yaşamaya uyum sağlama kolaylığı dikkat çekicidir, o kadar ki kendi evrimi insanın evrimine paralel ilerlemiştir.

Genetik mirasları belirgin bir şekilde kurttan türetilmiştir ve şu özellikleriyle öne çıkar:

İsimleri zaten amaçlarına dair bir ipucu veriyor. “Buhund” kelimesi, Norveççe’de “çiftlik”, “kırsal barınak” veya “dağ barınağı” anlamına gelen “bu” kelimesinden türetilmiştir. Bu nedenle adı, çobanların veya köylülerin yaşadığı yeri ifade eder.

Çiftlik hayvanları ile çalışmak için bir hayvan

Norveç Buhund, etkili bir şekilde Norveç Çoban Köpeğidir. Tarihi boyunca hayvan gütmek veya mülk ve çocukları korumak için çalıştı.

Uzun yıllar boyunca sadece bir kır köpeği olarak ün yapmış ve bu da sanayi devriminin ardından İskandinavya’da yaşanan köklü değişim dönemlerinde neslinin tükenmesinin eşiğine gelmesine neden olmuştur.

Cinsi korumak ve tamamen ortadan kaybolmasını önlemek için teşvikler ancak 1920’lerde ortaya çıktı. Bu noktada, Norveç’te kalan çok az örnek vardı.

norveç buhund köpeği kırlarda

Bugün, Avrupa çapında Norveç Buhund örneklerini bulabilirsiniz. Tarlalarda çalışmaya devam ederler ve mükemmel bekçi ve koruma köpekleri olurlar. Çiftçiler için tercih edilen köpeklerden biri oldukları Avustralya’da da çok başarılı oldular.

Norveç Buhund’un ana özellikleri nelerdir?

Standart Buhund orta boyda ve güçlüdür, kutu gibi, sağlam ve atletik bir yapıya sahiptir. Burunları sivri ve görünüşte kurtu andıran sivri, dik, tüylü kulakları olan belirgin bir kafaları vardır.

İki katmandan oluşan bol kürkleri soğuk ortamda fazla ısı kaybetmelerini engeller. Sonuç olarak, soğuk ortamlara çok kolay uyum sağlarlar. Ancak çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında sağlık ve davranış sorunları geliştirebilirler.

Görünür dış kürk tabakası uzun, kalın ve parlaktır ve krem, buğday veya siyah renkli olabilir.

Erkek Norveç Buhund’ları ortalama 43 ila 47 cm boyunda, dişiler ise 40 ila 43 cm arasındadır. Ağırlıkları erkekler için 14 ila 18 kg ve dişiler için 12 ila 16 kg arasında değişmektedir.

Yaklaşık 12 yıl yaşayabilirler ve özel sağlık ihtiyaçlarının çoğu ciltleriyle ilgilidir. Nem birikmesini önlemek ve mikroorganizmaların üreme alanı oluşturmamaları için kürklerini çok kuru tutmak önemlidir.

Bazı Norveçli Buhund’lar, özellikle daha zor işleri olanlar, yaşlandıklarında kalça displazisi geliştirebilir.

Karakterleri genellikle bir avcı ve bir çiftçininki gibidir. Bu, içgüdülerini yönetmek ve daha karmaşık görevleri yerine getirmek için yoğun bir eğitime ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Çok enerjiktirler ve koşacakları bolca alana ihtiyaçları vardır. Ayrıca çocuklara da iyi uyum sağlarlar.

Norveç Buhund’un mizacının asil doğasının güzelliği ile birleşimi onu gerçekten büyüleyici bir köpek yapar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.