Hayvan Zekası: Köpeğiniz Sizi Yönlendirebilir Mi?

Bütün köpeklerin zeki olduğu bir gerçektir. Yine de, bazı cins köpeklerler zeki olma konusunda diğerlerine göre biraz daha ön plandadır.
Hayvan Zekası: Köpeğiniz Sizi Yönlendirebilir Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler, insanların en iyi dostu olarak bilinir. Ve zekalarıyla da diğer hayvanlardan ayrılırlar. Peki, köpekler bizleri kandırabilme yeteneğine sahip mi? Son bilimsel çalışmalar hayvan zekası konusunda köpeklerin yönlendirebileceğini, anlayabileceğini ve öğrenebileceğini gösteriyor.

Çoğu insan köpeklerin de diğer hayvanlar gibi olduğuna inanıyor. Ancak bu yazıda bahsedeceğimiz bilimsel çalışma tersini söylüyor. Köpeklerin pek çok davranış ve tepkisi insanlarınkine benziyor.

Köpekler: İnsanlardan Sonraki En Zeki Yaratıklar

Köpek sahibi olan insanlar genellikle bu hayvanların afacan ve eğlenceli hareketlerinden büyülenirler. Diğerleri ise köpek sahibi olan insanların anlattıkları sıra dışı hikayeleri inanılmaz bulurlar.

zeki hayvanlar köpekler

Görünen o ki bilim, köpeklerin ne kadar zeki olduklarını sonunda kanıtladı. Zürih’de yapılan bir çalışma köpeklerin insanları yönlendirebilecekleri ile ilgili inanılmaz bilgilerle dolu.Dinleme, anlama ve teselli etmenin yanı sıra köpekler aynı zamanda manüple etme ve yönlendirme yeteneklerine de sahip, özellikle de yemek söz konusu olduğunda. İsveçli bir araştırmacı dört gün boyunca bir grup köpekle çalışmış. Onun çalışması köpeklerin gerçekten de insanları yönlendirebildiğini gösteriyor. 

Bilimsel bir çalışma köpeğinizin sizi yönlendirebileceğini kanıtlıyor

Köpekler, özellikle istediklerini almak konusunda, son derece kurnazdır. Köpek sahibi olan insanlar bunu gayet iyi bilirler. Yakınlarda yapılan bir çalışma gösteriyor ki köpekler belirli bir şey istediklerinde veya belirli bir şeyden kaçınmak istediklerinde insanları kadırabiliyorlar. Buna “taktiksel hile” deniliyor.
Zürih’de yapılan çalışma aynı zamanda köpeklerin kendilerine mama verecek olan kişilere mama kabının yerini gösterdiklerini, mama vermeyecek olan kişileri ise tamamen inkar ettiklerini ortaya koyuyor.
Bu çalışmada 27 köpek test edilmiş ve tamamı farklı ırklardan olmak üzere, hem dişi hem de erkek köpekler kullanılmış. Uzmanlar her bir köpeği iki yabancının önüne bırakmış. Yabancılardan birinin cebinde de sosis varmış. Birkaç metre uzakta ise boş bir tabak bulunuyormuş. İki yabancının önüne bırakılan köpekler, ödülü almak için hemen cebinde sosis olan kişiyi boş tabağa götürmeye çalışmışlar.

Test sonuçları

Araştırmayı yürüten bilim insanlarının ulaştıkları kou ile ilgili en ilişkili tespit, bir köpeğin kandırabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca, karşılarındaki insanların yabancı olması da önemli olmamıştır. Köpekler en ufak bir çekingenlik belirtisi göstermemişlerdir. Bu araştırma bizim köpeklerin bilişsel yeteneklerini ve insanlarla yaşarkenki esnekliklerini daha yakından tanıma fırsatı sağlar. Araştırmanın başındaki bilim insanı kendi köpeğinin araştırmanın gelişmesi açısından ilham kaynağı olduğunu belirtmiştir.Araştırmacı ayrıca, yiyeceğin bir köpeğin bilişsel potansiyeli için ana itici güç olduğunu da vurgulamıştır. Bir köpek yiyecek almak için her şeyi yapabilir. Bu araştırma, köpekler ve onların bilişsel yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor. Köpeklerin favori evcil hayvan olduğu bir dünyada, bu memelilerin zihniyetlerini anlamak önemlidir.

Hayvan Zekası: Köpeklerde zeka ve uyarım

Köpek zekası konusunda uzman, tanınmış Kanada’lı bir psikolog, köpek zekasını üç seviyede birbirinden ayırır :

 • İçgüdüsel Zeka: Bir köpeğin eğitimini aldığı bir görevi yerine getirme kabiliyeti. A dog’s ability to perform a trained task (çobanlık, refakat etmek, v.s)
 • Uyarlanabilir Zeka: Bir köpeğin problem çözme konusundaki yeteneği
 • Sadakat Göstermede Zeka : Bir köpeğin insandan öğrenme konusundaki yeteneği

Köpeklerin inanılmaz bir bilişsel potansiyelleri vardır.Bazı köpekler görme engellilere rehberlik ederken, diğerleri insanları kar altından kurtarır. Bir köpeğin bilişsel yeteneği ne kadar ileri gidebilir? Köpeklerin bilişsel öğrenimlerini harekete geçirmek inanılmaz sonuçlar doğurabilir. Araştırmalar bunu kanıtlamıştır. Köpekler çok hızlı öğrenen canlılardır. Bu durum, köpek cinslerinin zihinsel limitleri üzerinde çalışan insanlar için oldukça motive edicidir. Yapılan diğer araştırmalar da, köpeklerin sahiplerinin karakterlerini, hatta mizah anlayışlarını benimseyebildiklerini göstermişir. Köpekler, akıllarına koydukları hemen hemen her şeyi başarabilen, içgüdüsel ve son derece zeki canlılardır.

En zeki köpek cinsleri

Bütün köpeklerin zeki olduğu bir gerçektir. Yine de, bazı cins köpeklerler zeki olma konusunda diğerlerine göre biraz daha ön plandadır.

evde yatan yavru golden

Bu köpekler cinsleri:
 • Border Collie
 • French Poodle (Fransız Kaniş Köpeği)
 • German Shepherd (Alman Kurdu)
 • Golden Retriever
 • Doberman
 • Shetland Sheepdog (Shetland Çoban Köpeği)
 • Labrador Retriever
 • Continental Toy Spaniel
 • Rottweiler
 • Australian Cattle Dog (Avustralya Sığır Çoban Köpeği)

Yukarıda listelediğimiz bu 10 köpek cinsi, yüksek aldı seviyeleri ve hızlı adaptasyon yetenekleri ile bilinirler. Genellikle, görme engelliler için rehber köpeği olmak gibi görevlerde aktif rol alırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.