Bir Doberman'ı Eğitmek için 6 Adım

Bu köpek ırkını eğitmek, her zaman diğer küçük ırklardan daha karmaşık olmak zorunda değildir. Sadece bazı küçük yönergeleri dikkate almalısınız.
Bir Doberman'ı Eğitmek için 6 Adım

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2022

Diğer cinslerde olduğu gibi bir Doberman köpeği yetiştirmek istiyorsanız, mümkün olduğunca erken başlamanız önemlidir. Erken yaşta köpekleri eğitmek daha kolaydır ve bu, hayvanın daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.

Doberman yetiştirmek için teknikler ve adımlar

Zarafet, güzellik ve duruş… Bu cinsi karakterize edebilen üç kelime bunlardır. Ve yaygın inanışın aksine, Dobermanlar doğru şekilde eğitildikleri sürece tehlikeli köpekler değildir.

Hepsinden iyisi, eğitilmesi kolay, ailesine sadık, ideal bir bekçi köpeği ve sonsuza kadar sadık bir arkadaş. Ancak, bir Doberman köpeğini eğitmeden önce bazı soruları dikkate almalısınız. Bunlara dikkat edin:

1. Onu azarlamaktan korkmayın

Bu tavsiye herhangi bir cinse uygulanabilir, ancak Doberman kadar büyük ve güçlü bir hayvan söz konusu olduğunda, bunu her zaman hatırlamak gerekir. Evcil hayvanınız sizin sorumluluğunuzdadır ve onlara kimin (sizin) sorumlu olduğunu göstermelisiniz. Elbette azarlama, vurma veya bağırma değil, güçlü ve kararlı bir sesle küçük dikkat çekici çağrılardan oluşur.

2. Evinize gelir gelmez eğitime başlayın

Bir Doberman yavrusu.

Bir Doberman’ı henüz yavruyken sahiplenirseniz, onu eğitmek çok daha kolay olacaktır, ancak birkaç yaşında olan bir Doberman’a da gerekenleri öğretebilirsiniz. Anahtar, mümkün olan en kısa sürede, yani evinize varır varmaz başlamaktır.

Bu sayede köpek, sahibinin kendisine söylediklerini öğrenecek ve her zaman düzgün davranacaktır. Bu, onlara belirli şeyleri yapmalarını emrederek kötü bir sahip olmakla ilgili değil, daha ziyade onları buna göre eğitmek ve yetiştirmek için bir yol bulmaktır.

3. Onları sosyalleştirin

Doberman gibi belirli bir üne sahip bir köpeği evlat edindiğinizde, onu parka götürüp de diğer köpek sahiplerinin tedirgin olmamalarını beklemek biraz zordur. Ancak, hayvan için sosyalleşme hayati önem taşır ve bu, diğer köpeklere yaklaşmayı gerektirir.

Önce onlara bir tasma takmalı ve yavaş yavaş diğer köpeklere ( bir Chihuahua, Golden Retriever veya Rottweiller olsun) yaklaşmalarına izin vermelisiniz. Baskı olmadan birbirlerini tanımaları ve gerektiği kadar birbirlerini koklamaları gerekiyor. Bir kez ‘arkadaş olduklarında’ birbirlerini tanıyacaklar ve birbirlerine saldırmayacaklar.

Sosyal eğitimlerinin çoğunun yaşamın ilk aylarında kurulduğunu unutmayın. Bu nedenle diğer köpeklerle ilk teması olacağı için iki aylıktan önce annesinden veya kardeşlerinden ayrılmamalıdır. Ayrıca anne, gerektiğinde davranışını düzeltecek ve sosyalleşmeye zemin hazırlayacaktır.

4. Basit komutlarla başlayın

Doberman veya başka bir cins olsun, bir evcil hayvan için en basit şey oturmayı öğrenmektir. Çok küçük yaştan itibaren kolayca yapabilirler, ancak yine de birkaç gün boyunca günde birkaç kez pratik yapmaları gerekir. Daha sonra onlara, yanınıza uzanmak, oyuncaklarını almak, sizi pençelemek, onları aradığınızda gelmek gibi diğer ‘hileleri’ öğretebilirsiniz.

Bu noktada onlara her numaraya karşılık gelen komutları da öğretmelisiniz. Köpeklerin bir şeyleri ilişkilendirmede iyi olduğunu unutmayın, bu nedenle her yeni komuta bir anahtar sözcük atarsanız daha kolay olur. İstediğiniz herhangi bir ifadeyi kullanabilirsiniz, ancak mümkünse her şeyi tek bir kelimeyle basit tutmanız önerilir.

5. Çok sabırlı olun

Doberman yetiştirmek.

Bir Doberman köpeğini eğitmek için atılan adımlardan bir diğeri, sahibinin ne tür bir insan olduğu ile ilgilidir. Tabii ki, gerginseniz, hayvan da aynı şekilde davranacaktır veya ‘başta’ itaat etmediği için sinirlenirseniz, evcil hayvan da hüsrana uğrayacaktır.

Bu nedenle köpeğinizi eğitirken çok sabırlı olmanızı öneririz. Yürümeyi veya bisiklete binmeyi öğrettiğiniz küçük bir çocuk gibi olduklarını unutmayın. Tüm bu yeni şeyleri özümsemek için zamana ihtiyaçları var!

Onlara verdiğiniz herhangi bir komutta kararlı olmayı ve tutarlı olmayı unutmayın. Köpekler sahiplerini takip eder, çünkü onların gözünde sahip sürünün alfasıdır. Bu nedenle, hiçbir koşulda evcil hayvanınızın yetkinizi aşmasına izin vermemelisiniz, aksi takdirde komutlarınızı görmezden gelmeye başlayacaklardır.

6. Ödülleri unutmayın

Birçok mal sahibi, köpeğin yalnızca içinde kendileri için olan şey (ödül) nedeniyle itaat ettiğini düşündükleri için ödüllere karşıdır. Ancak hayvanlar bizim gibi değiller ve neredeyse her şeyi yemekle ilişkilendiriyorlar. Bu bir içgüdü ve hayatta kalma meselesi.

Ancak, onları bir oyuncak, kurabiye veya bir ikramla ödüllendirmeniz gerekmez. Ayrıca bir kucaklama ya da nazik, sevgi dolu sözlerle onlarla gurur duyduğunuzu onlara gösterebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olmalısınız, çünkü onlara her zaman bu şekilde yaklaşırsanız, onları eğitirken sonuç almanız zor olacaktır.

Bu, köpeğinizi evcilleştiremeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak ödül olarak gösterilen sevgi ile normal sevgi arasında bir fark olmalıdır. Örneğin, ilki daha coşkulu ve çeşitli iltifatlarla yapılmalı, ikincisi ise sakin, yavaş ve çok fazla söz söylemeden yapılmalıdır.

Son olarak, size bir Doberman yetiştirmek için bazı önemli adımlar ve ipuçları verdik, ancak bir profesyonelin yardımına ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Bir eğitmen (şimdiye kadar) başaramadığınızı başarabilecek ve size izlemeniz gereken doğru yönergeleri verecektir. Gerekirse biriyle iletişime geçmekten çekinmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Koscinczuk, P. (2017). Domesticación, bienestar y relación entre el perro y los seres humanos. Revista Veterinaria.
  • American Kennel Club. (2022) Doberman Pinscher. Recuperado el 13 de febrero de 2022, disponible en: https://www.akc.org/dog-breeds/doberman-pinscher/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.