Köpeğinizin Sizin Yapmanızı İstemediği Şeyler

Ne kadar evcil olurlarsa olsunlar, köpekler insanlarla aynı iletişim yöntemlerini kullanmazlar. Bu yüzden köpeklerin onay, hakimiyet veya uyarı olarak algılayabileceği bazı davranışlardan kaçınmak önemlidir. Onlar ayrıca sahiplerinin liderlik tavrının olmasına ihtiyaç duyarlar.
Köpeğinizin Sizin Yapmanızı İstemediği Şeyler

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2019

Köpeğiniz muhtemelen sizi seviyor ve bunu çok kez gösteriyor. Bununla birlikte, köpeğinizin sevmediği, yaptığınız bazı şeyler veya alışkanlıklarınız vardır. Genellikle, bunlar insanlara özgü davranışlar olup, tüylü dostlarımızın kafasını karıştırabilir veya onları kızdırabilir. İşte, köpeğinizin sizin yapmanızı istemediği 5 şey.

Yeterince Beden Dili Kullanmamak

Biz insanlar dışavurumcu ve hissettiklerini kelimelerle anlatan türüz. Fark etmeseniz bile, muhtemelen köpeğinizle gününüzle veya duygularınızla ilgili, tıpkı bir yakın arkadaşla yapar gibi her zaman konuşuyorsunuz.

Köpekler tekrarlayan eylemlerle birlikte bazı kelimeleri ilişkilendirebilirler. Örnek olarak, onlar için “yürü”, “ye”, “hayır” veya “iyi köpek” gibi anahtar kelimeleri tanımak kolay olacaktır. Ancak bu köpeğinizin sizi anlayabildiği anlamına gelmez. Ne kadar çok denerseniz deneyin, hayvanlar bizim dilimizi ne konuşabilir ne de anlayabilir.

kadın ve köpek

Köpeğinizin sizi anlayabileceği tek kaynak vücut dilidir. Köpeğinize yeni işaretler öğretirken dikkatli olun, çünkü bilgisizlikten dolayı, sahipleri köpeklerinin kafasını çok kez karıştırabilir.

Örneğin; bazen köpeğinizin belirli bir davranışı yapmasını durdurmak istediğiniz zamanlar olabilir. Ancak onları azarlarken öne doğru eğilmek, aslında yaptığınız şeyi onayladığınız mesajını verecektir.

Köpeğinizin Yapmanızı İstemeyeceği Şeyler: Sarılmak

Her gün, güzel bir manzarada bir Golden Retriever ile oynayan ve sarılan şirin bir çocuğun sevecen fotoğraflarını görürüz. Köpekler, bildiğimiz üzere, dışavurumcu ve başkasına bağlı, sahipleri tarafından neredeyse hiç bir zaman sevilmeyi reddetmeyen hayvanlardır.

çocuk ile sarılan köpek

Bununla birlikte, hayvanların insanlarla aynı yolla iletişim kurmadıklarını unutma eğilimindeyiz ve konfor için fazla yakın veya uzun süren temaslar hayvan için sevimsiz olabilir. Köpekler için, “sarılmak” aynı türün bireyleri arasında üstünlük göstermek ve bölgelerini işaretlemek için vardır.

Eğer bir insan bunu yaparsa, tahammül etseler bile, bu hareketi büyük ihtimalle agresif veya tehdit edici olarak algılayabilirler. Bu nedenle, çocuklarınıza evcil hayvanlarınıza ihtiyacı olan alanı vermelerini öğretmek için elinizden geleni yapın.

Televizyon size köpeklere sarılmanın normal olduğu izlemini vermiş olsa bile, insanların bu hayvanları, sarılmayı hoş görmeleri için eğittiklerini hesaba katmalısınız.

Yabancı Bir Köpeğin Doğrudan Gözlerine Bakmak

İnsanlar arasında göz teması kurmak, duygusal bağları kurmak ve güçlendirmek için iyi bir araçtır. Bununla birlikte hayvanlar krallığında, genel olarak bir uyarı olarak veya bir hayvanın üstünlüğünün konumunu vurgulamak için kullanılır.

renkli gözlü köpek

Eğer sizin olmayan bir köpeğe yaklaşmaya karar verir ve bunu alışkanlıktan dolayı direkt gözlerine bakarak yaparsanız, büyük ihtimalle köpek bu hareketi yanlış anlayacak ve savunmaya geçecektir.

Yavaş yaklaşmayı deneyin. Elleriniz onların burun seviyesinde olmalı ki, onlara yaklaşıp sevmeden önce sizi koklayarak tanımalarını sağlayabilin.

Köpeğinizin Yapmanızı İstemeyeceği Şeyler: Çok Fazla Özgürlük

Köpekler hala bir sürü zekasına sahiptir ve bu nedenle sizleri liderleri olarak kabul ederler. Doğada, bir lider emir verir, hiyerarşik yapı içinde roller verir ve tutarlı bir şekilde hareket eder.

Köpeğiniz sizin bunları yapmanızı bekler. Köpeğinize emirler verir ve onlara itaat etmeyi öğretip takip ederseniz, sert bir sahip olmazsınız. Bunun yerine köpeğinize, sürüde rahat hissetmek için ihtiyacı olan düzeni vermiş olursunuz.

sahibine uyan köpek

Bu özellikle baskın köpek türleri için önemlidir, çünkü bu türler sorumluluk almak ve yararlı olmak isterler. Bu nedenle onlar, eğitilmeleri oldukça zorlu olmasına rağmen, bekçi köpeği veya polis köpekleri olarak kullanılırlar.

Köpeğinizi Sevmediği Hayvanlar veya İnsanlarla Arkadaş Olmaya Zorlamak

Her insan gibi, bir köpek iyi bir his almadığı hayvan veya insan ile irtibat kurmaktan kaçınır. Bir köpek, söz konusu bireyin kız kardeşiniz veya partnerinizin köpeği olmasını umursamaz. Bazı zamanlar, basit bir şekilde açıklarsak, sadece “elektrik” almazlar ve muhtemelen de hiç bir zaman almayacaklar.

Köpeğiniz ve onların hoşlanmadığı insanlar veya hayvanlar arasında mümkün görünmeyen ilişkiler için köpeğinizi zorlamayan. Hayvanınızın acı çekeceği veya diğer insan ve hayvanları tehlikeye sokacak, rahatsız edici ve hatta şiddet içerebilen durumları teşvik etmekten başka bir şey yapmış olmazsınız.

Eğer bir parkta yürüyüşe çıkmışsanız ve köpeğiniz diğer hayvanlara hırlarsa, onları arkadaş yapmaya çalışmayın, çünkü bu işe yaramayacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.