13 Turuncu Kedi Cinsi

Turuncu renkte olabilen çok çeşitli kedi ırkı vardır. Kişilikleri ve fiziksel özellikleri her birinde farklılık gösterir.
13 Turuncu Kedi Cinsi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Turuncu kürk kedigillerde çok yaygındır. Ancak bu özellik tüm ırklarda bulunmaz, çünkü her birinin kendi kişiliği ve benzersiz özellikleri vardır. Turuncu kediler, uzun veya kısa tüylü, farklı tonlarda veya diğer renklerde, benekli veya çizgili desenlerle olabilir. Her şey cinse bağlı. Bu makalede 13 turuncu kedi ırkı hakkında her şeyi öğrenin.

Bu kedilerden bazıları, kürklerinde turuncu deseni oluşturmaktan sorumlu olan T genine sahip oldukları için turuncu tekir kediler olarak da bilinirler. Cinslerinden bağımsız olarak, bu kedigillerin gözlerinin çevresinde neredeyse her zaman “M” şeklinde bir işaret olacaktır.

Okumaya devam edin ve 13 turuncu kedi ırkını keşfedin!

1. İran kedisi

Bu, kayıtlara geçen en eski kedigillerden biridir ve dünyadaki en yaygın turuncu kedilerden biridir. Kürkleri uzun ve kabarıktır ve renkleri beyaz, siyah ve çeşitli turuncu tonları dahil olmak üzere değişir. Çok çarpıcı yuvarlak bir kafası ve onu karşı konulmaz kılan bazı özellikleri vardır, ancak ciddi rahatsızlıklara en yatkın ırklardan biridir.

İran kedisi turuncu renkli ırklarından biridir.

2. Toyger Kedisi

Bu kediler 1980’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde (California) ortaya çıktı, ancak 2006 yılına kadar resmi olarak evcil bir cins olarak kabul edilmediler. Kaplana benzer bir kedi elde etmek için farklı ırklar arasındaki çaprazlamanın sonucudur, bu nedenle turuncu renklerde örnekler de bulabilirsiniz. Adı, tahmin edebileceğiniz gibi, oyuncak ve kaplan kelimelerinin birleşiminden geliyor.

Kediniz çok miyavlıyorsa ne yapmalısınız?

3. Turuncu kedi ırkları: Habeş kedisi

Habeş kedileri kısa tüylü bir kürke ve zarif bir görünüme sahiptir. Uzmanlar, Mısır veya Etiyopya’dan geldiklerine inanıyorlar. Fiziksel görünümleri, arkadaş canlısı ve oyuncu yapıları ve diğer evcil kedilerden çok daha fazla sosyalleşme ihtiyaçları nedeniyle çok popüler bir turuncu kedi türüdür.

4. Oriental Shorthair

Bu kedi aslen Taylandlıdır. Yüzü uzun, kulakları açık, zarif, canlı ve aynı ölçüde zekidir. Kürkünde birçok farklı renge sahip olabilir ve elbette aralarında turuncu ve çeşitleri de görülebilir.

5. Avrupa kedisi

Bu kedinin Afrika yaban kedisi ve orman kedisinin soyundan geldiğine inanılıyor. Bu kedigiller güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir ve her ortama kolayca uyum sağlarlar. Bağımsız ve inatçıdırlar ve renkleri gri ile siyah veya turuncu olabilir.

Avrupa kedisi, akrabalarıyla sürekli çiftleşmeye maruz kalmadığı için en sağlıklı kedi ırklarından biridir.

turuncu kedisine sarılan sahibi

6. Scottish Fold

Kulakları katlanmış, yüzü yumuşak ve yuvarlak ve tüm zamanların en sevimli kedilerinden biri gibi görünüyorlar. Bu cins, İskoçya’daki bazı çiftlik kedilerinde meydana gelen rastgele bir genetik mutasyon nedeniyle kendiliğinden gelişti. Bu listenin diğer üyeleri gibi, kürkünde açık turuncu tonları olabilir.

scottish fold cins kedi.

