Avustralya Kelpie: Bu Cins Hakkında Her Şey

Enerjik köpekler söz konusu olduğunda, Avustralya kelpie bir istisna değildir. Zeki olmasının yanı sıra, hiç bitmeyen bir enerjisi ve herkesi kendisine aşık edecek bir tavrı vardır.
Avustralya Kelpie: Bu Cins Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 04 Mart, 2022

Avustralya Kelpie, çevik, zeki, çalışkan ve itaatkar bir köpektir. Ayrıca bu harika hayvan, sahibiyle çok güçlü bir bağ geliştirir. İhtiyaç duymadıkça çok havlamaya meyilli olmadığı için ev ortamında huzur arayanlar için de uygundur.

Bu köpek her zaman öğrenmeye isteklidir, eğitilmesi çok kolaydır ve hayal edilemez bir enerjiye sahiptir. Bu cins hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya bir kelpie sahibi olmanın sizin için uygun olup olmadığını araştırıyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz, bu yüzden okumaya devam edin!

Tarihi

Kennel Club, bu cinsin İngiltere’nin kuzeyindeki Collie cinsi köpeklerdengeldiğini söylüyor, ancak bazı uzmanlar onun dingolar ve Border Collie cinsi köpekler arasındaki bir çiftleştirmenin sonucu olduğuna inanıyor.Tarihi, İskoç ailesi Rutherford’un 6 siyah ve kahverengi collie cinsi köpeği ile Avustralya’ya göç ettiği 1870 yılına kadar uzanıyor.Bu köpekler yaptıkları mükemmel işlerle o ülkedeki çobanların ilgisini çekmiştir.

Bu nedenle, bu köpekleri diğer çoban köpekleriyle çaprazlamaya başladılar ve bu  eşleştirmelerden Kelpie adında bir köpek doğdu (bu isim Galce’de “su ruhu” anlamına gelir). 1873’te bir çobanlık davasını kazandı. O andan itibaren bu köpeklere olan talep arttı ve onlar kelpiler olarak bilinmeye başladılar. Yavrular, sürü denemelerinde de başarılı oldular.

Avustralya kelpisi.

Fiziksel özellikleri

Kelpie’nin yapısı kaslı ve kompakt ama esnektir. Erkekler 46 ila 51 santimetre (18 ila 20 inç) ve dişiler 43 ila 48 santimetre (17 ila 19 inç) arasındadır. Her iki cinsiyet de genellikle 14 ila 21 kilogram (30 ila 46 pound) arasındadır. Kürkü çift katlıdır; yoğun bir iç kaplamaya sahiptir ve dışta sert kıllardan oluşan bir tane daha vardır.

Avustralya Kelpie’nin başı bir tilkininkine benzer. Kürkünün rengi çok değişkendir, koyudan kırmızımsıya kadar değişir. Siyah, kırmızı, çikolata ve duman renginde olabilirler.

Davranışı

Bu cinsin çok aktif, görevleri yerine getirmeye istekli ve itaatkar olması size Collie köpeğinden geldiklerini hatırlatacak. Aynı zamanda, huzursuz ve oldukça zekidir. Doğal yaşam alanı kırsal kesimde olduğundan, hayvancılıkla uğraştığı için dışarıya erişimi olmayan küçük bir alanda yaşamaya uygun değildir. Bu nedenle, bir Kelpie için günlük yürüyüş yeterli olmayabilir.

Aynı zamanda sosyal bir ırktır. Çocuklarla, diğer köpeklerle ve farklı hayvanlarla çok iyi anlaşır. Ancak, erken yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. Bir bekçi köpeği olarak mükemmel bir performans sergiliyor ve aynı zamanda bir rehber köpek olarak da eğitilebilir. Genellikle saldırgan değildir, ancak gerekirse ailesini ve eşyalarını korur.

Bu köpek, özellikle bir koyun çobanı olarak, en popüler ve başarılı ırklardan biri olduğu bir alanda harika bir işçidir. Büyük bir koyun  sürüsüne eşlik ederken diğer tarafa geçmek için en kısa yola bakar. Koyunları yönlendirmede inanılmaz bir maharet gösterir.

Avustralya Kelpie için bakım ipuçları

Bu cins genellikle çok sağlıklı, dayanıklıdır ve yaklaşık 13 yıllık bir yaşam beklentisine sahiptir. Bununla birlikte, sık sık retina koşullarından muzdarip olabilir. Bu köpekle ilgili bir sorun, oldukça hasta olsa bile, hala yeterli miktarda güce sahip olması ve bu nedenle durumunun ancak çok hastalandığında fark edilmesidir.

Bu köpeğin sıklıkla muzdarip olduğu diğer durumlar kriptorşidizm (inmemiş testisler) ve kalça displazisidir. Bu nedenle, herhangi bir sorun veya hastalıktan korunmak için yılda en az bir kez veterinere götürülmeleri önemlidir. Özellikle kırsal kesimde yaşıyorlarsa ve olası hastalık vektörleri (keneler ve sivrisinekler) ile temas halindelerse, aşılanması ve kurtlardan arındırılması çok önemlidir.

Genel olarak, bu cins hakkında bilmeniz gereken çok fazla özel bakım ipucu yoktur. Ancak, iyi bir beslenmeye sahip olmaları  ve enerjilerini düzenli olarak harcamaları gerekir. Bilmeniz gereken tüm temel bakım ipuçlarından birkaçına aşağıdaki paragraflarda değineceğiz.

Tımar

Kısa tüyleri sayesinde bu köpek çok fazla fırçalamaya ihtiyaç duymaz. Her 10 günde bir fırçalamak, tüylerinin bakımlı kalması için yeterlidir. Ancak, tüy dökümü mevsiminde bunu daha sık yapmak daha iyidir.

Egzersiz yapmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu köpek çok enerjiktir. Bu nedenle mutlu olmak ve herhangi bir fiziksel ve davranışsal problem geliştirmemek için çok fazla günlük aktiviteye ihtiyaç duyacaktır. Avustralya Kelpie’si, enerjiyi yakabilmesi için günde en az 1 ila 2 saatlik bir yürüyüş gerektirir.

Beslenme

Avustralya Kelpie, enerjisini geliştirmek ve yakmak için çok besleyici bir diyete ihtiyaç duyar. Maması protein ve besin açısından dengeli olmalı, ancak köpeğin yaptığı aktiviteye göre yeterli olmalıdır. Veterineriniz uygun yiyecek miktarını ve türünü önerecektir.

Avustralyalı Kelpie cinsi köpek çimlerde

Bu köpek harika bir hayvandır. Bununla birlikte, belirli bir yaşam tarzı ve sık egzersiz ve kaliteli beslenmenin gerekli olduğu belirli bakım ipuçlarını gerektirir. Artık bu cins bir köpeğin özellikleri hakkında her şeyi bildiğinize göre, onlara nasıl davranacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız ve birini evcil hayvan olarak benimsemenin iyi bir fikir olup olmadığını bileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.