7 Popüler Fransız Köpek Irkını Keşfedin

Bugün, dünyadaki en popüler 7 Fransız köpek ırkına bir göz atmak istiyoruz.
7 Popüler Fransız Köpek Irkını Keşfedin

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2021

Fransa, 40’tan fazla farklı köpek ırkının doğum yeridir. Bu ırkların çoğu uluslararası üne kavuşurken, diğerleri yalnızca Fransa’nın kırsal kesimlerinde bulunur. Bu yazımızda sizlere en popüler Fransız köpek ırklarından 7 tanesinden bahsetmek istiyoruz.

Fransız köpek ırkları

Fransız topraklarında doğmuş tüm farklı köpek ırklarını sayarsanız, toplamda 43 ırka ulaşacaksınız ve bu da Fransa’yı dünyanın en üretken köpek yetiştiricilerinden biri haline getirecektir. En popüler Fransız köpek ırklarından bazılarına bir göz atın:

fransız buldog cinsi köpek

1. Basset tazısı

Basset hound cinsi köpekler, tazı ailesinin bir üyesidir. Kısa bacakları, uzun gövdeleri ve genellikle yere kadar uzanan uzun sarkık kulakları vardır. Eski tip bir Fransız basset tazı ile bir İngiliz tazı arasında bir melez olan modern basset tazı, başlangıçta tavşan, tilki ve geyik avlamak için yetiştirildi.

Basset tazıları, genellikle inatçı bir çizgiye sahip, arkadaş canlısı, rahat, sevecen ve oyuncu hayvanlardır. Çocuklarla iyi geçinirler, uyumayı ve yemek yemeyi egzersiz yapmaya tercih ederler. Bununla birlikte, kilolarını yönetmek için yeterli egzersiz yapmalarını sağlamak çok önemlidir.

2. Popüler Fransız köpek ırkları: Dogue de Bordeaux

Bu Fransız köpek ırkı, Mastiff veya Molosser ailesine aittir. Dogue de Bordeaux, güçlü ve kararlı karakteri ile ünlü büyük, güçlü bir cinstir. Onu bu kadar popüler bir bekçi köpeği yapan bu karakteridir.

Geçmişte, insanlar Dogue de Bordeaux’yu büyük hayvanları avlamak ve köpek dövüşü yapmak için kullandılar (her ikisi de artık yasaklandı). Mizaç açısından, Dogue de Bordeaux sevecen ve ailesine son derece sadık. Kendi başlarına olmaktan nefret ederler ve hatta saldırgan olabilirler.

3. Fransız bulldog

İlk Fransız bulldog cinsi köpekler 19. yüzyılın sonunda ortaya çıktı. Sanayi devriminden sonra Fransa’ya ilk gelen İngiliz bulldogunun torunlarıdır. Bu küçük Mastiff güçlü ve kaslıdır. En dikkat çekici özelliklerinden biri, dik ve ileriye dönük küçük, yarasa benzeri kulaklarıdır.

Fransız bulldogların kısa bir ağzı, gözlerinin ve ağzının çevresinde küçük deri kıvrımları vardır. Bunlar sosyal, oyuncu ve neşeli köpeklerdir ve her gün bol miktarda egzersiz yaptıkları sürece bir apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

4. Kaniş

Kaniş, en popüler Fransız ırklarından biridir. İlk olarak 15. yüzyılın sonunda ortaya çıkan kaniş, soyluların ve aristokratların evcil hayvanıydı. Geçmişte, avcılar onları göllere veya nehirlere düşen avları getiren su alıcıları olarak da kullandılar.

Bugün, muhteşem güzellikleri ve zarafetleriyle ünlüler. Kanişin üç farklı boy varyasyonu vardır: oyuncak, minyatür ve standart. Bu köpekler oyuncu, aktif, zeki ve enerjiktir, ancak dikkatleri kolayca dağılabilir.

poddle cinsi köpek


5. Pirene Çoban Köpeği

Pirene Çoban Köpeği, pastoral grubun bir üyesidir ve genellikle Fransa’nın Pirene dağ bölgesinde bir bekçi köpeği olarak kullanılır. İki çeşidi vardır: pürüzlü yüzlü ve pürüzsüz yüzlü. Bu cesur, çevik hayvanlar, gerektiğinde bir kurda veya ayıya saldırmaktan korkmazlar. Büyük bağımsızlıklarıyla tanınan (ki bu onları eğitmeyi zorlaştırabilir), bu sevimli köpeklerin kalın, beyaz kürkü ve yarı dik kulakları vardır. Pirene Çoban Köpeği, hafif yapılı orta boy bir cinstir.

6. Popüler Fransız köpek ırkları: Griffon Bleu de Gascogne

Bu tazı, Fransa’nın güneydoğusundaki Gascogne bölgesinden geldi ve aslen küçük hayvanları avlamak için yetiştirildi. Kaba, benekli bir ceketleri, düşük kulakları ve dik olarak taşıdıkları hafif kıvrımlı bir kuyrukları vardır. Bleu de Gascogne ve Griffon Nivernais arasında bir haç olan Griffon Bleu de Gascogne, Fransa dışında çok iyi bilinmemektedir. Bu köpekler heyecanlı ve sevecen ve her zaman tetikteler.

7. Papillon

Bu, 18. yüzyılda üst sınıflar arasında popüler olan bir başka Fransız ırkıdır. Papillon adını, kendi köpeğine sevgiyle le petit papillon (küçük kelebek) diyen Kraliçe Marie Antoinette’den alır. Spaniel’in bir akrabası olan kelebeği andıran kulakları sivri ve diktir, ceketi ise tipik olarak siyah veya kırmızı lekelerle beyazdır. Papillonlar, güzel yumuşak kürklü, sadık, aktif köpeklerdir. İlginizi çekebilir ...

İngiliz ve Fransız Bulldog Irkları: Tarih ve Özellikler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İngiliz ve Fransız Bulldog Irkları: Tarih ve Özellikler

Bulldoglar harika arkadaşlardır. İngiliz bulldog ve Fransız bulldog cinsleri aynı kökene sahip olsalar da oldukça farklıdırlar.