Kedinizin Sinirli Olduğuna Dair İşaretler

Kediler genelde sakin görünseler de onları kızdıracak bazı durumlar da olmuyor değil. Bugünkü yazımızda, kedinizin sinirli olduğuna işaret eden şeylerden söz edeceğiz.
Kedinizin Sinirli Olduğuna Dair İşaretler

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2020

Kedileri gözümüzün önüne getirdiğimizde, onların belirli durumlarda sakin duran uysal hayvanlar olduklarını düşünürüz. Fakat kedileri kızdıran ya da onları agresif davranışlar sergilemeye iten bazı şeyler de vardır. Bugünkü yazımızda, kedinizin sinirli olduğunu gösteren bazı işaretlerden söz edeceğiz.

Kedinizin Sinirli Olmasına Neden Olan Temel Noktalar

Kedinizin sinirli olma nedeni genellikle kaçamayacağını düşündüğü bir şeyden korkmasıdır. Bundan ötürü de kendini savunmak adına tek şansının saldırı olduğunu düşünür.

Sahibinin elini ısıran yavru kedi

Sinirli kediler nasıl hissettiklerini çeşitli şekillerde gösterirler. Bundan dolayı kedinizin vücut dilini okuyabilmeniz gerekir. Böylelikle kendinizi, diğer insanları, diğer hayvanlarınızı ve tabii ki kedinizi zor bir duruma sokmaktan kaçınabilirsiniz.

Özellikle de doğru bir şekilde sosyalleştirilmemişlerse kedinizi agresif davranışlar sergilemeye iten korkunun belirli nedenleri vardır. Bunlara garip insan ve hayvanları, gürültüyü ve garip yerleri dahil edebiliriz. Tabii her zaman onların canını sıkan şeyin ne olduğunu kolay bir şekilde anlayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sabırlı olmanız gerekir.

Kediniz sinirlenirse, özellikle de korktuysa, agresif davranışlar sergileyebilir. Bunun için kedinizin sinirlendiğini ya da korktuğunu belli eden işaretleri okuyabilmeniz gerekir.

Kedinizin Sinirli Olduğuna Dair İşaretler

Kedinizin sinirli olduğuna, korktuğuna ya da saldırabileceğine dair belirli işaretler vardır:

  • Sırtını kaldırması
  • Tüylerinin diken diken olması
  • Yüksek sesle ve tıslayarak miyavlaması

Bunlar doğuştan gelen hareketlerdir ve kediniz bunu olası bir saldırıya karşı kendini daha büyük göstermek için yapar. Ayrıca kedinin sakin bir ruh halinden bir anda sinirli ya da korkmuş bir ruh haline atlayabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Kedinizin Rahatsız Olduğuna Dair Diğer İşaretler

Dikkat edebileceğiniz işaretlerden bir diğeri de kedinizin kuyruğunu çok hızlı sallamasıdır. Köpeklerin aksine bu rahatsız olduklarını gösterir.

Ayrıca kedinizin jestlerine de dikkat edin. Göz bebekleri irileşmişse, bıyıkları ileri bakıyorsa, kulakları düşük ve geriye bakıyorsa muhtelemen saldırmaya hazırlandığından emin olabilirsiniz.

Özellikle durumdan kaçamayacağını düşünüyorsa bu jestleri gösterir. Bunlara ek olarak, ağzını açar ve dişlerini gösterirse sizi ısırmaması ya da tırmalamaması için oradan hemen uzaklaşmalısınız.

Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey hayvanı biraz yalnız bırakıp sakinleşmesi için zaman tanımaktır. Durum devam ederse veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Evcil Kedilerde Öfke ve Korkuya Dair Bazı Gerçekler

Ayrıca bu mırıldayan arkadaşlarımıza dair şunları da aklınızdan çıkarmayın:

Kedinizin sinirli olduğuna dair işaretler

  • Eğer yeni bir hayvan kedinizin korkmasına ya da agresif davranmasına neden oluyorsa, onları alıştıra alıştıra karşılaştırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Hiçbir zaman bir çocuğu bir kediyle baş başa bırakmayın. Çocuk kedinin kuyruğunu çekmek gibi bir harekette bulunursa hayvan da kötü bir tepki verebilir.
  • Kediniz hasta ya da yaralıysa da agresif davranabilir.
  • İstismara uğramış kediler genellikle korkak ya da agresif olurlar.
  • Kedigiller, insanlar gibi, yaşlandıkça sabırlarını yitirebilir ve normale göre daha huysuz olabilirler.

Korkmuş Ya Da Sinirli Bir Kediye Nasıl Davranılması Gerekir

Korkmuş ya da sinirli bir kediyi asla sevmemeli ya da onları yerden kaldırmamalısınız. Böyle bir durumda muhtemelen size saldırır. Ona sakinleşmek için ihtiyacı olan zamanı tanımanız gerekir.

Yavruların da evde güvenli hissedebilecekleri bir alana sahip olmaları gerekir. Bu sayede tehdit altında hissettikleri durumlarda buraya gidebilirler.

En önemlisi de sinirli olduğunda ya da korktuğunda kedinize baskı yapmayın ya da onu azarlamayın. Bu durumu aşması için yardımcı olun ve ileride de aynı duruma maruz kalmaması için özen gösterin. Duruma göre, onu sinirlendiren ya da korkutan durumla yavaş yavaş yüzleşmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kediniz Sinirli Mi Nasıl Anlarsınız?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kediniz Sinirli Mi Nasıl Anlarsınız?

Bu yazıda kedinizin sinirli olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi keşfedeceksiniz. Kediniz sinirli mi diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.