Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farklar

Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki en dikkate değer farklılıklar arasında kafalarının ve burunlarının şekli öne çıkıyor. Okumaya devam edin ve bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.
Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farklar

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2021

Rottweiler’ı seviyorsanız ve bir Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farkları merak ettiyseniz, bu yazıda size onlar hakkında her şeyi anlatacağız.

Bu köpeğin aslen Almanya’dan olduğunu, ancak Roma kökenli olduğunu belirterek başlamalıyız. Uzun yıllar bekçi köpeği ve koyun koruyucusu olarak eğitilmiştir.

Uluslararası Sinoloji Federasyonu’na ( FCI ) göre bu , etraftaki en eski ırklardan biridir. Aslında adı Rottweil antik kentinden gelmektedir. Sağlam ve heybetli görünümü, polise hizmet etmek için eğitilmiş köpeklerden biri olmasını sağladı ve 1910’da resmi olarak bir polis köpeği olarak adlandırıldı.

Aşağıdaki satırlarda bu cinsin genel özelliklerinin kısa bir incelemesini yapacağımız ve ardından Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farkları inceleyeceğimiz için okumaya devam edin. Bunları ayırt etmenin o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Rottweiler özellikleri

Rottweiler büyük bir köpektir. Sağlam ve güçlü görünümlüdür ve uzun zamandır bir koruma hayvanı olarak yetiştirilmektedir. Karakteri ile ilgili olarak, bu cins kendini adamış ve itaatkar, uysal, çalışkan ve sevecen olarak karakterize edilir.

Ayrıca, herhangi bir korku göstermeden doğal davranan cesur bir köpektir. Potansiyel olarak tehlikeli köpeklerden biri olarak kabul edilmesine rağmen, saldırganlık sabit bir davranış değildir ve daha çok her köpeğin eğitilme şekline bağlıdır.

Tıknaz görünümü, çevikliğini hiç etkilemez. Ayrıca dirençli, çevik ve enerjik oldukları için onu bir köpek yavrusuyken eğitmeye başlayabilirsiniz. Eğitimi sırasında zihinsel uyarım ihmal edilmemelidir. Çok zeki oldukları için onlara farklı numaralar öğretilebilir.

Rottweiler’ın obeziteye yatkın ırklardan biri olduğu düşünüldüğünde, yapılan araştırmalara göre beeslenmesi önemlidir. İster ticari ister ev yapımı olsun, diyetleri çok kaliteli olmalıdır. Kiloyu korumaya ek olarak, iyi yemek sağlamak, köpeği, tüyleri için de en uygun durumda tutar.

Alman ve Amerikan Rottweiler'lar.

Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farklar

Artık Rottweiler cinsine genel bir bakışınız olduğuna göre, Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farklar hakkında konuşmanın zamanı geldi. İlk bakışta aynı görünseler de, bariz olmasına rağmen, bir tane sahiplenmeden önce düşünmeniz gereken bazı yönleri var.

1. Doğduğu ülke

Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki farklardan ilki kökenleridir. Bu noktada, Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub’un (ADRK) bu ırkın saflığını korumakla görevli ve oldukça zorlu standartları olan bir kuruluş olduğunu vurgulamamız gerekiyor.

Almanya’da, yalnızca onaylanmış bir soy ağacına sahip olan ve tüm gereksinimleri karşılayanlar arasında çiftleşmeye izin verilir, böylece gereksiz cins varyasyonlarından kaçınılır. ADRK tarafından belirlenen üreme parametreleri, bu köpeğin ürediği tüm ülkelerde karşılanmalıdır.

Teorik olarak, bu cins köpekler Almanya dışında da bu standartlar altında üretilecekti ve soylar arasında hiçbir ayrım olmayacaktı. Bu her zaman doğru olmadığından, Alman Rottweiler’ın Amerikandan ne kadar farklı olduğunu anlamak için okumaya devam edin.

2. Boyut ve ağırlık

Bir Alman Rottweiler ile Amerikan Rottweiler’ı karşılaştırırsanız, büyük olasılıkla boyut ve ağırlıktaki farklılıkları fark edeceksiniz. Amerikan, Almanlardan daha ince bir görünüme sahip olabilir ve daha uzun bacakları ile ortaya çıkarabilir.

