En Sevecen 11 Köpek Cinsi

1 Eylül 2021
En sevecen köpek ırklarının hangileri olduğunu merak ettiyseniz, yaşam tarzınıza en uygun olanı seçebilmeniz için burada size onlardan bahsedeceğiz.

Birçok aile, deneyim, çocuklar, yaşam tarzı alışkanlıkları gibi çeşitli nedenlerle bir köpeği evlerine kabul etmeden önce kişiliğini dikkate alır. Bu nedenle, en sevecen köpek ırklarını öğrenmekle ilgileneceğinizden eminiz. Kaçırmayın!

Cinsinden bağımsız olarak her köpek kendi kişiliğine sahip olsa da, seçici çaprazlama nedeniyle ırkın davranış üzerinde belirli bir etkisi olduğunu inkar edemeyiz. Sevgi gösterme yetenekleriyle öne çıkan köpekleri tanımak istiyorsanız okumaya devam edin!

En sevecen 11 köpek ırkı

Sevgi dolu ve cana yakın bir köpekle tanışacak kadar şanslıysanız, gelecekteki eğitimleri için kesinlikle çok iyi bir temele sahip olacaksınız. En sevecen köpek ırklarından bazıları size unutulmaz aile anları yaşatabilir ve bu nedenle, onlardan birini evlat edinmeye karar verirseniz, kesinlikle onların arkadaşlığından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

1. Labrador köpeği

Labrador Retriever olarak bilinen Labrador köpeği, karakteri nedeniyle şüphesiz en popüler ırklardan biridir. İnsanları anlamadaki kolaylığı nedeniyle eğitilmesi kolay bir köpektir. Ayrıca olumlu pekiştirmeye çok iyi bir tepki gösterir. Öyle ki terapi köpeği olarak da kullanılmaktadır ve çocuklu evlerin favorisidir.

Dünyanın en sevgi dolu köpeklerinden biri.

2. İngiliz buldogu

İngiliz buldogu, sevgisini gösterme fırsatını nadiren kaçırdığı için genellikle sakin, sevecen karakteriyle bizi kazanır. Egzersiz yapmayı pek sevmediği için yavaş yürüyen insanlara uyma eğilimindedir. Bu hayvanda aşırı korumacı davranışlardan kaçınmak için iyi bir sosyalleşme de gereklidir.

En sevecen köpek ırkları.

3. İngiliz çoban köpeği

Bu köpeğin enerjisi ve ailesiyle kurduğu güçlü bağlar, bobtail olarak da bilinen İngiliz çoban köpeğini insanlar, özellikle de çocuklar için en sevecen köpek ırklarından biri haline getiriyor. Bu hayvan başlangıçta bir çoban köpeği olarak yetiştirilmiştir ve bu nedenle eğitimi aşırı koruma ve ayrılık kaygısından kaçınmaya odaklanmalıdır.

Dünyanın en sevgi dolu köpeklerinden biri.

4. Golden Retriever

Golden Retriever eşit ölçüde güzel ve arkadaş canlısıdır. Kesinlikle bulabileceğiniz en sevecen, sabırlı ve hoş köpeklerden biridir. Labrador gibi, karakteri onu terapi, çocuklu evler ve enerjik yürüyüşler ve hayatında çok fazla sevgi isteyen herkes için mükemmel kılar.

Labrador ve golden retriever arasındaki farkları biliyor musunuz?

5. Alman çoban köpeği

Alman çoban köpeği, büyük bir öğrenme kapasitesine sahip olduğu ve sadakati tartışılmaz olduğu için evlerde en popüler ırklardan biridir. Diğer çoban köpekleri gibi, bölgeselliğe ve aşırı korumaya düşmemek için özel eğitime ihtiyacı olacaktır.

Alman çoban köpekleri, disiplinli olmaları ve ılıman karakterlerinden dolayı genellikle polis veya kurtarma köpeği olarak çalışırlar.

Belçikalı bir çoban koşuyor.

6. Pug

Pug, coşkulu, sadık, arkadaş canlısı ve çok sevecen bir köpektir. Genellikle görünüşüne göre seçilse de sahipleriyle özel bir bağ oluşturan ve her yerde onlara eşlik eden bir hayvandır. Ne yazık ki, sağlıkları genellikle biraz güvencesizdir ve bu nedenle ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yaşam planı tasarlamanız gerekir.

