Ragdoll Kedisi: Daha Çok Köpeklere Mi Benziyorlar?

Ragdoll kedisi köpeklere benzetilen kedi dostlarımızdandır. Bu kediler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Ragdoll Kedisi: Daha Çok Köpeklere Mi Benziyorlar?

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2021

Biri bize kedi denince aklımıza ne geldiğini sorsa soğuk, bağımsızlığına düşkün ya da kaba kelimeleri aklımıza gelebilir. Fakat kedilerden hoşlananlar bu kelimeleri reddedecektir. Bugünkü yazımızda çok ilginç, kimilerinin köpeğe benzettiği bir kedi türünden söz edeceğiz. Ragdoll kedisi hakkında daha fazla şey keşfetmek için okumaya devam edin!

Ragdoll kedisi neden köpeğe olan benzerliğiyle öne çıkıyor? Cevabı oldukça basit; kişiliği yüzünden. Sizlerle birlikte bu hayvana daha yakından bakmak istiyoruz. Belki de bu yazımızın sonunda bu kedilerle dost olmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Ragdoll Kedisi Hangi Yönleriyle Diğer Kedilerden Farklıdır?

Öncelikle köpekler gibi oldukça bağımlı olmaları nedeniyle diğer kedilerden ayrışıyorlar. Yanınızdan ayrılmazlar ya da seslendiğinizde hemen size bakarlar. Her daim çağrılarınıza yanıt verir, ilginizi ve sevginizi isterler. Ayrıca size bol bol sevgi gösterirler.

Üç ragdoll kedisi

Ragdoll kedileri çocukların, köpeklerin ve aklınıza gelebilecek çoğu hayvanın beraber yaşayabileceği bir türdür. Köpekler gibi eve geldiğinizde sizi kapıda karşılarlar.

Sürekli kucağınıza oturmak isterler, sevgi göstermeyi ihmal ederseniz peşinizde dolaşıp mızıldamaya başlarlar. Diğer bir deyişle duygularıyla size şantaj yaparlar.

Misafirleriniz olduğunda harika bir ev sahibine dönüşürler. İlgi için misafirlerin etrafında dolaşırlar; onlar için sevginin fazlası yoktur.

İyi bir “köpeksi kedi” olarak ona attığınız nesneleri yakalarlar. Ailece vakit geçirmeyi seviyorsanız sizi gülüp eğlenirken gördüğünde hemen yanınıza koşarlar.

O da ailenin bir parçasıdır ve oyun oynamaya bayılır. Bunların yanı sıra diğer kedilere göre daha zekidir. Bundan ötürü onu içinden çıkamadığı bir yere girmiş halde bulmanız pek mümkün değildir. Ragdoll kedisi böyle bir sorunla karşılaşmaz.

Ragdoll Kedisinin Özellikleri

Tarihi ve Kökeni

Bu kedi pek çok türün karışımından ortaya çıkmıştır. Ann Baker adlı bir yetiştiricinin deneyleri sonucunda ortaya çıktığı için kökeni pek bilinmemektedir.

Baker’ın beyaz bir kedisi vardır ve bir gün özel bir kedi istediğine karar verir. Aklında kendi kedisini tasarladığını söyleyebiliriz. Bundan ötürü zaman kaybetmeden kedisini farklı türlerle çiftleştirir ve sonunda Ragdoll kedisini elde eder.

Sonradan Ragdoll kedisi türler arasında yerini alır.

Ragdoll Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Bu kedinin orta uzunlukta yumuşak tüyleri vardır. Kuyruğu İran kedilerininki gibi tüylü ve kalındır. Ann Baker’ın deneyinde kullandığı kedi İran kedisi olabilir mi? Kuyruğunun en azından haftada üç kez taranması gerekir.

Kuyrukları ve ayakları vücudunun geri kalanına göre daha koyu renkli olsa da bu kediler farklı farklı renklerde olabilirler.

Güçlü, dayanıklı ve aynı zamanda uzun bir vücuda sahiptirler. Bu kedilerde obeziteye pek rastlanmaz.

Üçgen şeklinde geniş bir kafaları, güzel ve mavi gözleri vardır. Hatta hepsinin gözleri mavidir, yalnız mavinin tonu farklılık gösterebilir.

Ragdoll Kedisi Ne Gibi Tuhaflıklar Gösterir

Uzanan ragdoll kedisi

En başta şunu söyleyebiliriz; bu kedinin ismi oldukça ilginçtir. Bu adın verilmesinin iki nedeni vardır. Öncelikle doğduğunda vücudunda yağ yokmuş gibi görülür, yalnızca pasif kasları vardır. Bu adı almalarının ikinci nedeni de uyurken ölü gibi görünmeleridir.

Ragdollar sesleri güçlü olmadığı için neredeyse hiç miyavlamaz ve seslerini yemek istediklerini belli etmek için saklarlar. Bunun için de yumuşak sesler çıkarırlar.

Yükseklerde dolandıkları pek görülmez. Bunun nedeni ilgi beklemeleri ve biri onları sevsin diye koltuğun üstünde takılmayı tercih etmeleridir.

Terapistler özellikle yaşlı insanlarla olan seanslarında bu kedilerin yardımını alırlar. Tatlılıkları ve ilgileri insanlara sevildiklerini ve ihtiyaç duyulduklarını hissettirir. Bu da insanlara duygusal açıdan ve özgüven bağlamında iyi gelir.

Bu bir kedi mi? Köpek mi? Hayır, hayır. Bu bir Ragdoll!

İlginizi çekebilir ...
Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?

"Kedi köpek gibiler." birbiriyle anlaşamayan insanlar için sıklıkla kullanılan tabirlerden biridir. Peki köpekler ve kediler arkadaş olabilirler mi?