Köpeklerde Saldırganlığı Nasıl Önleyebilirsiniz?

Köpeklerde saldırganlığın birçok olası nedeni vardır. Ancak kesin olan bir şey var: hiçbir köpek doğası gereği saldırgan değildir.
Köpeklerde Saldırganlığı Nasıl Önleyebilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler insanların en iyi arkadaşı olarak kabul edilirler. İşte bu yüzden bir köpek, dünyanın her yerindeki milyonlarca yetişkin ve çocuğun evcil hayvanıdır. Peki, köpeklerde saldırganlık belirtilerini ilk gösterdiğinde ne yapmalısınız? Köpeklerin agresif davranış sergilemesinin iki klasik yolu vardır:

  • Hırlama ve / veya havlama
  • Isırma

Hırlama veya havlama gibi agresif davranışlar sergileyen köpeklerin %6o’ının aynı zamanda ısırma eyleminde bulunduğu tahmin edilmektedir.
Köpeklerde sadırganlık görülme oranı zaman içinde yavaş yavaş artar. Ve uygun şekilde tedavi edilmezse, hem köpeği hem de sahibini riske atabilir.
Bu nedenle, köpeğinizdeki ilk saldırganlık belirtilerine dikkat etmek ve bunu önlemek ve sosyal davranışlarını iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmek çok önemlidir.

Köpeğinizde saldırganlığa ne sebep olur?

Köpeklerde saldırganlık görülmesinin birçok olası nedeni vardır. Ancak kesin olan bir şey var: hiçbir köpek doğası gereği saldırgan değildir. Bir köpek, genellikle bilinmeyene karşı duyulan korku gibi dış uyaranlara karşı agresif tepki verir.

saldırgan köpek başka köpeğe saldırıyor

Köpeğinizin saldırgan davranışlarına yönelik harekete geçmeden önce, bu tür davranışlara neyin sebep olabileceğini anlamanız gerekir. İşte anti-sosyal davranışların üç ana nedeni:

1. Cins veya soy

Bununla ilgili birçok efsane vardır. Bazı köpek ırklarının her zaman şiddet göstermeye yatkın olduğuna, bazı ırkların da asla agresif davranışlar sergilemeyeceklerine inanmak yanlıştır. Her köpek, maruz kaldığı her duruma farklı bir şekilde tepki verir.
Bununla birlikte, bazı ırkların ve soy ağaçlarının agresif davranış sergileme eğiliminin daha yüksek olduğu doğrudur. Yargılamadan önce bu bilgileri iyice anlamalısınız.

2. Yetiştirme / eğitim

Rottweiler ve Doberman gibi ırklar, saldırganlık eğilimi olan baskın karakterli köpekler olarak kabul edilir. Ancak bu köpekler aynı zamanda zeka ve itaat sıralamasında da en üst sıralarda yer alırlar.
Bu, şiddet içeren ırklar veya soylar olmadığı ve bu karakterin bir köpeğin eğitimi sırasında oluştuğu teorisini yeniden teyit ediyor. Saldırgan tavırlara sahip köpeklerin yaklaşık yüzde 90’ı, şiddet gösteren sahiplere veya bir şiddet davranışına maruz kalmışlardır.

3. Bölgesini savunma

Hayvanların vahşi doğada hayatta kalmaları için biraz saldırgan olmaları gereklidir. Kurtların soyundan gelen köpekler için sürülerinin güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. Ve bu, bölgelerini ve çevrelerinde bulunan yiyecekleri savunarak elde edilir.

4. Savunmasız durumlar

Köpekler hassas durumlara (korku veya acı) maruz kaldıklarında saldırgan hale gelebilirler. Kendilerini korumak adına “en iyi savunma iyi bir saldırıdır” sözünü benimser şekilde davranırlar.

