Neden Genelde Turuncu Kediler Erkek Olur?

Bir kedinin renklerini genleri belirler. Peki turuncu kedilerin neden genelde erkek olduğunu hiç merak ettiniz mi?
Neden Genelde Turuncu Kediler Erkek Olur?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Calico ya da üç renkli kedilerin genelde farklı desenleri ve üç rengi olur: turuncu, siyah ve beyaz. Peki, neden çoğu calico dişi olurken; turuncu kediler erkek olur?

Bir kedinin üç renkli olabilmesi için üç farklı rengin bir karışımı olmalıdır. Bunlardan birisi turuncu ya da onun çeşitleri olan tarçın, bej, krem vb. renkleridir. Diğer renk siyah veya gri, çikolata kahvesi ya da mavinin tonlarıdır. Geri kalan renk ise beyazdır, yani renksizdir.

Turuncu kediler ve kromozomları

turuncu kediler erkek olur

Kedilerde iki tip cinsiyet kromozomu bulunur; X (dişi) ve Y (erkek). Her bir ebeveyn yavruya rengini ve diğer özelliklerini veren cinsiyet kromozomunu verir.

Dişiler yumurtalıklarında sadece X kromozomu üretir. Erkekler spermlerinde X ve Y kromozomu üretir.

Yani yavrunun cinsiyetini belirleyen erkektir. Bu sebeple, Y kromozomu verirlerse yavru erkek; X kromozomu verirse yavru dişi olur.

Ayrıca, kedilerin genetik sorumluluğu aynıdır. Yani annenin genleri ile babanınki birleştiği zaman, aynı yavruda birden fazla muhtemel kombinasyon oluşturabilirler.

Turuncu kediler

Turuncu renkli kedilerdeki genler “O” genleri (Orange=Turuncu) olarak belirlenir. Turuncu rengini veren gen, X kromozomundan gelir.

Bu genetik kombinasyonlara göre, bir erkek kedinin turuncu tonlarında tüyleri olabilir. Hatta bu durum daha sık gerçekleşmektedir. Ancak bir erkeğin üç renkli olması çok nadirdir. 300 tane üç renkli kedinin sadece bir tanesi erkektir.

Üç renkli kedilerin efsanesi

Üç renkli veya calico kedilerinin iyi şans getirdiği fikrini arttıran birçok efsane bulunmaktadır.

Bir efsaneye göre, Budist tapınaklarındaki keşişler iyi geçinemezdi. Üç günlük meditasyondan sonra, keşişler kapılarında yavruları ile birlikte üç renkli bir kedi görür. Calico kedisini gördüğüne çok mutlu oldukları için aralarındaki çatışma da azalmıştır.

Bundan dolayı, kedinin siyah ve beyaz renklerinin yin ve yangi temsil ettiği varsayımında bulunmuştur. Buna ek olarak, turuncu renginin toprağı ve doğayı temsil ettiğini düşünmüşlerdir. Hayat verenlerin sadece dişi olmasından dolayı, bu renklerden oluşan kediler dişi olmaktaydı.

Japon denizcilerin fırtınaları ve kötü ruhları uzaklaştırmak için gemilere calico kedilerini aldıkları bazı olaylar da yer almaktadır.

Kaplan mı yoksa tekir kedi mi?

Kedigiller arasında kaplanlar ve tekir kediler en yaygın ve eski olan kedilerdir. Günümüzde, turuncu kedilerin ve tekirlerin tüylerine sahip birçok ırka hayranlıkla bakarız.

Bir tekirin tüyleri farklı seviyelerdeki pigmentasyonla karakterize edilir. Agouti (bir kılda birçok farklı rengin bulunması) genlerinin, renkleri belirleyen diğer genlerle bir araya geldiği bazı eşsiz durumlar vardır. Bunun sonucunda, tekirlerde gri, turuncu ya da kahverengi çizgiler görülebilir.

Renk çeşitliliği

tekir
  • Mermer ya da taneli: bu kedilerde çizgiler geniştir ve kedinin tüylerinde sarmal şeklinde görülür.
  • Tekir ya da kaplan: bu kedilerin her bir kılında renkli benekler vardır. Bundan dolayı, eller ve ayaklarda ya da yüzlerde belirli bir desen yoktur.
  • Benekli: bu kedilerin vücudu boyunca uzanan çizgiler yerine benekler yer alır.
  • Çizgili ya da alacalı: tekirlerin en yaygın olan çeşidi, vücudu boyunca sırttan karna kadar uzanan çizgiler ya da hatlardır.
  • Gümüş renkli tekir: üzerinde siyah tonları olan gümüş tüylerdir.
  • Altın renkli tekir: ana tüyleri altın ya da turuncu renklerdir. Turuncu kedilerin çoğunluğu tekir kedidir. Günümüzdeki hayvan yetiştiricileri turuncu tonlarını yakalayabilmek için deneyler yapmaktadırlar.

Sonuç olarak, kedilerin davranışlarını kedilerin ırkları belirler. Tekir ırklarını sevenler, tekirlerin çok mutlu, hassas ve geçinmesi kolay hayvanlar olduğunu belirtmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.