Pug, brakisefali bir köpektir. Düz bir yüze sahip olduklarından uzun süreli solunum problemlerine eğilimlidirler.

Puglar, evcil hayvanlarda akrabalı yetiştirmeye bir örnektir.

7. Yorkshire teriyeri

Yorkshire teriyerinin popülaritesi, karakterinin çok yönlülüğünden gelir, çünkü uygun sosyalleşme ile her tür aileye uyabilir. Sahipleriyle vakit geçirmeyi sever ve biraz kararsız olabilir, ancak kesinlikle en sevecen köpek ırklarından biridir.

En sevgi dolu köpeklerden biri.

8. Dalmaçyalı

Dalmaçyalı, zarif görünümüyle ilişkili yüksek bir statü sembolizmi taşır. Bunun ötesinde, ilgiden çok hoşlanan ve harika bir enerjisi olan bir köpektir. Aktif insanlar veya spor yapanlar için çok uygundur.

Kameraya bakan bir Dalmaçyalı.

9. Boxer

Boxer “ebedi köpek yavrusu” olarak bilinir, çünkü kaç yaşında olursa olsun oynama arzusunu asla kaybetmez. Görünüşü onu yansıtmasa da huzursuz, eğlenceli ve enerjik bir köpektir. Çok fazla enerji biriktirmemesi için uzun yürüyüşlere ve bolca eğlenceye ihtiyacınız var.

Boxer bakımı çok özeldir.

10. Dachshund

Biraz inatçı olsalar da dachshundlar oyun oynamaktan ve yeni numaralar öğrenmekten hoşlanırlar. Sahipleriyle çok fazla fiziksel temas gerektiren çok sevecen köpeklerdir, bu yüzden küçük çocuklu aileler için de uygun kabul edilirler.

Dünyanın en sevgi dolu köpeklerinden biri.

11. Danua

“Alman Buldogu” veya “Alman Alano” olarak da bilinen Danua, büyüklüğü nedeniyle heybetli bir köpektir, ancak aynı zamanda tatlı ve sevecendir. Oyun oynamayı sever ve çocuklara karşı çok hoşgörülüdür, ancak oyunları gözetim altında olmalıdır çünkü ağırlığı kasıtsız kazalara neden olabilir. Genellikle yabancılarla bir sorunu yoktur, ancak bazen biraz aşırı korumacıdır.

En sevgi dolu köpeklerden biri.

En sevecen köpek ırkları

Genetiğin köpek davranışında söyleyecek bir şeyleri olsa da, cinsi nedeniyle hangi türün daha sempatik olduğunu önceden belirlemek haksızlık olur. Ayrıca barınaklar, iyi bir yaşama ihtiyacı olan köpeklerle doludur ve onların sevgisi ve şefkati cinsine bağlı değildir.

Öte yandan, bazı ırklar ( pug veya buldog gibi), sonunda sağlıklarını etkileyen estetik modalara hitap etmek için çaprazlama yoluyla modifikasyonlara tabi tutulmuştur. %100 garantili olmasa da, bir melez köpek çoğu zaman insanların gözüne daha güzel görünmesi için yetiştirilmiş olandan daha sağlıklı olacaktır.

Kesin olan şu ki, görünüşü veya genetik eğilimi ne olursa olsun, karakteri ve ihtiyaçları size ve yaşam tarzınıza uygun bir köpek seçmelisiniz. Bu, köpek için dolu dolu bir yaşam ve ikiniz için de uzun yıllar harika zamanlar geçirmenin en iyi yolu olacaktır.

  • Perros policía y de seguridad privada – Fundación El Hogar. (s. f.). Fundación el Hogar. Recuperado 25 de agosto de 2021, de https://fundacionelhogar.org/perros-policia-y-de-seguridad-privada/
  • Rodríguez Pérez, N. (2017). Cría para peor: La raza de perros PUG como caso paradigmático del conflicto entre bienestar animal y respuesta a la selección aplicada por los criadores.