Brüksel Griffonu: Kendi Küçük Ruhu Büyük Bir Tür

Bugünkü yazımızda, harika bir köpek türü olan Brüksel Griffonu'nu keşfedin.
Brüksel Griffonu: Kendi Küçük Ruhu Büyük Bir Tür

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2021

Brüksel Griffonu küçük köpek ırklarından biridir. İsmini Belçika’nın başkenti olan kökenlerinin dayandığı şehirden almaktadır. Bugünkü yazımızda, güzel ve düz bir surata, vücutlarına kıyasla büyük bir kafaya sahip olan Brüksel Griffonu hakkında bilmeniz gereken her şeyden söz edeceğiz.

Brüksel Griffonu: Kökeni ve Özellikleri

“Resmi” isimleri Griffon Bruxellois. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki ayrı türle birlikte Brüksel şehrine dayanıyorlar: Griffon Belge ve Küçük Brabançon. Üç türün de ataları ortak. Hatta genel olarak insanlar bu üç türün aynı olduğunu zanneder. Aralarındaki tek fark tüylerinin rengidir.

Geçmişte Brüksel Griffonu fare avlayan ve küçük vücuduna rağmen evleri koruyan bir türdü. Fiyatları ve insanların gözündeki algıları nedeniyle her daim Belçikalı elit ailelerin dostları olarak hayat sürdüler.

Belçika’da ve Avrupa’nın dört bir yanında son derece popülerleştiler. Kraliçe Marie Henriette Griffonlara ilgi duyduğu için bu türün üretilmesine ve yaygınlaştırılmasına aracı oldu. 19. yüzyıl boyunca Puglar ve King Charleslar ile çiftleştirildiler. İki dünya savaşı da neredeyse bu türün yok olmasına neden oluyordu. Fakat İngilizler türün korunmasını sağladılar. Fakat bu tür hiçbir zaman eskisi kadar popüler olmadı.

Günümüzde Brüksel Griffonu küçük boyundan ötürü genellikle şehirde yaşayan insanların dost olarak edindikleri köpekler arasında yer alıyor.

Tıknaz bir vücudu, küçük kulakları, sık kaşları ve kısa bir kuyruğu olan minik bir köpek türüdür. Kürkü kızıl-sarı arası, dalgalı ve bol tüylüdür. 3.5 ile 4.5 kilo arasındadırlar. Boyları ise 22-30 santimetre arasındadır.

Büyük gözleri, geniş ve düz burnu ve öne çıkık çenesiyle oldukça şahsına münhasır bir türdür. Zarif hareketleri vardır, yürürken güçlü ve dayanıklı bir yapı sergilerler ve neredeyse kare bir profile sahiptir.

Brüksel Griffonu: Davranışsal Özellikleri

Genel olarak Griffonlar oldukça aktif, cesur ve alarm halinde köpeklerdir. Bir insana son derece bağlı olur ve sürekli onun peşinde dolaşırlar. Bazı Griffonlar görece gergin olabilir ve yalnız bırakıldıklarında anksiyete belirtileri gösterebilirler. Bu köpekler arkadaş canlısı, oyuncu ve tanımadığı insanlara karşı utangaç davranan köpeklerdir.

Çimlerin üstünde brüksel griffonu

Brüksel Griffonu’nun diğer köpeklerle sosyalleşmesi biraz zor olabilir. Hatta onun üstünde baskı kurmak isteyen sahipleriyle de pek iyi anlaşamazlar. İleride sorun yaşamamak adına bu tür köpekleri yavruyken eğitmek son derece önemlidir.

Brüksel Griffonları kişilik olarak da son derece güçlü köpeklerdir. Bundan ötürü, ilk kez köpek sahibi olacakların ya da köpeğine yeterince vakit ayıramayacak kişilerin bu dostlarımızı sahiplenmeleri önerilmez. Çünkü her zaman sahiplerinin yanında olmak isterler. Evden uzakta çok vakit geçiren, çocukları olan kişiler için de tavsiye edilmezler. Ani hareket ya da seslere çok tepki verebilirler. Çocuğunuzun köpeğinize “oyuncak” gibi davranmayacağından emin değilseniz bu köpek sizin için doğru bir tercih olmayabilir.

Sağlık Durumları

Küçük ve apartmanlarda yaşamaya uygun olsalar da köpeğinizi parka ve geniş alanlara yürüyüşe götürmeniz son derece önemlidir. Köpeğinizin her gün oynamaya, koşmaya ve egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Yoksa evdeki eşyalara zarar vermeye başlayabilir.

Brüksel Griffonu’nun türüne özgü bir hastalığı yoktur. Yalnız gözlerine dikkat etmeli ve düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Büyük ve pörtlek gözleri olduğu için hasar görme ihtimali daha fazladır.

Son olarak, tüylerini haftada iki üç kez fırçalamayı ve üç ayda bir ölü tüylerini temizlemeyi ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları

Son anket sonuçlarına göre, Amerika'daki en popüler köpek ırkları aşağıdaki gibidir. İlginç bir şekilde, bu listedeki çoğu köpek büyük ırklardandır.