Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği Arasındaki Farklar

Görünürde çok benzeyen iki cins olmalarına rağmen Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği'nin tarihçesi, fiziği ve mizacında farklılıklar bulmak mümkündür.
Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği Arasındaki Farklar
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2021

Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği , ikisinin de çoban köpeği olarak çalışmasına ek olarak, görünüş olarak da çok benzerdir. Bu yazıda size bir cinsi diğerinden ayırt etmenize yardımcı olabilecek bazı özellikler göstereceğiz. Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği arasındaki farklar, tarihleri, görünümleri ve mizaçları ile ilgilidir.

Her ikisi de sevgi dolu, sadık, özenli ve çok aktif köpeklerdir, ancak tamamen aynı değildirler. Bu nedenle, bu iki ırktan hangisini evcil hayvan olarak seçeceğiniz konusunda herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki farklılıklar bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Farklı bir köken

Kökenleri, bu ırklar arasındaki ana ayrımlardan biridir. American Kennel Club’a göre, Border Collie’nin tarihi Büyük Britanya’da başladı. Görünüşe göre, İskoç ve Galler yaylalarında çalışan sığırlar için bu kompakt ve çevik çoban köpeği, eski Roma köpekleri ve Viking spitzleri arasındaki haçlardan ortaya çıktı.

Öte yandan, Avustralya Çoban Köpeği’nin çok net bir geçmişi yoktur. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir köpek olduğuna ve adının 1800 yıllarında Avustralya’dan Kuzey Amerika topraklarına gelen Bask çoban köpekleriyle olan ilişkisinden geldiğine inanılıyor.

Avustralya Çoban Köpeği

Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği arasındaki fiziksel farklılıklar

Bu çoban köpekleri fiziksel olarak çok benzerler, ancak görünüşlerinde de her cinste fark yaratan özelliklere sahiptirler. Bunların arasında renkleri, kürkleri ve vücutları vardır.

Bu nedenle, bir Border Collie ve bir Avustralya Çoban Köpeği’ni dikkatlice gözlemlerseniz, aşağıdaki hususları dikkate aldığınız sürece hangisinin hangisi olduğunu nasıl belirleyeceğinizi bileceksiniz:

  • Boyut: Her iki köpek de orta büyüklükte olmasına rağmen, Border Collie, Avustralya Çoban Köpeği kadar uzun veya ağır değildir. İkincisi maksimum 58 santimetre yüksekliğe ve 32 kilograma kadar bir ağırlığa ulaşırken, Border Collie 56 santimetreye ulaşır ve yaklaşık 20 kilogram ağırlığındadır.
  • Renkler: Border Collie’yi iki renkli bir desene sahip siyah ve beyaz bulmak yaygındır, ancak bu cinsin üç renkli siyah, üç renkli kahverengi, gri, mavi, kırmızı ve benekli köpekleri de vardır. Avustralya Çoban Köpeği ise mavi-siyah, siyah veya kırmızı, beyaz izli veya bakır renginde olabilir.
  • Kulaklar: Bu, Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği arasındaki en belirgin farklardan biridir. Bunun nedeni, Avustralya Çoban Köpeği’nin kulaklarının üçgen ve sarkık, Border Collie’nin kulaklarının ise genellikle dik veya yarı dik olmasıdır.
  • Kürk: Border collie’nin kürkü, Avustralya Çoban Köpeğininkinden biraz daha pürüzsüz ve daha uzundur. Buna ek olarak, Avustralya köpeğinin kafa kılları daha kısadır ve genel olarak Border Collie’nin kürkü çok daha yoğundur.

Farklı kişilikler

Evcil hayvanlar olarak her iki köpek de arkadaş canlısı, girişken, sadık ve zekidir. Bununla birlikte, kişiliklerinde de farklılıklar vardır. Uluslararası Kinoloji Federasyonu’na göre Avustralya Çoban Köpeği, güçlü bir koruyucu içgüdüye sahiptir ve aileye bakmak söz konusu olduğunda, muadili ile karşılaştırıldığında çok daha koruyucudur.

Ayrıca, ikisi de çoban köpeği olmalarına rağmen , Border Collie çevikliği ve hızı nedeniyle koyunları yönlendirmede daha iyidir. Öte yandan, Avustralya köpeği ineklere, bufalolara, kazlara ve her tür sığıra rehberlik etmeye daha hazırdır. Ek olarak, Avustralya Çoban Köpeği bir apartman dairesinde yaşamaya alışabilirken, Collie her zaman geniş açık alanlara ihtiyaç duyacaktır.

Eğitim

Hem itaatkar hem de zeki köpekler oldukları için bu ırkları eğitmek zor değildir. Bununla birlikte, dünyanın en zeki köpeklerinden biri olarak kabul edildiğinden uzmanlar, Border Collie’nin bir emir veya görevi yerine getirebilmesi için daha kısa süreli bir eğitim gerektirdiğini buldu. Aksine, Avustralya Çoban Köpeği’nin biraz daha fazla eğitime ihtiyacı vardır, ancak hızlı öğrenmede de herhangi bir sorun yaşamaz.

Bakım

Hem Border Collie hem de Avustralya Çoban Köpeği, sağlıklı ve mutlu olmaları için temel bakıma ihtiyaç duyar. Bu bağlamda, her iki köpeğin de yaşamında aşılama, haşerelerden arındırma, hijyen, yemek ve egzersiz çok önemlidir. Ancak, tımar bu ırklar arasında bazı farklılıklar barındırıyor.

Border Collie, parlak ve ipeksi kalması için kürkünün günlük olarak fırçalanmasını gerektirir, ancak Avustralya Çoban Köpeği için bu rutinin o kadar yoğun olması gerekmez. Haftada iki kez fırçalama ile bu köpek kürküne iyi bakabilecektir.

Çimlerde yatan bir Border Collie.

Sonuç olarak, Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği, orta boy, zeki, aktif, sadık ve eğitildikleri takdirde kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye istekli köpeklerdir. Bu köpeklerden herhangi biri harika bir sadık arkadaş ve refakatçi olabilir. İlginizi çekebilir ...

Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?

Border Collie, şaşırtıcı nitelikleri ve becerileri olan en akıllı cins köpeklerden biridir. Bu köpekleri nasıl eğiteceğinizi öğrenmek için tıklayın...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.