Estrela Dağ Köpeği: Büyük ve Çalışkan

Bu cinsin kökenleri neredeyse 2.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hayvancılığı avcılardan koruyan bir çoban ırkıdır. Artı, ailesine karşı koruyucudur ve onlara karşı nazik ve sadıktır.
Estrela Dağ Köpeği: Büyük ve Çalışkan

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2021

Estrela Dağ Köpeği, İber Yarımadası’ndan gelen ve Portekiz’de yetiştirilen birkaç türden biridir. İspanyol Mastiff’ini hatırlatsa da, onu benzersiz kılan bazı özellikleri vardır. Bu muhteşem cins hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Estrela Dağ Köpeğinin Tarihi

Birçok Molosser ırkı gibi, bu cinsin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. İnsanlar, tıpkı dağlık bölgelerden gelen diğer çalışan köpekler gibi bu çalışkan türün bölgenin öncüleriyle birlikte yaşadığına inanıyorlar.

Bu doğruysa, büyük olasılıkla bu köpekler 2.000 yıl öncesine dayanan Vizigot insanlarıyla birlikte yaşıyordu. Tarihin bu döneminde rehber olarak çalıştılar ve hayvanları kurtlardan, hırsızlardan ve dağlardaki diğer tehditlerden korudular.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu cins Portekiz’in merkez bölgesindeki Estrela Dağı’ndan geliyor. Yirminci yüzyılın ilk yarısında bir cins olarak tanınması, özellikle Birleşik Krallık’ta insanların onları aile köpeği olarak kullanmaya başlaması anlamına geliyor.

Ana özellikleri

Estrela Dağ Köpeği, Molossers kategorisine ait büyük bir köpektir. Bu cins cinsel dimorfizme sahiptir, erkekler ve dişiler aynı büyüklüktedir, 60 ila 70 cm boyları arasındadır, ancak ağırlıkları çok farklıdır. Erkekler daha kaslıdır ve 60 kilograma kadar çıkabilir, diğer yandan dişiler 40 kilograma kadar çıkabilir.

Estrela dağ köpekleri
Kaynak: http://chienestreladog.com

Diğer birçok dağ köpeği gibi, Estrela Dağ Köpeği de orantılı, kaslı ve kompakt bir hayvandır. Kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki durumda da, renklerin karışımı aynıdır: siyah yüz ve kulaklara sahip altın veya sarı gövdeler.

Bu köpeklerin kafaları büyüktür, ancak arkadaş canlısı ve zeki bir yüz ifadesine sahiptirler. Kulakları üçgen şeklindedir ve yanlara doğru sarkıktır. Burunları düz ve tabanda biraz daha geniştir, ancak sivri veya dar değildir.

Düz, güçlü bacakları vardır ve göğüsleri diğer benzer ırklar kadar geniş değildir. Bu köpeklerin kuyrukları düzdür ve aşağı doğru sarkar ve uyanık bir konumda olduklarında omurga seviyesine kadar yükselebilirler.

Davranış

Bu köpek ırkı tipik bir dağ köpeği kişiliğine sahiptir. Bölgeseldirler ve ailelerini yabancılardan korurlar. Bunun nedeni, tanımadıkları insanlara karşı çok güvensiz olmaları, ancak tanıdıklarına karşı arkadaş canlısı, uysal ve sevecen olmalarıdır.

Onlar zeki ve cesur köpeklerdir, bu da saygı duyuldukları sürece eğitimlerini basit ve oldukça hızlı hale getirir ve olumlu pekiştirmeye dayanır. Bu köpekler her zaman dikkatli ve doğal olarak itaatkardır. Bununla birlikte, bu köpeklerin bağımsız bir kişiliği vardır.

estrella dağ köpeği çalılarda tek başına
Source: http://chienestreladog.com

Estrela Dağ Köpeği, dağlardaki hayvanları korumak için yetiştirildi. Bu, onu üzerinde çalışılması  gereken fiziksel ve zihinsel yeteneklere sahip enerjik bir köpek yapar. Kaderinde dağlık veya kırsal bir ortamda yaşamak vardır. Bu cins egzersiz veya zihinsel uyarımdan yoksunsa, yıkıcı olur ve yaramazlık yapabilir.

Estrela Dağ Köpeğinin Bakımı

Neyse ki, bu cins herhangi bir genetik koşuldan muzdarip değil. Bununla birlikte, boyutları ve aşırı çalıştırılmaları nedeniyle diğer sağlık koşullarına eğilimlidirler:

Büyük köpekler, kalça displazisi gibi eklem ve kemik problemlerine sahip olma eğilimindedir. Doğru teşhis ve tedavi almanın tek yolu sadece bir veterinere görünmektir.

Bu cins vahşi doğada olmayı sevdiğinden, onları dahili ve harici olarak parazitler için tedavi ettirmek önemlidir. Bu nedenle, ciddi hastalıklara neden olabilecek pire ve diğer parazitlere karşı kürklerini düzenli olarak kontrol ettirmek gerekir.

Source: http://chienestreladog.com

Bu köpeklerin kulaklarının şekli nedeniyle, genellikle nem ve mantar birikerek enfeksiyonlara neden olur. Ayrıca, doğada çok fazla zaman geçirdikleri için genellikle dikenler olur ve ince dallar yapışabilir.

Bu cinsin çift kat kürkü vardır ve uzun tüylü olsalar bile yazın kesilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Tüyleri sıcağa ve soğuğa karşı koruyucu bir tabaka oluşturur.

Estrela Dağ Köpeği, Portekiz’de yüzyıllardır çiftlik hayvanlarını korumaya çalışan, dost canlısı ve sadık bir karaktere sahip bir Molosser’dır. Son yıllarda harika bir aile köpeği olduğu da kanıtlanmıştır. İlginizi çekebilir ...

Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi

Molosser köpekler kaslı ve fit vücutlarıyla bilinir. Çeneleri inanılmaz derecede güçlü olan bu köpeklerin burunları ise kısadır.