Amerikan Rottweiler, 68 ila 69 santimetre boyundadır ve yetişkinliğinde, iyi beslendiği ve fazla kilolu olmadığı sürece 80 kilograma kadar çıkar. Alman Rottweiler, ideal ağırlığı 50 kilogram olan 61 ila 68 santimetre arasında olmalıdır.

Her iki çeşidin erkek ve dişileri arasında farklılıklar vardır.

3. Burun ve kuyruk uzunluğu

Bu farkı gözlemlemek için biraz daha yakından bakmanız gerekse de, uzman eğitmenler bunu fark edecektir. Amerikan Rottweiler’ın uzun bir burnu ve kısa bir kuyruğu varken, Alman versiyonu daha kısa ve biraz geniş bir burnu var.

Birkaç ülkede yasaklanmış bir uygulama olmasına rağmen, Amerikan örneklerinin, doğumdan kısa bir süre sonra yetiştiriciler tarafından sakat bırakılan minimum büyüklükte bir kuyruğa sahip olduğunu bulmak yaygındır. Almanların, özellikle genç olanların uzun bir kuyruğu vardır. Bunun nedeni, birkaç yıl önce bu ameliyatın Avrupa’da yasaklanmış olmasıdır.

4. Kafa boyutu

Amerikan ve Alman Rottweiler arasındaki bir diğer fark, kafalarının büyüklüğü ile ilgilidir. Almanlar, genel vücut görünümünü etkileyen daha kalın kemikleri nedeniyle daha geniş bir kafaya sahiptir. Daha ince olan Amerikan köpeğiyse daha küçük bir kafaya sahiptir.

5. Yetiştirilme biçimleri

Resmi olarak, Alman ve Amerikan Rottweiler arasında hiçbir fark olmamalıdır, çünkü bu cinsin çoğaltılması Alman kulübü tarafından belirlenen standartlara uymalıdır. Bu, tanımladığımız varyasyonların, hayvanın soyunun başlı başına genetik yükünden dolayı değil, yetiştirilme şekillerinden dolayı meydana gelebileceği anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üreme özelliklerini doğrulayabilecek hiçbir kulüp veya dernek bulunmadığından, köpeklerde Alman standardına göre farklılıklar olması yaygındır. Ancak bu, durumun her zaman böyle olduğu anlamına gelmez. Nerede olursa olsun, Almanya’da olmasa da bir sertifika koşullarına sıkı sıkıya bağlı kalan yetiştiriciler olabilir.

Amerikan ve Alman Rottweiler arasında fark var mı, yok mu?

Almanya’da, kulübün standartlarını karşılamayan bir köpek, üreme sürecinde kusurlar veya kontrol eksikliği olacağından saf bir Rottweiler olarak tanınmayacaktır. Bu anlamda, katı yetiştiriciler söz konusu olduğunda, Amerikan Rottweiler ile Almanya veya başka bir ülkeden gelenler arasında resmi bir fark yoktur.

Bir Rottweiler, büyüdüğü ülkeden bağımsız olarak aynı standartlaştırılmış özellikleri göstermelidir.

Pembe tasmalı bir rottweiler.

Bazı yetiştiricilerin nadir özellikleri nedeniyle (uzun tüylü, albino veya mavi gözlü Rottweiler gibi) büyük meblağlar karşılığında sunduğu türler bu cinsin bir parçası olarak kabul edilmez. Gördüğünüz gibi, bu tür köpeklerdeki standart çok sabittir ve büyük varyasyonlara izin verilmez. This might interest you...

Rottweiler Cinsi Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Rottweiler Cinsi Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Rottweiler, doğru yetiştirilip sosyalleşmesine izin verildiğinde sadık ve arkadaş canlısı bir köpek. Onlarla ilgili daha fazlasını öğrenmek ister m...  • Malm, S., Fikse, W. F., Danell, B., & Strandberg, E. (2008). Genetic variation and genetic trends in hip and elbow dysplasia in Swedish Rottweiler and Bernese Mountain Dog. Journal of animal breeding and genetics, 125(6), 403-412.
  • Rottweiler, FCI Standards. Recogido a 11 de agosto en http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/147g02-es.pdf