Grup 7 Köpek Irkları: FCI'ya Göre Irk Sınıflandırması

Grup 7 Köpek Irkları: FCI'ya Göre Irk Sınıflandırması

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2018

Uluslararası olarak FCI olarak bilinen Dünya Köpek Örgütü , her köpek ırkının standartlarını belirlemekten ve bunların özelliklerine göre sınıflandırmasından sorumludur. Bu yazıda, kıta ırkları, İngiliz ve İrlanda ırkları da dahil olmak üzere  Grup 7 köpek ırkları hakkında bilgiler vereceğiz.

Avrupa kıtasındaki Grup 7 Köpek Irkları

Bu gruptaki 31 ırkın bir kısmı Avrupa kıtasının dışında da bilinir. En önemlileri ise şunlardır:

grup 7 köpek ırkları

1. Alman Kısa tüylü Pointer

Bu ırk, 19. yüzyılın başlarında av köpekleri olarak ortaya çıktı.Kuşların saklandıkları yeri bulabilir ve çıkarabilir, karada ve suda avlanabilir. Vahşi doğanın kurallarından ve büyük hayvanlardan korkmaz ve ayrıca harika burnu sayesinde kan izlerini takip eder. Eğitimi kolay olmasının yanı sıra, çok akıllı bir hayvandır.

2. Weimaraner

Weimaraner başka bir Alman av köpeğidir. Kendisini nemden koruyan kalın ve kısa tüylere sahiptir. Weinaraner’ın eğitimi, sevgisini göstermesi, itaat etmesi ve mükemmel bir koruyucu olması çok kolaydır.

Tüyleri gri bir geyik ya da gri bir fare gibi simli gridir. Başı ve kulakları genellikle daha açık renklidir. Doğduklarında gözleri mavidir, daha sonra turkuaz ve sonunda yetişkin olduklarında kehribar rengine dönüşürler. Yabancılara karşı tehlikeli olsa da, enerjik ve aktif olan zarif bir ırktır. Evde yalnız bırakıldığında  genellikle endişeli olur.

3. Brittany Spaniel

Bu ırk, kuşları ve tavşanları avlamak için üretildi. Setter veya Pointer ırklarına benzerler. Büyük olasılıkla İber Yarımadası’nda ortaya çıkmış ve Britanya’nın Fransız eyaletinde gelişmeye devam etmişlerdir. Büyük pençeleri ve zarif adımları olan atletik bir köpektir.
Tüyleri çeşitli renklerde olabilir, ancak turuncu ve beyaz en yaygın olanıdır. Eğitilmesi kolay olduğu için, bu görev köpeği harika bir evcil hayvan da olabilir. Yeterli egzersiz yapamazsa kötü alışkanlıklar edinebilir.

İngiltere ve İrlanda’dadaki Grup 7 Köpek Irkları

Bu bölümdeki 5 ırk uluslararası olarak ünlüdür. Biz bunların 3 tanesinden bahsedeceğiz.

1. English (İngiliz) Pointer

Bu av köpeği, adını asıl amacına borçludur: “işaret edilen” avına. Kökenleri, av tüfeği ile av keşfine çıkan erkeklere eşlik ettiği 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Onların Setters ırkından geldiğine inanılıyor, ancak bunun Fransa, İngiltere veya İspanya’dan olup olmadığı bilinmiyor.

Bu mükemmel bir av köpeğidir. İnanılmaz bir koku hissi ile kutsanmıştır ve bu konu üzerinde saatlerce çalışabilir ve koklayarak avını hızlıca bulabilir. Yaygın sağlık sorunları, kalp hastalıkları ve işitme bozuklukları olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak, her gün en az bir saat egzersiz yapmaları gerekir.

2. Irish (İrlandalı) Setter

İki İrlandalı Setter ırkını birbirinden ayırt etmek kolaydır: kırmızı (en yaygın) veya kırmızı ve beyaz. Her iki durumda da önemli fark tüylerinin rengidir. Bu ırk 18. yüzyılda öne çıkmıştır. Bunların da asıl görevi, avcılar için av bulmaktı. Bazıları 19. yüzyıla kadar ABD’ye ihraç edildi ve böylece bu ırk, diğer kıtalara da yayıldı. Gluten intoleransı (köpeklerde görülen bir tür çölyak hastalığı) geliştirebilirler ve özel bir beslenme programına ihtiyaç duyarlar.

3. English (İngiliz) Setter

İlk İngliz Setter, Orta Çağ döneminde, Fransa’daki Setter ırkından türemiştir. Aralarından pek çoğu İngiltere’ye götürüldü, burada yerel köpeklerle karıştılar ve bugünkü bildiğimiz hallerine dönüştüler.
Bu köpekler orta boyda, siyah-beyaz benekli bir görünüme (Dalmaçyalı gibi, fakat daha uzun tüylü) sahiptirler. Bazen turuncu noktaları da olabilir ve kulakları neredeyse her zaman siyahtır. İngiliz Setter çok zekidir, ancak eğitilmesi kolay değildir. Ayrıca dışarıda olduğu zaman dikkati kolayca dağılabilir ve kalça displazisine karşı hassastırlar. Ve bu bizi Grup 7 ırklarının sonuna getiriyor! Ayrıca, Grup 2 ,Grup 8 ve rup 9’dan olan diğer ırklara da bakın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.