Cesky Fousek Köpeği: Karakteristik Özellikleri

Cesky Fousek'in kökeni, batı Bohemya ve şimdiki Çek Cumhuriyeti'nin büyük bir bölümüne dayanır. Bu köpek ile dilediğiniz arazileri keşfedebilirsiniz çünkü bu köpekler ormanları ve uzun yürüyüşleri çok sever.
Cesky Fousek Köpeği: Karakteristik Özellikleri

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2019

Çek Fousek ve Griffon olarak da bilinen Cesky Fousek, kıvırcık tüylü köpekler familyasının bir üyesidir. Genel anlamda sadık ve dost canlısı bir köpektir ve takma adı “üstün av köpeği”dir. Oldukça değerli bir ırktır.

Bu ırk eski Bohemya eyaletine ve şimdiki Çek Cumhuriyeti’ne özgü bir ırktır, çoğu insan bu ırkın Fransız kökenli olduğunu düşünür. Fousek atalara sahip birçok Bohemyan av köpeklerine dair 14. yy’dan sonraki belgelerde birçok atıf bulunur.

20. yy’ın başlarındaki siyasi karışıklık, Doğu Avrupa’da özellikle hiddetli geçmiştir. Bu durum Çek Fousekler için neredeyse ölümcül bir nitelik taşır. Bölgedeki savaş hiddetlendikçe, bu ırkın çoğalması durma noktasına geldi.

1918 yılında savaşın sonunda, Avusturya Macaristan İmparatorluğu dağıldı ve yeni bir millet olarak Çekoslavakya kuruldu. Ancak, Çek Fousek nesli neredeyse tükenme noktasına geldi.

Bugün, bu türe ait birkaç örnek kalmıştır, ancak insanlar bu ırktan hem retriever hem de pointer özelliklerini taşımasını beklemektedir. Sadakatleri ve çeşitlilikleri sayesinde, hayranları arasında daha da takdir görmektedir.

Bu köpek ırkı Fransa’da oldukça popülerdi, insanlar keskin burunlarını ve dikkatli avcılar olmasını sevmişti.

1887’ye doğru, Fousek standart ve sabit bir ırk haline gelmişti. Bu ırkın sayıları, İkinci Dünya Savaşı sırasında azalsa da, oldukça popüler hale gelmişlerdir. Neyse ki hayranları sayesinde savaşın hemen sonrasında avcılık sporunda sahnelere geri dönüş yapmıştır.

Cesky Fousek Köpeği

Cesky Fousek özellikleri

Cesky Fousek ırkının en bilindik özellikleri şüphesiz bıyıkları ve sakallarıdır. Buna ek olarak, mükemmele yakın vücut şekilleri ve boyutları sayesinde pointer (av işaret eden) ve retriever (av getiren) olarak da kullanılmaya ideallerdir.

Vücutları biraz geniştir ancak çok uzun değildir; neredeyse her çeşit araziye uyum sağlayabilirler. Ancak, güçleri ve dayanıklılıkları bu ırkın en mükemmel özellikleridir.

Ayrıca, sert, tam kıvırcık olmayan tüyleri ile de tüm arazilere dayanabilirler. Tüylerinin dış tabakasında orta gri renginde kahverengi işaretler olan uzun ve düz tüyler yer almaktadır.

Tam tersine, iç tabakasında kalın, yumuşak ve narin tüyler yer almaktadır. Bataklık gibi bölgelerde ve soğuk bölgelerde hayvana koruma sağlar. Bu ırkın hareketleri hızlı ve etkilidir.

Cesky Fousek: kişilik ve mizaç

Cesky Fousek, bir evcil hayvan için yeterince sevgi dolu ancak avcı köpeği için de hiddetli olabilecek çok yönlü bir köpektir. Ailesine oldukça düşkündür; her zaman dost canlısı ve emrinize amadedir. Buna ek olarak, tanımadığı hayvanlarla ve köpeklerle de iyi anlaşırlar.

Bu köpekleri ünlü yapan birçok yetenekleri vardır. Harika arazi köpekleri, uzman retriever ve pointer, ormanda ve bataklıkta avlanma donanımına sahiptir. Ayrıca, bağımsız olmayı sürdürürken avcı sahibinin talimatlarını da uygulayabilirler.

Cesky Fousek köpeği

Ev içerisindeki sıçan ve farelerin avlanmasında da oldukça yeteneklidirler. Fouseklerin güçlü bir sahibe ve geniş alanlara ihtiyaç duyduğunu lütfen unutmayın. Küçük apartman daireleri ve az hareketli yaşam tarzı bu köpekler için uygun değildir.

Bakımı ve sağlık durumu

Cesky Fousek, özellikle koşmak ve etrafta zıplamak gibi her tür egzersizi çok sevmektedir. Enerjilerini atabilmeleri için günlük egzersiz rutinlerine ihtiyaçları vardır.

Kulak ile ilgili sağlık sorunlarından kaçınmak için düzenli olarak kulaklarını temizlemelisiniz. Buna ek olarak, genel sağlık durumu için de kulak kanalı bölgesindeki tüylerin düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Fouseklerin tüylerini haftada bir ya da iki kez tarayınız. Ek olarak, dökülen tüylerini yılda en az iki kez temizleyiniz.

Sıcak bir yuvaları oldukları sürece dışarıda yaşayabilirler. Genel olarak ortalama yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasında değişir ve çok nadir olarak büyük hastalıklar geçirirler.

Ancak, köpek kalça çıkığı, dış kulak iltihabı, ektropion ve entropion. Bu sorunları erken yaşta teşhis edebilmek için köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrollerine götürmenizi öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shaffer, L. G., Ramirez, C. J., Sundin, K., Connell, L. B., & Ballif, B. C. (2016). Genetic screening and mutation identification in a rare canine breed, the ceský fousek. Veterinary Record Case Reports4(2), e000346.
  • Moravčíková, N., Kasarda, R., Kukučková, V., & Trakovická, A. (2016). The canine melanophilin gene polymorphisms in Slovakian Rough-haired Pointer. Acta Fytotechnica et Zootechnica19(5).
  • Beccaglia, M., Ronchese, M., Grieco, V., Parma, P., & Luvoni, G. C. (2012). XX/XY chimaerism/mosaicism in a phenotypically female Wirehaired Pointing Griffon dog. In International Symposium on Canine and Feline Reproduction.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.