Köpeklerde saldırganlık nasıl önlenir

İdeal olarak, cinsi ne olursa olsun herhangi bir köpekte agresif davranışların gelişmesini önlemelisiniz. Bu tavsiyelere uymak size yardımcı olacaktır.

1. Uygun bir cins seçin

Birçok köpek, bastırılmış aşırı enerji veya hayatlarında bir liderin eksikliği nedeniyle şiddet içeren davranışlar geliştirebilirler. Bu nedenle evcil hayvan almadan önce yaşam tarzınıza en uygun cinsin hangisi olduğunu bulmak önemlidir. Büyük ve / veya çok enerjik ırkları küçük ortamlarda tutmak iyi bir fikir değildir. Ayrıca, baskın karakterli ırkların eğitim, uyum sağlama ve itaat konularında özel ilgiye ihtiyaçları vardır.

2. Veteriner hekime periyodik ziyaretler

Köpekler bir hastalığın neden olduğu acıya şiddetli tepki verebilir. Bu nedenle istenmeyen sağlık sorunlarını önlemek için periyodik olarak veterinere gitmek ve kontrollerini yaptırmak önemlidir.

3. Yönlendirilmiş eğitim

Köpekler, hayatlarının ilk aşamasında (yavru olduklarında) iki temel sosyalleşme ve uyumluluk döneminden geçerler:

  • Birincil sosyalleşme: Bu, bir köpek yavrusunun hayatının ikinci ayında başlar. Anne içgüdüsel olarak yavrularını lişider olmaya teşvik eder. Sütten kesmenin bu aşamada gerçekleşmesi önemlidir.
  • İkincil sosyalleşme: Sütten kesmenin sonunda başlar. Bu süreçte, köpek sahibinin sürü lideri rolünü üstlenmesi gerekir.

4. Eğitmek için sınırlar koyun

Tüm köpeklerin eğitim sürecinde sevgi görmeye ve sabırlı olunmasına ihtiyaçları vardır. Ancak şefkat sorumsuzluk ile karıştırılmamalıdır. Sorumlu köpek eğitimi, bölgesel hakimiyetinin gelecekte onu riske atmaması için sınırlar getirmelidir.

Köpek eğitiminin diğer yolları

Fiziksel egzersiz ve zeka oyunları

Çoğu köpek, bastırılmış enerji ve uzun süreler yalnız ve aktivitesiz kalmanın neden olduğu stres nedeniyle şiddetli hale gelir. Bu, küçük ortamlarda yaşayan köpeklerde daha yaygındır.

Köpeklerde saldırganlık nasıl önlenir

Köpeğinizi hem sabah hem de akşam en az 15 dakika sürecek yürüyüşlere çıkarmak buna bir çözüm olabilir.
Bir köpeğin zekasını geliştirmek de önemlidir. Bir ödül karşılığında onlara oturmak ve patilerini vermek gibi temel komutları öğretin.

Profesyonel eğitim

Büyük şehirlerde yaşayan köpek sahipleri için tercih edilen yöntem profesyonel eğitimdir. Birçok hayvan sahibinin evcil hayvanlarını eğitmek için yeterli zamanı yoktur. Bu nedenle, köpeğinizin enerjisini yönlendirmek için köpek eğitmenlerinden profesyonel yardım almak önemlidir.

Ceza olarak şiddet göstermeyin

Şiddet içeren eylemler, daha fazla şiddet eylemi üretir. Bu nedenle eğitim, olumlu pekiştirmeye dayanmalıdır. Ceza olarak asla fiziksel saldırganlık veya aşağılama kullanmamalısınız. Ödüller ve takdirler kullanarak köpeğinizin olumlu bir şekilde doğru tepki vermesini sağlayabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Köpek Cinsi Saldırganlığı Etkiler Mi?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Cinsi Saldırganlığı Etkiler Mi?

Köpeklerde cins saldırganlığı gerçekten de etkiler mi? Biz etkilemediğini düşünüyoruz ama hadi gerçeklere daha yakından bakalım.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.