Morkie: Bu Cins Hakkında Her Şey

Morkiler, iyi bilinen iki ırkın çiftleştirilmesinin bir sonucudur. Onlarla ilgili daha fazlasını yazımızdan öğrenin.
Morkie: Bu Cins Hakkında Her Şey

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Morkie, Yorkshire teriyeri ile Bichon Maltese arasındaki çiftleşmeden gelen melez bir ırktır. Küçük boyutlu bir köpek olmasına rağmen aynı derecede çekici olan bir toy versiyonu da vardır. Bu güzel köpeğin özelliklerini keşfetmek için okumaya devam edin ve bir köpeği sahiplenmek için can atmaktan korkmayın.

Morkie özellikleri

Morkie, 1980’lerde bir Bichon Maltese ile Yorkshire teriyerini çiftleştiren bir yetiştiricinin sonucu olarak doğdu. Tüm dünyada tanınan bir cins olmasına rağmen hala hiçbir kinolojik varlık tarafından tanınmamaktadır.

Bu güzel köpekler ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirildi, ancak şimdi diğer ülkelerde de yetiştiriliyor. Morki’ler küçüktür, 15 ila 31 santimetre (6 ila 12 inç) arasında, 2,5 ila 5 kilogram (5,5 ila 11 pound) arasında ağırlığa sahiptir ve 10 ila 13 yıl arasında değişen bir yaşam beklentisine sahiptir.

Şimdi diğer özellikleri inceleyeceğiz. Sakın kaçırmayın!

Vücut ve kafa

Morkie orantılı ve kompakt bir vücuda sahiptir, uzuvları kısa ve kaslıdır, ancak Maltese cinsi köpeklerden biraz daha uzundur. Kafa orta büyüklükte, uzun, yuvarlak bir namlu ve siyah bir burun. Gözler koyu renkli ve yuvarlaktır ve kulaklar başın yanlarına düşer.

Kürkü ve rengi

Morkie’nin en göze çarpan özelliklerinden biri, tüy dökmediği için hipoalerjenik olarak kabul edildiğinden kürküyle ilgilidir. Öte yandan, kürkleri uzun ve yoğun olduğu kadar yumuşaktır, çünkü kendilerini düşük sıcaklıklardan izole etmelerini sağlayan yünlü bir astara sahiptirler.

Renklere gelince, bu cins çeşitli gümüş, beyaz, bej, tarçın kahvesi ve siyah tonlarında gelir. Sırayla, tüm bu renkleri birleştiren örnekler var.

masum bakan morkie cinsi küçük köpek

Toy Morkie

Daha önce de belirtildiği gibi, Morkie’nin bir toy versiyonu da var. Açıkçası, boyutları daha küçüktür ve maksimum 3,5 kilogram (7,7 pound) ağırlığa ulaşırlar. Ancak bu bireyler baş ve vücut şekli, kürk tipi ve renkleri bakımından orta boylularla aynı özelliklere sahiptir.

Morkie’nin karakteri

Sevimli bir görünüme sahip olmasına rağmen, Morkie’nin karakteri güçlü ve kararlıdır, ancak aynı zamanda sahiplerine de çok bağlıdır. Bu nedenle, sahibinin sürekli dikkatini gerektirir, ancak her zaman onu aşırı korumamaya dikkat etmelisiniz.

Aslında, bu bağımlı özellik, yaşamlarının ilk aylarında doğru bir şekilde sosyalleştirilmezlerse , diğer köpeklerle birlikte yaşama sorunlarına yol açabilir. Doğru sosyalleşmemek, diğer insanlarla ve hatta kendi sahipleriyle bile sorunlara yol açabilir.

Unutulmamalıdır ki bu melez ırk aynı zamanda güvensizdir, bu nedenle yabancı insanlara ve hayvanlara karşı her zaman şüphe duyacaktır. Ancak, bir kez kendilerine güvenlerini kazandıklarında, onlara karşı çok sevecen olacaklardır.

Eğitim

Eğitime erken bir aşamada başladığınız ve iyi bir sosyalleşme süreci ile birleştirdiğiniz sürece, Morki’leri eğitmek kolaydır. Ancak, bu köpeklerin güçlü bir karaktere sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle talimatları birkaç kez tekrarlamak ve sürekli olarak olumlu pekiştirmeden yararlanmak gerekecektir.

Köpek, öğrenmesini istediğiniz numaralara uymazsa veya öğrenmezse, hiçbir koşulda cezalandırılmamalıdır. Ayrıca oyun ve kucaklaşmalar için zaman ve alan bırakmanız gerektiğinden, evcil hayvanı uzun eğitim seanslarıyla aşırı yüklememelisiniz.

Morkie’nin bakım ve sağlık koşulları

Morkie, her köpeğin ihtiyaç duyduğu temel bakımı gerektirir. Ayrıca, bağımlı doğasına dikkat edilmelidir. Sahibi, diğer şeylerin yanı sıra, ayrılık kaygısı veya tuvalete gitmemesi gereken yerlerde tuvalete gitme gibi davranış sorunlarının ortaya çıkmasından kaçınmaya çalışmalıdır.

Ayrıca, tüylerin dolaşmaması, temiz ve yumuşak kalması için kürkün her gün taranması gerekir. Kötü kokulardan korunmak için 30-45 günde bir yıkanmalı, kilo almamak için yemek kontrolü yapılmalıdır.

Sağlığı ile ilgili olarak, Morkie, geldiği ırklardan çok daha sağlıklı olduğu için öne çıkıyor. Ancak katarakt, otit ve glokom gibi kulak, ağız ve göz problemlerine karşı hassastırlar.

Bazı durumlarda trakeal kollaps, kronik kalp kapak yetmezliği ve patellar çıkık gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Bütün bunlar veterinerle yapılan sürekli kontroller, kaliteli bir diyet ve evde iyi bakım yoluyla kontrol edilebilir veya önleyici olarak tedavi edilebilir.

morkie cinsi bir köpek

Morkie hakkında tüm bunları biliyor muydunuz?

Gördüğünüz gibi, Morkie benzersiz bir köpek, fiziksel olarak çok çarpıcı ve güçlü bir karaktere sahip, bu da evlat edinme kararını vermeden önce dikkatlice düşünmeniz gerektiği anlamına geliyor.

İş veya eğitim nedeniyle evden çok uzaktaysanız, siz evden uzaktayken yavru köpeğinize sakin kalmasını öğretmek için profesyonel tavsiye almadığınız sürece bu köpek için ideal sahip olmayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cañón, J., Cortés, O. Selección y cruzamiento en la mejora genética de las razas caninas. Núm. 130 – 2014 Canis et Felis.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.