Kısa Tüylü Alman Pointeri Nasıl Eğitilir?

Akıllı ve soylu bir köpek olan kısa tüylü Alman pointeri oldukça enerjiktir. Yani aşırı hiperaktif olmalarını önlemek için bazı komutlar öğretmeniz gerekmektedir. 
Kısa Tüylü Alman Pointeri Nasıl Eğitilir?

Son Güncelleme: 10 Şubat, 2019

Alfa köpek olmak şeklindeki doğal istekleri nedeniyle, kısa tüylü Alman pointeri özel eğitim almaya ihtiyaç duymaktadır. Böylece evdeki yerlerini ve sahiplerinden gelen emirlere nasıl uyacağını bilir. Bu yazıda, işte bu köpekleri nasıl eğiteceğiniz konusunda ipuçları paylaşacağız.

Kısa tüylü Alman Pointeri Nasıl Eğitilir?

Bu köpekler tipik olarak soylu, itaatkar ve zekidir. Sahiplerini memnun etmeyi çok seviyorlar ve çok iyi birer arkadaştırlar. Bu nitelikler, onları eğitmenin zor olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, en iyi sonuçları almak için sabırlı, sebatlı ve şefkatli olmak önemlidir.

Temel Komutları Öğretmek

Bu niteliklerin yanı sıra, kısa tüylü Alman pointeri bitmeyen enerjileri nedeniyle oyun oynamaya çok istekli bir köpektir. Çok huzursuz ve yaramaz olabilirler, hatta biraz muzırlık yapabilirler.

Bu davranışı kontrol etmek için “otur”, “yat”, “kal” gibi temel komutları öğretmek çok önemlidir. Böylece hareketlenmeye başladıklarında hemen bu komutlardan birini verebilirsiniz. Gerçekten akıllı köpekler oldukları için bu komutları öğrenmeleri uzun zaman almaz.

Avlanma İçgüdülerinin Kontrolü

Kısa tüylü Alman pointeri, genetik olarak avcılık için tasarlanmıştır ve onları avcılık için kullanmayacaksanız bu içgüdüyü kontrol etmeniz gerekir. Aksi halde, sokaktan veya bahçenizden getirdikleri ölü hayvanlar gibi hediyelerle sizi dehşete düşürebilirler.

kısa tüylü Alman pointeri arazide

Köpeğinizi eğlendirmek için Kong gibi içine yiyecek koyabileceğiniz oyuncaklar kullanabilir, sonra oyuncağı saklayarak köpeğinizin bulmasını isteyebilirsiniz. Bu aslında göründüğü kadar kolay bir oyun değil, o yüzden köpeğinizi epeyce meşgul tutacaktır.

Tabii ki, bu içgüdüden gerçekten kurtulmak zorunda değilsiniz. Köpeğinizin kişiliğinin bir parçası bu. Dolayısıyla, avcılığını tamamen ortadan kaldırmak, acımasızlık olacaktır. Aslında tek yapmanız gereken, köpeğinize onu uyaracak bazı şeyler vermek.

Egzersiz

Kısa tüylü Alman Pointeri cinsinin ayrıca enerjilerini kanalize etmek, kemiklerini ve eklemlerini sağlıklı tutmak için birçok egzersiz yapması gerekir. Uzun yürüyüşler, yüzmek veya koşmak bir kısa tüylü Alman pointeri için en iyi fiziksel aktivitelerdir.

kısa tüylü Alman pointeri cinsi

Havlamasını Kontrol Etmek

Kısa tüylü Alman Pointeri sürekli ve gereksiz yere havlar. Yani köpeğin tek olumsuz yanı bu diyebiliriz. Komşularınızın iyiliği için bu problemle uğraşmak istemiyorsanız, bunun nasıl kontrol edileceğini öğrenmeniz gerekecektir.

Bu amaçla köpeğe iki komut öğretebilirsiniz: havlamak ve sessiz olmak. Çoğu insan köpeklerini durdurmak için “konuş” veya “havla”, “sessizlik” veya “sessiz ol” gibi kısa bir kelime kullanır.

Tasma Kullanımı

Büyük köpeklerle ilgili temel sorunlardan biri, sahibinin onu yürüyüşe çıkaracağı yerde bu görevi köpeğin üstlenmesidir. Bunun olmasını engellemek için kısa tüylü Alman pointeri köpeğinize tasmasını çekiştirmemeyi öğretmeniz gerek.

Bu muhtemelen sizin adınıza daha fazla sabır gerektirecektir. Öğretmesi kolay bir şey değil, ama ısrarcı olduğunuz sürece başarılı olacaksınız.

Sosyalleştirme

Kısa tüylü Alman pointeri güçlü bir köpektir ve bunu kendisi de bilir. Bu, kendilerini alfa köpeği olarak görme eğiliminde oldukları anlamına gelir. Bu tür davranışları önlemek için küçüklükten itibaren diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleştirmelisiniz.

Yavru köpeğinizi diğer köpeklerle birlikte parka götürmek konusunda veterinerinizden tavsiye almak her zaman iyi bir fikirdir. Elbette, tüm aşılarını yaptırmadan köpeğinizi diğer köpeklerle bir araya getirmeyin.

Bazı insanlar, sahip olabileceği olumsuz davranışlar nedeniyle büyük bir köpek almaktan korkuyor. Ancak endişelenmeyin, evcil hayvan olarak ideal bir cinstir. Kısa tüylü Alman pointeri doğru eğitildiği takdirde sorun çıkarmayacak bir köpek cinsidir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.