İzci Köpekler Arasında 5 Önemli Irk

İzci köpekler, çok iyi koku aldıkları için avlarının yerini daha kolay tespit edebilirler.
İzci Köpekler Arasında 5 Önemli Irk

Son Güncelleme: 12 Mart, 2019

Av köpekleri arasında izci köpek olarak adlandırılan koku alma becerisi daha gelişmiş bazı türler vardır. İzci köpekler farklı boyutlarda olabilirler ve arama kurtarma görevlerinde de kullanılırlar. Bu köpekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın devamını okuyun!

İzci Köpekler

Adlarından da anlaşılabileceği gibi izci köpekler genelde avın kokusunun izini sürmek için kullanılır. Bu köpekler birbirlerinden farklı görünüşte olabilirler ancak ortak noktaları uzun burunları ve o burunla yiyeceklerin yerini tespit edip tehlikeyi sezebilmeleridir.

1. Beagle

İzci köpeklerden bahsediyorsak, listenin başında Beagle’ın yer alması hiç de şaşırtıcı değil. Genelde orta boylarda olan bu köpekler, koku alma becerileri ve iz sürme içgüdüleriyle tavşanların yerini tespit etme konusunda çok iyidirler.

Yukarıda resmi bulunan Beagle cinsi köpekler binlerce yıldır var olmalarına rağmen av köpeği olarak İngiltere’de 16.yüzyılda kullanılmaya başlanmışlardır. İngiltere kraliçesi I. Elizabeth bu köpekleri çok severdi.

2. Basset Hound

İzci köpekler arasında son derece meşhur bir başka cinsse Basset Hound’dur. Bu köpekler kısa bacakları, uzun kulakları, uzun bedenleri ve gelişmiş koku alma becerileriyle bilinirler.

Basset Hound’lar, 19.yüzyılda Fransa’da üretilmeye başlandı. Bir İngiliz ırkı köpekle Bloodhound’un kırması olduğu düşünülüyor. Üretiminden kısa süre sonra soylular arasında popülerleşip yaygınlaşmıştır.

uzun kulaklı köpek

Basset Hound köpekleri sakin, arkadaş canlısı ve biraz inatçıdır. Sahiplerine bağlı, sevecen ve özellikle etrafta çocuklar olduğunda çok oyuncudurlar. Ancak yeterli düzeyde hareket ettirilmezse kilo alabilirler.

3. Bloodhound

İzci köpekler arasında cüsse olarak en büyük olan tür Bloodhound’dur. Koku alma becerileri de bir o kadar gelişmiştir. Bloodhound’ların 15 gün önceden kalma kokuların bile izini sürebildiği görülmüştür. Bazı ülkelerin polis güçleri, bu köpekleri kullanır.

av köpeği

Bu köpekler bazen “Saint Hubert’in köpekleri” diye de anılır. Bunun sebebi Bloodhound’ların Belçika’da Saint Hubert manastırındaki köpeklerin soyundan geldiğine inanılmasıdır.

Bloodhound’lar birkaç farklı av köpeğinin çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. İngiltere’ye I. William tarafından getirildikleri düşünülüyor. Bu iz sürücülerin büyük kırışık suratları, sarkık kulakları, kuvvetli bir vücudu ve bacakları vardır. Tüyleri kısadır ve genelde kahverengi ya da siyah olur.

4. İngiliz Tilki Tazısı

Fiziki yapıları Beagle’lara çok benzer, sadece biraz daha uzundurlar. İngiliz Tilki Tazısı, Bloodhound’larla akrabadır. Daha çok, at üstündeki avcılara eşlik ederler. Bu köpekler, oldukça dayanıklıdır ve hiç yorulmadan kilometrelerce yürüyebilirler.

ingiliz tilki tazısı

Evcil hayvan olarak beslenmeleri çok yaygın değildir. Başka köpeklerle beraber bir sürü içinde olmayı tercih ederler. Üç renkli (beyaz, siyah ve kahverengi) postları, sarkık kulakları ve ortalama 40 kilo ağırlıkları öne çıkan fiziki özellikleri arasındadır.

5. Blue Gascony Basset

Listemizin son köpeğinin kökenleri Fransa’ya dayanıyor. Bu köpeklere Fransa dışında bir ülkede rastlamanız çok olası olmasa da uluslararası olarak tanınan altı Basset Hound türünden biri olarak kabul ediliyor.

siyah beyaz köpek

Blue Gascony Basset’in kısa bacakları, başının iki yanından sarkan orta uzunlukta kulakları, uzun bir vücudu ve kuyruğu vardır. Postunun kendine has yapısından dolayı mavi renkli olarak gözükmektedir. Bu köpekler, uzun bacaklarıyla Basset’ten biraz daha büyük olan Blue Gascony tazılarına çok benzer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.