7. Amerikan Bobtail

Bu kediler adından da anlaşılacağı gibi kısa kuyruklarıyla bilinirler. Eğlenceli, enerjik olabilirler ve insanlarla güçlü bağlar kurabilirler. Uzmanlara göre Amerikan Bobtail, turuncu, beyaz, siyah, mavi ve bej gibi çeşitli tonlarda kürklerle geliyor.

Bir tür tekir kedi.

8. Bengal kedisi

Bengal kedileri, evcil kediler ile Asya leopar kedisi ( Prionailurus bengalensis ) arasında bir melezdir. Bu, genellikle turuncu renkte bir taban üzerindeki güzel beneklerinin nedenidir. Genellikle çok aktif ve oyuncu hayvanlardır, bu nedenle onlara keşfedilecek geniş bir alan sunmak çok önemlidir.

ABD’nin bazı bölgelerinde bu kedigillere sahip olmak yasaktır, çünkü pek çok doğuştan sorunları olan yabani türlerle melezdirler.

poz vermiş benekli kedi

9. British Shorthair Cat

Bu kediler yuvarlak yüzleri ve kalın, kabarık kürkleriyle bilinirler. Mavi, beyaz, siyah, krem ve turuncu renklerde bulunurlar. Tüylerinin kalınlığı biraz bakım gerektirir ve sahiplerine karşı çok sevecen bir ırktır.

koltukta uzanan kameraya bakan turuncu kedi

10. Maine Coon

Maine Coon cinsi kediler, var olan en büyük evcil kedi cinsidir. Uzun kürkleri ve gür kuyrukları ile tanınırlar. Genellikle “nazik devler” olarak anılırlar çünkü büyük boylarına ek olarak arkadaş canlısı ve sevgi dolu bir arkadaştırlar. Maine Coon’ların çoğu açık kahverengi veya turuncu renktedir.

Bir Maine Coon.

11. Ankara Kedisi

Bu kedi cinsi, 17. yüzyılda Türkiye’nin Ankara bölgesinde evcilleştirildi. Ankara kedisi, zencefil beyazı, siyah, krem ve turuncu dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde bulunabilir. Uzun kürk mantoları oldukça fazla tımar gerektirir. Çok oyuncu, sevecen ve sadık hayvanlardır.

Bir Türk Ankara kedisi.

12. Exotic Shorthair

Bu terim, İran kedisinin kısa tüylü bir versiyonunu belirtir. Profesyoneller, bahsi geçen akraba ile olan ilişkileri nedeniyle, bu kedilerin de turuncu bir renge sahip olduğunu söylüyor. Ünlü çizgi film kedisi Garfield’ın kısa tüylü bir egzotik olduğuna inanılıyor.

13. Munchkin

Bu küçük adamlar kısa bacakları ve tüylü görünümleriyle tanınırlar. Ayrıca sosyal, aktif ve oyuncu kedigillerdir. Saklanacak oyuncakları ve parlak nesneleri çalma konusunda bir üne sahiptirler, bu nedenle sahipleri evdeki en değerli eşyalarını ulaşılamayacak bir yerde tutmalıdır.

Munchkin Turuncu kedilerden biri.

Turuncu kedi ırklarının genel özellikleri

Turuncu kedilerin belirli bir davranışı yoktur, çünkü karakterleri cinslerine bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu eğitimli evcil kedi gibi, hepsi çok aktif ve sevecen olma eğilimindedir.

Turuncu kürkten sorumlu gen, X kromozomundadır. Dişi kedilerin bu tür bir renk tonuna sahip olması için, her iki cinsiyet kromozomunda (XX) görünmesi için bu gene ihtiyaçları vardır, erkeklerin ise turuncu bir ton üretmek için yalnızca tek bir kopyaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, profesyonel kaynaklara göre her 5 turuncu kediden sadece biri dişidir. İlginizi çekebilir ...

Palyaço Balığı Neden Turuncudur?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Palyaço Balığı Neden Turuncudur?

Bir araştırma, palyaço balığı renginin neden turuncu olduğunu ve çok iyi bilinen o çizgilerine neden sahip olduğunu ortaya çıkarıyor.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.