FCI Tarafından Tanınmayan Köpek Irkları

FCI tarafından tanınmayan ve sınıflandırılmayan bazı köpek türleri bulunmaktadır. FCI'nın belirlediği şartları sağlamayan ve diğer köpek kuruluşlarının tanımlamadığı ırklar, resmi olarak tanınmıyor. Bu yazıda, bu konu hakkında size bazı bilgiler vereceğiz.
FCI Tarafından Tanınmayan Köpek Irkları

Son Güncelleme: 17 Haziran, 2019

Resmi olarak tanınmayan köpek ırkları, FCI tarafından belirleniyor.  Fédération Cynologique Internationale (FCI) (Dünya Köpek Federasyonu), köpek ırklarıyla ilgili standartları belirleyen, köpekleri türlerine ve davranış özelliklerine göre kategorilere ayırmaktan sorumlu olan kuruluştur.

Toplamda FCI tarafından tanınmayan 10 adet köpek grubu vardır ve bu gruplar da kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. FCI’nın belirlediği şartları sağlamayan ve diğer hayvan kuruluşlarının tanımlamadığı bu ırklar, resmi olarak tanınmıyor ve kabul edilmiyor. Bu yazıda, bu konu hakkında bazı bilgiler vereceğiz, okumaya devam edin.

FCI tarafından tanınmayan köpek ırkları

Dünya Köpek Federasyonu’nun resmi olarak tanımadığı 9 köpek ırkı bulunuyor. Bu ırklardan bazıları şunlardır:

1. Amerikan Pitbull Terrier

Aslen Amerika kökenli olan bu türü, yasal olmayan köpek dövüşleri nedeniyle FCI tanımıyor. Ancak Amerika’da bulunan Kennel Club isimli organizasyon bu türü tanıyor ve sınıflandırıyor. AKC olarak da bilinen bu organizasyon, kendi tür sınıflandırma kıstaslarına sahip.

gülümseyen pitbull ve tanınmayan köpek ırkları

Orta boylu, geniş ağızlı ve keskin dişli bu ırkın ağırlığı 30 kiloya kadar çıkabilir. Amerikan Pitbull Terrier’in kürkü herhangi bir renk olabilir; ancak en yaygın görülen renkler siyah, kahverengi ve beyazdır. Bazı ülkelerde Amerikan Pitbull Terrier sahibi olmak yasal değildir. 

2. Boerboel (Güney Afrika Mastifi)

Güney Afrika kökenli olan Boerboel, Bulmastiff, Danua ve nesli tükenmiş olan Bullenbeisser cinslerinin karışımı olan bir Molosser türüdür. Koruma içgüdüsüne sahip bu ırk, ağır işler için ise idealdir.

Borboel, aynı zamanda Güney Afrika Mastifi olarak da bilinir, uzunluğu en fazla 75 santimetreye ağırlığı ise 90 kiloya kadar çıkabilir. Yumuşak ve kısa tüyleri açık kahverengi, gri, kahverengi, kestane veya siyah olabilir.

Boerboel ırkı sadık, güvenilir, insancıl ve oyuncudur. Ailesine karşı koruyucu olduğu için yabancılara karşı agresif olabilir. Bunlara ek olarak, hiçbir şeyden korkmaz ve genellikle kendinden emin görünür. Boyutları nedeniyle apartman dairesinde yaşamak için uygun değildir, bu cinsin özgürce koşabileceği ve gelişebileceği bir alana ihtiyacı vardır.

3. İspanyol Bulldog

İspanyol Bulldog, orta boyludur ve av köpeği olarak bilinir. İngiliz Bulldog ve nesli tükenmiş olan Bullenbeisser gibi çeşitli köpek türlerinin çiftleşmesi sonucu üretilmiştir.

Bu tür sadece İspanya Kraliyet Köpek Topluluğu tarafından tanınmaktadır. İspanyol Bulldog aslında bir Molosser türüdür ve benzer şekilde büyük bir kafası, kısa bir burnu ve kalın tüyleri (kırmızı, siyah, gri ve kahverengi) vardır. Burnu kısa olan bu türün boyun çevresindeki derisi ise kat kattır.

Tez canlı ve hareketli olan bu cins, görüntüsüne zıt bir şekilde oldukça sessizdir. İspanyol bulldog karakter olarak ise cesur, kendinden emin ve  son derece sadıktır. 

4. Amerikan Bulldog

Bu ırk, çiftlik hayvanlarını koruması ve avcılara yardım etmesi için Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda ortaya çıkmıştır. Kısa tüylü Amerikan Bulldog yumuşak bir kürke sahiptir; tüylerinin rengi beyaz, kahverengi, kızıl veya gri olabilir. Orta boylu olan Amerikan Bulldog cinsinin kafası büyük, ağzı sarkık, burnu ise siyah renktir.

FCI tarafından tanınmayan bu tür, yine Kennel Club tarafından kabul edilmiştir. Sosyal, zeki ve aktif olarak tarif edilen  Amerikan Bulldog, diğer köpeklere karşı dominant, şefkatli ve koruyucu olmayı sever. Bu cins, apartman dairesinde yaşamak yerine bahçeli bir ev için daha uygundur.

beyaz renkli Amerikan Bulldog

5. Akbaş

Akbaş, koyunları koruması için yüzyıllar önce Türkiye’de ortaya çıkmış bir türdür. İsminden de anlaşılacağı gibi, Akbaş cinsinin kafası beyaz renktir. Dış görünüşü itibariyle Pirene çoban köpeğine benzer.

Çok uzun süre, Kangal, Kars ve Akbaş cinsleri çoban köpeği olarak kabul edildi, ancak günümüzde bu türler birbirinden ayrı olarak sınıflandırılıyor.

Akbaş, biri kısa diğer uzun tüylü olmak üzere iki çeşittir; her iki tür de beyaz renkli ve çok çalışkandır. Akbaş, görev halinde değilken son derece sessizdir ve insanlar bu cinsin koruduğu koyunlarla bile bağ kurduğuna inanır.

Diğer tanınmayan köpek ırkları

Alapaha Mavi Kan Bulldog (Amerika Birleşik Devletleri), Kangal (Türkiye), Klee Kai (Alaska) ve Shikoku Inu (Japonya) FCI tarafından tanınmayan diğer köpek ırklarıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.