Grönland Köpeği

Bu köpek ırkı, İnuitler tarafından avcılık ve ulaşım için kullanılır. Son derece sert ve yoğun kutup koşullarına dayanabilir. İyi bekçi köpekleri olurlar ve aynı zamanda çok arkadaş canlısıdırlar.
Grönland Köpeği

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Muhtemelen Benim Hayvanlarım sitemizde daha önce hiç duymadığınız köpek ırkları hakkında konuştuğumuzu fark etmişsinizdir. Grönland Köpeği onlardan biri mi? Öyleyse, size bu şaşırtıcı köpek hakkında bildiğimiz her şeyi söyleyelim – ilgilenizi çekiyor mu?

Grönland Köpeği’ni tanımak

Kökenleri ve tarihçesi

Grönland Köpeği, dünyadaki en eski köpek ırklarından biridir. İnuitler Kutup bölgelerinde yaşayan bir grup yerlidir. Bu durumda Grönland’da yaşayanlardan bahsediyoruz. Bu insanlar Grönland Köpeğini yüzyıllarca avlanma ve ulaşım amacıyla kullandılar.

Bu köpekler soğuğa mükemmel bir şekilde adapte edilmiştir ve insanlar onları her zaman kızak köpekleri olarak kullanmışlardır, ancak garip bir nedenden dolayı bütün kar köpekleri arasında en az bilinen türdür. Bazı garip sebeplerden dolayı Huskyler, Samoyedler ve Alaskan Malamuteleri çok daha iyi bilinmektedir.

Grönland Köpekleri’nin bedenleri Kuzey Kutbu’nun aşırı koşullarına dayanacak şekilde gelişti, muhtemelen diğer ırklardan bile daha fazla gelişmiş olabilir. Soğuk ve nemli havalara karşı inanılmaz bir dirence sahiptirler.

Fiziksel özellikleri

Başları çoğunlukla yuvarlaktır ve üstünde bir kemer vardır. Kulaklarının arasında, büyük bir boşluk vardır ve yukarı bakarlar, uçları yuvarlaktır.

kızak çeken grönland köpekleri

Gözleri yuvarlaktır ama uçları badem şeklindedir ve dışarı çıkık ya da içe batık değildir. Bu, onlara derin, gizemli ama arkadaşça bir bakış açısı verir. Uzun bir burunları vardır ve vücutlarının geri kalan kısmındaki kürkler genellikle biraz daha koyu renklidir. Bu köpek düz ve geniştir ve koyu renkli tüyleri çok belirgindir. Burunları çikolata renkli, bazen de neredeyse siyahtır.

Erkekler genellikle 60-80 cm ve dişiler genellikle 50-70 cm arasındadır. Cinsiyetlerine bağlı olarak 27-30 kg ağırlığında olabilirler. Güçlü, derin göğüslere, dik sırtlara ve genel olarak güç ve sert bir görünüme sahiptirler. Bacakları düzdür, kasları ve kemikleri güçlüdür. Pençeleri devasadır ve vücutlarının geri kalanına kıyasla büyük görünür.

Son olarak, iki kat kürkleri vardır. İç katman yumuşak, dış katman kalın ve pürüzsüzdür. Bu cins birçok farklı renge sahiptir ama göğüsleri neredeyse her zaman beyazdır. Diğer renkleri çoğunlukla kahverengi tonlarındadır (tarçın, bej, toprak, kum…) ancak siyah da karşılaşılabilen bir renktir.

Grönland Köpeğinin Kişiliği

Bu cins, birçok Japon cinsiyle ortak bir özelliğe sahiptir: havlamaz. Üzüntü ya da mutluluğu ifade etmek için çeşitli ulumalarla iletişim kurarlar. Grönlandlı insanlar bazı ulumalara “vahşi ağlama” diyorlar.

grönland köpeği

Grönland Köpeğine bakmak

Enerjik ve cesurdur ve zihinsel olarak güçlüdür. Sakin, arkadaş canlısı ve bağımsızdır bu da onları bir aile için ideal kılıar, çünkü tek bir kişiye bağlanmazlar. Ayrıca, mükemmel bekçi köpekleri olurlar.

Bu köpekleri tanımlayan tanımlayıcı kişilik özelliklerinden biri de azla yetinebilmeleridir. Yapacak bir işi olduğunda asla şikayet etmezler, ne olursa olsun yaparlar.

Grönland Köpeğine nasıl bakılır?

Bunlar gerçekten çok sağlıklı ve güçlü köpeklerdir. Bu cinsin sahip olduğu belirli hastalıkları bilmiyoruz. Genelde ihtiyaç duydukları tek şey genetiklerinden ötürü çok fazla günlük egzersiz yapmak.

Ölü tüylerden kurtulmak için bu köpeklerin sık sık fırçalanması gerekir. Ayrıca kürklerini de kontrol etmelisiniz, çünkü çok uzun olmaları parazitlerin yerleşmesini kolaylaştırır. İnsanlar bu ırkı her zaman bir iş köpeği olarak kullanırlar, ama aynı zamanda harika evcil hayvanlar olabilirler. Haydi, çok istersen kendin keşfedebilirsin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.