Köpeğinize Başka Bir Köpek Saldırırsa Ne Yapmalısınız?

30 Ağustos 2018
Ne kadar önlem alırsanız alın, ileride bir gün köpeğinize başka bir köpek saldırabilir. Bu olay bazen köpek sahiplerinin gözü önünde gerçekleşebilir ve ellerinden hiçbir şey gelmez. Aslında, çoğu köpek sahibi böyle bir durum karşısında ne yapacağını bilmiyor. 

Ne yapmak gerektiğini öğrenmek için köpeğinize bir köpeğin saldırmasını beklerseniz, o durum sırasında etkili bir şekilde tepki göstermeniz zorlaşır. Bu yüzden, bu makalemizde köpeğinize bir köpek saldırırsa nasıl bir yol izlemelisiniz, onları anlatacağız.

Asıl Hedef Saldırganı Ortadan Kaldırmak

Yapmanız gereken ilk şey, bu durumda nasıl bir rol izlemeniz gerektiğidir. Köpeğinizi savunmak ya da şiddetli bir tepki göstermek zorunda değilsiniz. Ancak aynı zamanda da, köpeğinize başka bir köpek saldırırken hiçbir şey yapmadan da izlememelisiniz.

Saldırganı mümkün olan en uygun şekilde ortadan kaldırmanız gerekir. Bunun anlamı, saldırganları köpeğinizden uzaklaştırmaya çalışmaktır. Eğer kendinizi kavganın ortasına atarsanız kavga devam eder ve siz de kendinizi boşuna riske atmış olursunuz ve dahası, kavga sırasında yaralanabilirsiniz.

Bu durumu kavradıktan sonra, şimdi dikkatinizi yapmanız gereken hareketlere çevirebilirsiniz. Buna, köpek saldırırsa saldırganı ortadan kaldırabilmeniz için ne kullanabileceğiniz ile ilgili beyin fırtınası yapmak da dahil. Durumun en karmaşık kısmı burası olsa gerek.

Şiddet Şiddeti Doğurur

Çoğu köpek sahibi, bir köpeğe vurduklarında o köpeğin kaçacağını düşünür. Ancak, pratikte, bu hareket köpeğin geri ısırmasıyla son bulur çünkü bu içgüdüsel bir tepkidir. Köpek sayısal dezavantajının üstünde çok durmayacak ve kendisini korumaya çalışacaktır.

köpek kavgası

Hayvana saldırmak ya da herhangi bir şekilde zarar vermeye kalkışmak hiçbir zaman iyi bir seçenek olmamıştır ve başvurulması gereken son aşamadır. Taş atmak ya da hayvana saldırmak, durumu daha da kötüleştirecektir ve köpeği de size saldırması için teşvik edecektir. Yapılacak en iyi şey, önleyici bir davranışta bulunmaktadır.

Yani, köpeklerin sinir seviyesini en aza indirgeyebileceğiniz bir yol bulmanız gerek. Bunu da onları korkutarak ya da dikkatlerini dağıtarak yapabilirsiniz. Ama unutmayın, çok yaklaşırsanız kuduz gibi tehlikeli hastalıklara yakalanma riskinizi arttırırsınız.

Evcil Hayvanınıza Köpek Saldırırsa

Örneğin, eğer evcil hayvanınıza bir köpek ön bahçenizde saldırırsa, kavgayı ayırmak için en etkili araç bahçe hortumudur. Sadece suyu açın ve hızla akan suyu köpeğin yüzüne tutun. Bu sayede köpeğin stres düzeyini azaltabilirsiniz ve geri çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak, elinizin altında bir hortum yoksa, o zaman dikkat dağıtmak için gürültü yapmayı deneyin. Eğer yakında arabanız varsa korna çalabilirsiniz ya da mutfak araç gereçleriyle ses çıkartabilirsiniz. Önemli olan şey, köpeğin korkması ve geri çekilmesidir.

Son olarak, eğer elinizde kullanabileceğiniz hiçbir şey yoksa bağırmayı veya rahatsız edici sesler çıkarmayı deneyin. Ancak, sesleri çıkartırken mesafenizi korumayı unutmayın.

Saldırı Sonrası Ne Yapılmalı?

Saldırgan gittikten sonra köpeğinizi veterinere götürün. Köpeğinizin yaralarının ciddiyetini ölçmeye çalışın. Köpeğinizin vücudunu baştan aşağı inceleyin ancak bunu yaparken kibar olmaya özen gösterin.

yaralı köpek

Saldırı sonrası köpeğin yaralarını temizlerken sabun kullanılması tavsiye edilmiyor. Eğer açık yaraları varsa, yaraları suyla yıkayın ve doğruca veterinere gidin. Görünürde bir işaret ya da yara olmasa bile, siz yine de köpeğinizi veterinere götürün ve kontrol ettirin. 

Eğer saldırganı tanımlayabilecek vaktiniz varsa, sokak köpeği mi yoksa sahipli bir köpek mi olduğunu anlamaya çalışın. Köpeğin hastalıklı olup olmadığını anlamak için çeşitli yöntemler vardır. Özellikle, kuduz gibi ciddi hastalıkları anlamada oldukça önemlidir.

İyileşme Süreci İçin Bazı Öneriler

  • Veterinerin talimatlarını uygulayın: Köpeğinizin yaralarının durumunu kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda. Aynı zamanda köpeğinizin ilaçlarını vermek de öyle. Görünürde yaralar olmasa bile, köpeğinizde sizin göremediğiniz yaralar olabilir.
  • Evinizin sıcaklığını ayarlayın: Köpeğinizin iyileşme süreci, stres seviyesinin mümkün olan en az seviye olmasına bağlıdır. Bu yüzden, onları rahat ettirmeli ve evinizin sıcaklığını uygun seviyeye getirmelisiniz. Eviniz ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.
  • Sonuçlara hazırlıklı olun: Köpeğiniz saldırı sonrası fiziksel veya duygusal yan etkiler yaşayabilir. Bunun sonucunda, böyle bir olaydan sonra, köpeğinizin davranışlarını yakından takip etmelisiniz.