Kaniş Cinsi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yazımızı okuyarak, büyüleyici kaniş cinsi hakkında daha çok şey öğrenin.
Kaniş Cinsi: Bilmeniz Gereken Her Şey
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaniş cinsi, Fransa’nın ulusal köpeğidir. Fransız olarak bilinseler de aslında kanişlerin kökeni Almanya’dır. Burada onlara pudel denir. Bu Almanca sözcük ‘suya sıçramak’ anlamına gelir.

Bu cins, Almanya’da avcı köpekler olarak çalıştırılmıştır. Standart kanişler kariyerlerine en az 400 yıl önce retriever; avı getiren köpekler (suya düşen ördekleri getiren) olarak başlamışlardır.

Kaniş Cinsi Geçmişte Çalışan Bir Köpek Cinsiydi

Günümüzde kaniş cinsi elegantlık ve lüks ile eş anlamlıdır. Fakat bu köpekler eskiden işçilerdi. Kendisini çevreden koruyan gür, kıvırcık tüyleri ve çok iyi yüzme kabiliyeti ve zekaları sayesinde, hala harika bir av köpeğidirler.

Ayrıca, ‘yumuşak bir ağızları’ vardır. Yaralanmış veya ölü bir hayvanı, ona hiç zarar vermeden size getirebilirler. Fransa’da bu cins, Caniche ve ‘ördek köpeği’ olarak bilinir.

Kaniş Cinsi Tüy Tıraşının Aslında Bir Amacı Vardır

Üstte bahsettiğimiz gibi, kanişler av köpeği olmak için gerekli yeteneklere sahiptir. Sık sık donmuş suya atlamak zorunda kaldıkları için yeterli korumaya da ihtiyaçları olmuştur. Aşırı ıslak tüyler çok ağır olmalarına sebep olur ve yüzmelerini zorlaştırır.

tıraş olan köpek

Sahipleri bunu dikkate alarak kürklerini belirli bir şekilde tıraş ederlerdi. Tipik kaniş tıraşı; yaşamsal bölgelerini aşırı soğuk sudan korur ve yüzerken tüylerinin çok ağırlaşmasını engeller.

Kanişin Üç Farklı Boyutu Vardır

3 farklı boyutta olabilen tek köpek cinsi kanişlerdir: standart, minyatür ve oyuncak kanişler. Bu terimler boyutları açıklamak için kullanılır, The American Kennel Club (bir köpek kulübü) bunları farklı cins olarak ele almaz.

Ünlü Kızakçı Köpek Yarışlarında (The Iditarod Trail Sled Dog Race) Önceden Standart Kaniş Takımı Vardı

Köpeklerin çektiği kızaklarla yapılan bu yarış her yıl yapılan bir etkinliktir, köpekler uzun mesafelerde birbirleri ile yarışırlar. Mart ayının başında Alaska, Birleşik Devletlerde yapılır.

1988’de John Suter adındaki bir yarışçı bu yarışa kanişler ile katıldı. Fakat, çok başarılı olamadılar. Kıvırcık tüylerinin kara çok takılması ve patilerinin aşırı soğuk olması yüzünden, çoğu köpeği yarışta arkalarda kaldı.

Bu olay da yarış organizatörlerini yeni bir kural koymaya itti. Sadece kuzeydeki köpek cinsleri (Örneğin, Sibirya kurdu ve Alaska kurdu) yarışabilir dediler. Bu kural, aşırı soğuğa alışkın olmayan köpek cinslerinin emniyetini sağlamak için koyuldu.

kaniş cinsi

Kanişlerin Tüylerinin Uzaması Asla Durmaz

Çoğu köpek tüy dökse de, kanişlerin tüyleri hep uzamaya devam eder. Bu yüzden, derli toplu bir kürke sahip olmaları için düzenli tıraş gerekir. Eğer bir kaniş düzenli tıraş olmuyorsa, tüyleri aşırı derecede karışabilir. Fakat kanişler bu farklı özelliği sayesinde  hipoalerjeniktirler ve genelde kokusuzdurlar.

Kaniş Cinsi Çok Zekidir

Kaniş en zeki köpek cinslerinden biridir. Köpeklerdeki zeka oranı sıralamasına göre, sadece border collie cinsi kanişleri geçebilir.

Zekaları sayesinde çok kolay eğitilirler. Geçmişte sirklerde de en favori cinslerdendiler. 14. yüzyılda hayvan terbiyecileri onlara genelde minyatür insan kıyafetleri giydirip, belli başlı sahneleri oynamaları için eğittiler.

Sıkıntıdan veya Anksiyeteden Kendilerine Zarar Verebilirler

Bu cins, aşırı çiğneme ve patilerini aşırı derecede yalama gibi problemlere yatkındır. Bu da incelen tüyler, yaralar, kızarık ve kaşınan cilt gibi sorunlara yol açabilir.

Bazı kanişler patilerini kanayana kadar yalayabilir veya çiğneyebilir. Köpeğinizin açık bir yarası olduğunda da eğer bu yara enfeksiyon kaparsa, daha kötü problemler meydana gelebilir.

Kanişlerin bunu yapmasının çeşitli sebepleri vardır. Fakat en yaygın sebepler genelde anksiyete ve canlarının sıkılmasıdır. Eğer köpeğinizin patilerini yalamaya bir yatkınlığı olduğunu görüyorsanız, onu daha fazla uyarana maruz bırakmayı düşünmelisiniz. Daha fazla oyun ve yürüyüş planı yapabilirsiniz, köpeğiniz için oyuncaklar alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mahut, H. (1958). Breed differences in the dog’s emotional behaviour. Canadian Journal of Psychology/Revue canadienne de psychologie, 12(1), 35.
  • Helton, W. S. (2010). Does perceived trainability of dog (Canis lupus familiaris) breeds reflect differences in learning or differences in physical ability?. Behavioural processes, 83(3), 315-323.
  • Goldish, M. (2009). Toy Poodle: Oodles of Fun. Bearport Publishing.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.