İskoçya Highlands Bölgesi Köpekleri

Bu bölgenin köpekleri, boyutlarının küçük olmasıyla bilinir. Bu özellikleri sayesinde büyük şehirlerde apartman dairesi yaşamına kolayca uyum sağlayabilirler.
İskoçya Highlands Bölgesi Köpekleri

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2019

Cesur Yürek filminin İskoçya’nın Highlands bölgesinde çekildiğini biliyor muydunuz? Highlands esas olarak yaylaları ve kaleleriyle ünlüdür. Ancak bu doğal güzelliklerin yanında Highlands köpekleri ihmal edilmemeli. Bugünkü yazımızda, İskoçya’nın köklü bir tarihe sahip bu büyüleyici bölgesine ait köpekleri tanıtacağız.

Highlands kökenli köpekler hangileridir?

Highlands köpeklerinin bazıları dünya çapında bilinir ama bazılarını sadece bu bölge ve çevresinde bulabilirsiniz. Bu İskoç köpeklerinin kökenleri aynıdır ve çoğunlukla av köpeği olarak kullanılmışlardır. İşte belli başlı Highlands köpekleri:

1. West Highland White Terrier

Highlands köpekleri arasında dünyada en iyi bilinen köpekle listemize başlıyoruz. Kısaca “Westie” olarak da adlandırılan bu köpekler, baştan sona bembeyaz tüyleriyle tanınırlar. Diğer Terrier türleri gibi Westie’ler de hareketli, cesur ve biraz da gürültücülerdir.

Highlands bölgesinin İskoç halkı tarafından tavşan ve kuş avlamaları için üretilmişlerdir. Genelde gri ya da siyah olan avlarından kolayca ayrıştırılabilmeleri için beyaz tüylüdürler.

Yazının ilk resminde gördüğünüz gibi West Highland White Terrier’ler ufak köpeklerdir. 30 cm’den daha uzun olmazlar ve en fazla 10 kilodurlar. Kısa kuyrukları havuca benzer ve yaklaşık 15 cm uzunluğundadır. Tüyleri uzun ve özellikle yüz çevresinde kabarıktır.

2. İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik Tazısı oldukça uzun zamandır varolan bir av köpeğidir; çeşitli derebeylerinin portrelerinde gözünüze çarpabilirler. Geçmişte bu köpekleri tüfekle avlamak gibi bir “moda” vardı. Bu dönemde soyları neredeyse tükeniyordu. Neyse ki hayvan yetiştiricileri, bu soylu köpekleri kurtarmayı başardı.

iskoç av köpekleri

Bu köpeklerin uzun bacakları ve tüyleri nedeniyle biraz darmadağınık bir görünümleri vardır. Aynı aileden geldikleri için vücutları Greyhound’lara benzer. Gövdeleri kuvvetli, sırtları kavislidir ve uzun kuyrukları uca doğru sivrileşir. Yumuşak başlı bir karakterleri vardır. Bağlılıkları ve hassasiyetleriyle bilinen ideal ev hayvanlarıdır.

3. Cairn Terrier

Highlands bölgesi köpekleri arasında en eski tür, Cairn Terrier’lerdir. Hatta Westie gibi birçok köpeğin de atasıdır. Mağara ve deliklere yuvalanan hayvanları yakalamak için kullanılan av köpekleridir. “Cairn” kelimesi İskoçça’da tilki ve porsukların yuvalarına verilen isimdir.

küçük av köpeği

Cairn Terrier’ler kolay eğitilebilme özellikleriyle bilinen, hareketli, kuvvetli ve neşeli köpeklerdir. Her yere kolayca uyum sağlayabilirler; bahçeli ev ya da apartman dairesi fark etmez. Toprağı kazmaya bayılırlar. Çok fazla havlamazlar ama birkaç saat yalnız kalırsalar çok sıkılabilirler.

4. Scottish Terrier

Aberdeen Terrier ya da Scottie olarak da bilinen Scottish Terrier’lerin kökeni 18.yüzyıla dayanır. Uzun bir süre West Highland ve Cairn Terrier’lerle aynı köpek türü olarak görülüyorlardı ancak 1890’da ayrı bir tür olarak kabul edildiler.

scottish terrier

Boyutları küçüktür ve içgüdüsel olarak toprağı kazmak isterler. Kaslı vücutları sayesinde güçlü ve hızlıdırlar. Tüyleri fırça gibidir ve siyah, buğday rengi ve alacalı kahve tonlarında olabilir. Uzun burunları ve hep havada duran kulakları sürekli tetiktedir.

5. Skye Terrier

Highlands köpekleri listemizin son üyesi olan Skye Terrier, İskoçya’nın batısındaki Skye Adası’nda doğmuş ve adını da buradan almıştır. 16.yüzyılda batan bir gemiden kurtulan Maltese Terrier’lerin Highland Terrier’lerle çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir.

skye terrier

Birleşik Krallık genelinde çok az sayıda safkan Skye Terrier kaldığı için bu tür, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Uzun ve sağlam vücutları, güçlü burunları, sivri kulakları, uzun boyunları ve kaslı kısa bacakları vardır. Gözlerini neredeyse tamamen kapatacak uzunluktaki tüyleri de özellikle dikkatleri çeker.

Küçük boylarda olan Highlands köpekleri, şehir yaşamı için oldukça uygundur. Daha geniş bir alana ihtiyaç duyan İskoç Geyik Tazısı hariç hepsi apartman dairesinde uyum sağlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.