Çoban Köpeklerinin Yedi Ana Cinsi

Başlangıçta çiftlik hayvanlarına bakmak için yetiştirilen çoban köpekleri, harika polis köpekleri, rehber köpekler ve aile hayvanları da olabilirler. Bugünün makalesinde size daha fazlasını anlatacağız.
Çoban Köpeklerinin Yedi Ana Cinsi

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2021

Bu köpekler, temel olarak koyun, keçi ve diğer çiftlik hayvanları sürülerini yönetmeyi hedeflerler. Sığırlarla çalışan köpeklerse, sığır köpekleri olarak bilinirler. Aşağıdaki makalede size çoban köpeklerinin ana ırklarından bahsedeceğiz.

Ne tür çoban köpekleri vardır?

Çoban köpekleri söz konusu olduğunda iki tür vardır. Birincisi sürüleri kontrol eden ve hareket ettirenlerdir ve ikincisi onları yırtıcı hayvanlardan (kurtlar gibi) koruynlardır. Çoban köpeklerinin 7 ana türü şunlardır:

1. Alman Kurdu

Bu, en çok bilinen çoban köpeği türüdür ve koyun sürülerinin bakımından sorumludur. Kökeni 1899 yılında Almanya’ya kadar uzanmaktadır, ancak bugün bir de Amerikan cinsi vardır. Amerikan soyunun farklı fiziksel özellikleri ve daha sakin bir mizacı vardır.

Alman Kurdu, eğitilmesi ve itaat etmesi kolay, çok zeki, enerjik, sadık bir köpektir. Büyük fiziksel ve zihinsel güce sahip olan bu köpekler, tarlalardaki çiftlik hayvanlarına rehberlik etmek için idealdir. Alman Kurtlarının ordu ve polis köpeği olarak çalışması da yaygındır.

atlayan alman kurdu


2. İngiliz Çoban Köpeği

Bu, ineklerin yanı sıra koyun sürülerinin bakımı için Büyük Britanya’da yetiştirilmiş güzel bir köpektir. Soğuk iklime dayanıklı, eğlenceli ve uysal hayvanlardır. Çocuklu ortamlar için ideal olan bu köpekler harika arkadaşlar olur. Bununla birlikte, sıkılırlarsa, yıkıcı olma eğilimindedirler.

İngiliz Çoban Köpeği’nin ağırlığı 90 kg’a kadar gelebilir ve omuzları 71 cm’ye kadar olabilir. Tüyleri özel bakım gerektirir.

3. Avustralya Çoban Köpeği

Adının aksine, bu cins aslında kuzey İspanya’da gelişmiştir. Daha sonra Okyanusya’ya göç ettiğinde, en popüler çoban köpeklerinden biri haline gelmiştir. Avustralya Çoban Köpeklerinin popülaritesi, çiftlik köpekleri olarak çalıştıkları Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında 2. Dünya Savaşı’ndan sonra daha da arttı.

Avustralya Çoban Köpeği çok enerjik ve dinamiktir. Güçlü çalışma içgüdüleri nedeniyle, bu köpeklerin meşgul kalmaları gerekir. Özellikle çocuklar varsa harika aile bireyleri olabilirler. Orta büyüklüktedirler ve kürkleri siyah, kırmızı olabilir. Açık mavi gözleri nedeniyle “hayalet gözlü köpekler” olarak da bilinirler.

4. Katalan Çoban Köpeği

Katalan Pyrenees’e özgü “Gos d’atura Catalá” bir başka popüler Avrupa çoban köpeğidir. Bu cins yaklaşık 20 kg ağırlığında ve yaklaşık  55 cm yüksekliğindedir. İtaati, cesareti ve tabii ki sürülere rehberlik etme kabiliyeti sayesinde sürü gütme konusunda  mükemmel bir seçenektir. Dahası, Katalan Çoban Köpekleri eğlenceli ve sevecenlerdir ve bir dizi çiftlik görevini yerine getirebilirler.

5. Border Collie

Border Collie, tüm dünyadaki en popüler sürü köpeklerinden biridir. Herhangi bir çiftlik hayvanını yönetebilir ve sürekli aktif olması gerekir. Bu türün en büyük erdemlerinden biri zekasıdır. Aynı zamanda şefkat, nezaket ve arkadaşlığıyla da dikkat çeker. Açık hava aktivitelerinden zevk almayı seven aileler için ideal bir evcil hayvandır.
Bu köpeklerin kökeni, onları İskoçya’nın kuzeyine götüren Vikinglere kadar uzanıyor. Border Collie cinsi köpeklerin ağırlığı 30 kg!a kadar çıkabilirken uzunluğu da 60 cm’e ulaşabilir. Hareket etmek için yeterli alana sahip oldukları sürece herhangi bir ortama veya göreve uyum sağlarlar. Çoban köpeği olarak çalışmanın yanı sıra, bu hayvanlar otizmli bireyler için harika rehber veya terapi köpekleridir.

6. The Briard

Bu, en eski Fransız ırklarından biridir. Briard’ın ilk bahsi, 1809’da çalışan bir köpek olarak yaratıldığında meydana geçmiştir. Briardlar, bekçi köpeği, kurtarma köpeği ve hatta rehber köpek olarak çalışmışlardır. Çalışma yetenekleri inanılmaz ve 700 hayvana kadar sürülerini sürdürebiliyorlar. Ancak bugün, köpeklere eşlikçi olarak daha popülerler.

Bu köpekler çok enerjik, inatçı, neşeli, zeki ve hassastır. Diğer köpeklerle birlikte yaşamak için eğitime ihtiyaçları vardır. Görünüşlerine gelince, yüzlerinde bol miktarda uzun, bıyık benzeri kıllar bulunur. Tüylerini kesmek değil ama taramak önemlidir. Tüyleri siyah, kahverengi veya gri olabilir.

Belçika çoban köpeği

7. Belçika Çoban Köpeği

Çoban köpekleri listemizdeki sonuncu köpek, dört farklı çeşide sahip olanıdır. Her birinin çok hızlı öğrenme yeteneği vardır. Belçika Çoban köpeği, koyun sürülerinin bakımı ve korunması için mükemmel bir hayvandır. Dışarıda olmayı tercih ederler ve bol miktarda günlük egzersiz ve oyuna ihtiyaç duyarlar.

Ana görüntünün kaynağı: Jean-Michel Castelan


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.