Dünyada Üzerindeki En Atletik 10 Köpek Cinsi

Eğer fitness düşkünüyseniz ve bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, muhteşem egzersiz partneri olacak 10 atletik köpek cinsini bu yazımızda bulabilirsiniz.
Dünyada Üzerindeki En Atletik 10 Köpek Cinsi

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2020

Sporu ve hayvanları seviyorsanız, ideal evcil hayvanınız egzersiz arkadaşınız da olabilecek bir hayvan olabilir. Her köpek egzersiz yapmaya ihtiyaç duysa da diğerlerinden daha atletik olan bazı cinsler var. O zaman, eğer fitness düşkünüyseniz ve bir köpek edinmeyi planlıyorsanız, işte muhteşem egzersiz partneri olacak en atletik 10 köpek cinsini bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

En atletik köpek cinsleri

Sibirya kurdu

Sibirya kurtları kızak çekiyor

Sibirya kurtları yıllarca kızak çekmek için kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Bu onları hızlı, atik hayvanlar ve dünyadaki en atletik köpeklerden birisi haline getirdi.

Aynı zamanda çok sosyal yaratıklardır, tanımadıkları insanlara karşı bile. O yüzden beraber parka gitmekten çekinmeyin. Bir sibirya kurdu tanıştığı herkesle arkadaş olacaktır. 

Kısa tüylü Alman puanter

Kısa tüylü Alman puanter, Kurzhaar olarak da bilinir. Asil ve soylu bir hayvan gibi gözüküyor olsa da gezegendeki en atletik köpek cinslerinden biridir. Etrafta koşuşturmaya ve sıklıkla egzersiz yapmaya bayılırlar.

Bu köpekler hızlı ve güçlüdür. Bunun yanı sıra çok hoş bir mizaçları vardır ve çocuklar ve diğer insanlarla çok iyi anlaşırlar. Egzersiz partneri olarak böyle bir köpeği olan her sahip şanslı sayılır.

Avustralya çoban köpeği

Bu köpek spor yapmayı sevmekle kalmaz; egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Eğer yeterince egzersiz yapmazlarsa hem evde hem toplum içinde sorunlara sebep olabilecek agresif patlamalar yaşarlar.

Collie

Çayırlarda zıplayan Lassie’nin ikonik görüntüsünü kim unutabilir ki? İrsi hızları ve atiklikleri ile, collie’ler doğuştan atletik hayvanlardır.

Zeki ve uysallar, yani tasmasız koşmalarını isterseniz size herhangi bir sıkıntı çıkartmazlar. Uysal bir şekilde yanınızda dururlar ve yol boyu karşılaştığınız herkesle iyi anlaşırlar.

Dev schnauzer

Dev schnauzer’ler aslında çoban köpeği olarak kullanılıyordu. Muhteşem çeviklikleri ve dirayetleri onlara dünyadaki en atletik köpekler listesindeki yerini veriyor.

Biraz mesafeli ve soğuk gelebilirler ama aslında arkadaş canlısı, uslu ve sakin hayvanlardır. Tasmalarını çıkarsanız bile hiçbir sorun çıkarmazlar.

Labrador retriever

Güçlü bünyeleri Labrador’ları çevik ve aktif bir köpek yapar. Soylu ve sabırlı bir cins olsa da bu köpekleri uzun süreler boyunca içeride kapalı tutmak onları tez canlı ve enerji dolu bir hale getirebilir. Bu, beraber egzersiz yapmak için harika bir köpektir.

Hovawart

Hovawart’lar uysal ve sosyal köpeklerdir ve bu da onları eğitilmesi çok kolay bir cins yapar. Muhteşem bekçi köpekleridir ve sizi her tehdide karşı korurlar. 

Muhteşem çeviklikleri ve çok yönlülükleri onları listedeki en atletik cinslerden birisi haline getirir.

Rhodesian ridgeback

Muhteşem kuvvetleri, Rhodesian’ları sert bir cins yapar. Ekstrem sporlarda harikalardır, yani dağ ve vadi yürüyüşlerine düşkünseniz, bu sizin için kusursuz bir köpektir. Ama tanımadıkları insanların etrafında dikkatli olmanız gerek. Agresif bir köpek olmasalar da yabancıların etrafındayken temkinli olabilirler.

Puanter

Gıpta edilen fizikleri ile Puanterler aktif bir yaşam tarzına çok uyumludurlar. Muhteşem hızları ile bilinen bu köpekler harika koşu partnerleri olurlar.

Bu köpekler sevimli bir mizaca sahiptir ve yabancılara karşı çok arkadaş canlısıdır. 

Dalmaçyalı

İki dalmaçyalı yavrusu

Bu köpekler spor yapmak için yaratılmış olsa da, çok hızlı kilo almaya yatkın oldukları için bunun yanında sağlıklı, dengeli bir beslenmeleri de olmalı.

Oyuncu ve sevecen bir cinstir ve sosyalleşip arkadaşlar edinmeye bayılırlar. Eğer bir Dalmaçyalı ile koşuya çıkarsanız hiçbir problem ile karşılaşmazsınız.

Peki listeden yeni egzersiz arkadaşınızı bulabildiniz mi?

İlginizi çekebilir ...
Body Dog: İlk Köpek Spor Salonu
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Body Dog: İlk Köpek Spor Salonu

Bir grup antrenör, ilk köpek spor salonu Body Dog'u, sahiplerin köpeklerinin sağlığını korumasına ve gerekiyorsa kilo verdirmesine yardım etmek için kurdu.