Kediler Eşyaları Yere Fırlatmayı Neden Seviyor?

Kediler çok gizemli canlılar olabilir ve çok tuhaf davranabilirler. Yere bir şeyler fırlatma sevgileri, alışkanlıklarından sadece biridir. Ama neden bunu yapmayı seviyorlar?
Kediler Eşyaları Yere Fırlatmayı Neden Seviyor?

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2021

Bir kedi ile yaşıyorsanız, muhtemelen bunun daha önce de olduğunu görmüşsünüzdür. Her şey sakin görünürken kediniz aniden bir mobilyanın üzerine tırmanacak ve bitene kadar bulduğu her şeyi devirmeye başlayacaktır. Peki, kedilerin neden bir şeyleri yere fırlatmayı sevdiğini hiç merak ettiniz mi?

Kediler neden bir şeyleri yere fırlatmayı sever?

kediler, kedi, yere fırlatmak

Bir süredir evinizi bir kediyle paylaşacak kadar şanslıysanız ve davranışlarını gözlemlediyseniz, muhtemelen bunun nedeninin “sadece öyle hissettikleri için” olduğunu söyleyeceksinizdir. Bununla birlikte mırıldanan arkadaşlarımızın ne istediklerinden emin bir şekilde hayata devam etmeleriyle ünlü oldukları doğrudur.

Ayrıca doğal olarak zarif olduklarını ve çok yetenekli olduklarını da biliyoruz. Bu nedenle, yollarının kesiştiği pek çok şeyin yere düşmesinin nedeninin “sakarlık” olduğunu iddia edemeyiz.

Sadece meraklı olsalar veya birbirlerini kovalayıp koşmayı seviyor olsalar bile, kediler neredeyse hiçbir zaman yollarına çıkan hiçbir şeyi ayakta bırakmazlar. Ama bir şeyi düşmesi için itmek istemelerine tam olarak ne sebep olur? Neden değerli bir eşyayı kasıtlı olarak kaydırarak yerde parçalara ayırsınlar?

Mobilyaların tepesinden bir şeylere vurmayı seven bir kediniz var mı? Bu yazı, kedilerin neden bir şeyleri yere atmayı sevdiğini açıklamaya çalışacak.

Bir kedinin avlanma içgüdüsü onda yerlere bir şeyler fırlatma isteği uyandırır mı?

Kedilerin bir şeyleri yere düşürmek istemesinin en az üç nedeni vardır.

Bunun bir nedeni, kedilerin avlandıklarında genellikle avlarıyla oynamaları olabilir. Daha önce bir kedinin bir kemirgen veya bir kuşu, hatta bir böceği tuzağa düşürdüğünü gördüyseniz, ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Eşyalarınızla aynı şeyi yapıyor olabilirler. Kendilerinin “avı” olduklarını düşünürlerse, düşene kadar eşyalarınızı pençeleriyle yerinden oynatacaklardır.

Kedilerin yere bir şeyler fırlatmayı sevmesinin diğer nedenleri

Kedilerin, özellikle sıkıldıklarında, “idare etme” becerilerini uygulamaya koyma alışkanlıkları vardır. Görünüşe göre bir şeyleri yere atmak eğlenceli olabilir.

Bu genellikle, bir kedi tek başına çok zaman geçirirse veya onunla oturup oynamak için yeterince boş vaktiniz yoksa geçerlidir.

Bu durumlarda olası bir çözüm, evcil hayvanınızın dikkatini dağıtmaması için birkaç güvenli oyuncak olabilir. Kedi tırmıkları, ağaçlar ve hatta sadece bir kutu da iyi fikirlerdir. Daha da iyi bir fikir, onlara bir oyun arkadaşı bulmaktır. Ancak, hiçbir şey kedinizin yere bir şeyler çarpmayı bırakacağını garanti edemez. Yeni arkadaşları onların suç ortağı bile olabilir ve bu da daha fazla yaramazlığa neden olabilir.

Dikkatinizi çekmeye çalışmanın yaramaz bir yolu

Sevimli kedinizin bir şeyleri devirmesinin bir başka nedeni de sizin dikkatinizi çekmeye çalışmasıdır.

Kedilerin, insanlarla hiçbir şey yapmak istemeyen bağımsız yaratıklar olduğu fikri gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kedi ile yaşayan herkes ne kadar istendiğini bilir ve kedi sahibinin dikkatini çeker.

Ve çok zeki olduklarından kediler dikkatinizi çekmek için ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilirler. Bir şeyleri yere atmak bu seçeneklerden biridir. Bu tekniği kullanarak ne olduğunu anlamaya çalışırken yakında onların yanında olacağınızdan emin olabilirler. Bu size de oldu mu? Kedilerin hedeflerine rekor bir zamanda ulaştığını göreceksiniz.

Kedi karakterini anlamak

kedilerin karakteri

Her halükarda soğukkanlılığınızı kaybederek, onlara bağırarak ve hatta eşyalarınızdan birini kırdığı için kedinize vurarak herhangi bir ilerleme kaydetmeyeceğinizi unutmamak önemlidir.

En iyisi kedinizin karakterini anlamaya çalışmak, sakin kalmak ve elinizden geldiğince bir çözüm bulmaya çalışmaktır.

Kediniz için onlara daha fazla ilgi göstererek, onlarla oyalayacak bir oyun arkadaşı veya onları meşgul edecek oyuncaklar bulursanız yere bir şeyler fırlatmayı unutacaktır. En azından bir süreliğine! Bu eşyalara değer verseniz bile, evcil hayvanınızdan daha değerli değillerdir!

İlginizi çekebilir ...
Kediler Kuş Gördüklerinde Neden Ses Çıkarırlar?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kediler Kuş Gördüklerinde Neden Ses Çıkarırlar?

Kediler bazen bir kuş ya da av gördüklerinde dişleriyle ses çıkarırlar ki bu gizemli canlıların en tuhaf özelliklerinden biridir.