Sekizinci Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

Benzer karakter özelliklerine sahip köpek cinsleri aynı ana gruplar altında toplanırlar. Sekizinci grupta bulunan köpekler hakkındaki detayları öğrenmek için okumaya devam edin.
Sekizinci Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2018

Uluslarası ismiyle Federation Cynologique Internationale (FCI) olarak bilinen federasyon, her köpek cinsinin standartlarını belirleyen bir federasyondur. Ülkemizdeki FCI tam üyesi federasyon ise Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonu (KİF)’dur.  Bu federasyon, köpeklerin karakter özelliklerine göre onları gruplara ayırmaktan sorumludur. Bu yazımızda FCI standartlarına göre hangi köpeğin sekizinci grupa ait olduğundan bahsedeceğiz. Temel olarak Grup 8’de Retriever’lar, Fermasız Av Köpeği Irkları (avı doğrudan uçuran köpekler) ve Su Köpekleri bulunur.

Sekizinci Grup Köpekler: Retriever’lar

İspanyolca “cobradores de caza” olarak da bilinen bu gruptaki köpekler, avcıların avlanmasına yardımcı olan hayvanlar olarak karakterize edilmişlerdir. Bu köpekler her zaman kontrol altında kalmak, vurulan avlarının yerini beilrlemek, buldukları avı yakalamak, getirmek ve elbette ki sahiplerinin sözünü dinlemek için üretilmişlerdir.   Altı farklı Retriever cinsinden inceleyeceğimiz iki cins şunlardır:

labrador retriever
  1. Labrador Retriever

Labrador retriever’lar dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biridir ve kökenleri Kanada’ya dayanmaktadır. Davranışları ile ilgili olarak da, zeki, nazik, enerjik, cana yakın ve uysal olmalarıyla öne çıkarlar.  Bu köpekler çok iyi refakatçilik yaparlar, çocuklarla araları çok iyidir, mümkün olduğu kadar itaatkardırlar ve aşırı derecede dost canlısıdırlar. Labrador Retriever’ların tüylerinin siyah, çikolata ve sarı olmak üzere üç rengi vardır. Obeziteye bağlı olarak kalça veya dirsek displazisi hastalığını geçirmeye yatkındırlar (bu ırkta çok yaygın olan bir hastalıktır).

  1. Düz Tüylü Retriever’lar

Düz Tüylü Retriever’lar dünyaya Birleşik Krallık’tan yayılmışlardır ve ilk örnekleri 19. yüzyılda doğmuştur. Atalarının ana vatanının Kanada olduğu düşünülmektedir. Bu ırk, İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olma noktasına gelmiş olmasına rağmen, köpek sporları ve dağ gezintileri sebebiyle 60’lı yıllarda tekrar popülerliğini kazanmıştır. Kendilerine az çok güvenirler, sahiplerini  memnun etmekten çok hoşlanırlar, harika refakatçilerdir ve sağlam bir havlamaları vardır. Yoğun ve parlak olan siyah tüyleriyle gösteriş yaparlar.

Sekizinci Grup Köpekler: Fermasız Av Köpekleri

Bu bölümde yer alan köpeklerin hepsi ya küçük ya da orta ölçeklidir ve büyük, sarkan kulaklara sahiptir. Bu köpeklerin esas amaçları kuş avcılığına yardım etmektir: Önce kuşları bulurlar ve ardından avcıya teslim ederler.  Aşağıda bahsedeceğimiz türlerin de arasında bulunduğu, toplamda dokuz adet fermasız av köpeği cinsi bulunur:

  1. İngiliz Cocker Spaniel

Ana vatanı Galler olan bu köpekler Cocker ismini, avladıkları bir çeşit kuştan almışlardır. Ataları İspanya’dandır ve yavruları ise Amerika Birleşik Devleri’ndendir. Oldukça atletik, güçlü bir yapıları vardır. Vücutları kompakt, göğüs kısmı gelişmiştir ve kaslı arka bacaklara sahiptirler. Yuvarlak, çıkıntılı ve göz seviyesine kadar sarkık kulakları vardır.

Bir İngiliz Cocker Spaniel’inin bir veya daha fazla renkte tüyleri olabilir. Örneğin açık kahverengi, beyaz, siyah, vb. Bu köpekler çok akıllı, dirençli ve sürekli tetikte olan hayvanlardır. Ayrıca yalnız bırakılmayı da hiç sevmezler. Yanlarında kimse olmazsa çok fazla havlarlar. Şehirde bir apartman dairesinde yaşıyorsanız bu köpekler sizin için ideal olacaktır.

  1. Welsh Springer Spaniel’ler

Sekizinci gruptaki bir diğer İngiliz köpek Welsh Springer Spaniel’lerdir. Bu köpeklerin neredeyse dörtgen bir vücutları, uzun bir kuyrukları, kahverengi gözleri ve hafif kıvırcık tüyleri olan kulakları vardır. Vücut ağırlıkları 20 kiloya kadar çıkabilir. Tüyleri ise kırmızı ve beyazdır ve dokunduğunuzda çok yumuşaktırlar. Welsh Springer Spaniel’ler aşırı derecede sadık, sevgi dolu ve aktif köpeklerdir ve bir nebze de olsa yabancılara karşı çekingendirler. Sahiplerinin ilgisine çok meraklı ve biraz yapışkan köpekler olabilirler ve eğer düzgün bir şekilde eğitilmezlerse “emirlere kulaklarını tıkayan” hayvanlar olarak karakterize edilebilirler.

Sekizinci Grup Köpekleri: Su Köpekleri

Bu bölümde genellikle denizcilik alanında kullanılan yünlü ve kıvırcık tüyleri olan sekiz cins vardır. Bu sekiz ırktan öne çıkarmak istediklerimiz şunlardır:

beyaz kaniş köpek
  1. Kaniş (Fino Köpeği)

Her ne kadar bu köpekler Uluslararası Kinoloji Federasyonu’nun (Fédération Cynologique Internationale – Türkiye’deki üyesi Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) sınıflandırmasına göre, harika ev hayvanları oldukları için dokuzuncu grupta olmasına rağmen, aynı zamanda su köpeklerinin fiziksel özeliklerine mükemmel uyumları nedeniyle bu grupta da incelenmişlerdir. 15. yüzyılda karşımıza çıkmışlardır ve başlangıçta yalnızca soylu ve aristokrat sınıfı için tahsis edilmişlerdir.

Rönesans Dönemi‘ne kadar, ördek ve kuğuları iyileştirmek için kullanılmışlardır. Boyutlarına göre dört çeşide ayrılmışlardır. (Büyük, Orta, Minyatür ve Toy (oyuncak köpek) Çok aktif, oyuncu ve neşeli köpeklerdir. Ayrıca kolay kolay dikkatleri dağılmaz.

  1. İspanyol Su Köpekleri

Bu köpeklerin ana vatanı Endülüs (Güney İspanya’da bir bölge)’tür. Her ne kadar çobanlık ve teknelerde yardımcılık yapmaları için kullanılmış da olsalar, görünüşleri sebebiyle su köpekleri arasında yer almaları gerektiğine karar verilmiştir.  Tüyleri siyah, kahverengi, beyaz veya bej rengi olabilir veya tek renkli ya da iki renkli olurlar. İspanyol Su Köpekleri sadık, neşeli, itaatkar, korkusuz, çalışkan ve dengeli olurlar. Aynı zamanda avlanma, koruma ve sahip çıkma içgüdülerine sahiptirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.