Berger Blanc Suisse: Güzel ve Akıllı Çoban Köpeği

Bu İsveç beyaz çoban köpeği, Alman çoban köpeği ile aynı kökene sahip bir köpek olmasına rağmen, 2011 yılına kadar tanınmıyordu. Bu köpekler canlı, çalışkan ve eğitilmesi kolay olmanın yanı sıra, orta büyüklükte köpekler olarak tanımlanabilir.
Berger Blanc Suisse: Güzel ve Akıllı Çoban Köpeği

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2019

İsviçre beyaz çoban köpeği, yani Berger Blanc Suisse albino Alman çoban köpeklerine benzer, ancak bu köpek cinsi için oldukça yaygın olan eşsiz tüyleri, genetik bir mutasyonun sonucu değildir. Bu cins Alman çoban köpeği yaratmak için kullanıldı. Yani, bu hayvanların güzelliğine ek olarak, aynı zamanda akıllı olduklarını da biliyorsunuz.

Berger Blanc Suisse (İsviçre Beyaz Çoban Köpeği) Tarihçesi

Bir süre, İsviçre beyaz çoban köpeğinin Alman çoban köpeğinin sadece beyaz bir versiyonu olduğu iddia edildi. Bununla birlikte, bu cinsin aslında daha yaşlı olduğu artık kanıtlanmıştır.

İlk Berger Blanc Suisse cinsi köpeklerin 19. yüzyılın başında ortaya çıktığına dair kanıtlar vardır. Ancak İsviçre’de değil Kuzey Almanya’daydılar. Bununla birlikte İsviçre, bu türün benzersiz ve orijinal bir tür olarak tanınmasının yanı sıra, resmi tescili için de mücadele vermiştir.

Bu köpek cinsinin çok fazla yayılması Kuzey Amerika’da gerçekleşti. 1970’lerde ilk örnekler Kanada’ya geldi. Orada çok popülerlik kazandılar ve sonunda kendilerini farklı bir cins olarak tanımlamış oldular. Berger Blanc Suisse, neredeyse tüm Kuzey Amerika’ya yayıldıktan sonra ise Avrupa’ya geri döndü.

Uzun zamandır, birçok kişi bu cinsi değersizleştirmeye çalıştı ve Alman çoban köpeğinin daha kötü bir versiyonu gibi davrandı. Ancak hiç kimse İsviçre beyaz çoban köpeğinin DNA’sının Alman çoban köpeği oluşturmak için kullanıldığını inkar edemez.

Bu makaleye de mutlaka bir göz atın: Alman Çoban Köpeği Yetiştirmek İle İlgili Her Şey

beyaz çoban köpekleri

Nihayet, FCI (Dünya Köpek Federasyonu) 2011 yılında Berger Blanc Suisse cinsinin ayrı bir cinsi olduğunu kabul etti. Bu cinsi sevenler, onu tanıtmak için yıllarını harcamak zorunda kaldılar ve bu köpeğin resmi olarak tanınmasını sağlayana kadar, federasyona kayıt olması için ellerinden geleni yaptılar.

Berger Blanc Suisse Cinsinin Özellikleri

İsviçre beyaz çoban köpeği olarak dilimize çevrilen Berger Blanc Suisse, orta boy bir cins olarak sınıflandırılır. 60 ila 66 cm uzunluğa ulaşabilen erkek köpekler, sadece yaklaşık 55 ila 60 santimetre arası bir uzunluğu olan dişi köpeklerden biraz daha hantaldır.

Ağırlıklarına göre, erkek ve dişi köpekler arasında gözle görülür bir fark vardır. Bir erkek Berger Blanc Suisse için ideal ağırlık 30 ila 40 kilogram arasındayken, dişilerde bu aralık 25 ila 30 kilogramdır. Böylece, orta büyüklükte kaslı ve şişman bir köpek olduklarını söyleyebiliriz, fakat aynı zamanda ince ve biçimlidirler.

Vücut şekilleri sırt genişliğinden biraz daha uzun olacak şekilde dikdörtgen şeklindedir. Aynı şekilde, kafaları dikdörtgendir, çünkü burunları, kafatasından orantılı olarak daha uzundur.

Bu köpeklerin uçları hafifçe yuvarlatılmış, uzun üçgenler şeklinde kulakları vardır. Sürekli tetikte beklerlermiş gibi yukarı ve ileriye doğru bakarlar. Koyu renkli gözleri ve göz bebekleri vardır. Bu cins albino olsaydı, gözleri daha pembemsi bir renk olurdu.

İsviçre beyaz çoban köpeği

Tüylerinin tamamı beyazdır ve iki çeşit tüye sahip olurlar: Orta uzunlukta ve tamamen uzun. Her iki durumda da, bu köpekte çift kat tüy vardır: Dış katman ipeksi ve pürüzsüzken, alt katman yoğun ve serttir. Yüzleri, kulakları ve bacaklarının ön kısımları daha kısa tüylere sahiptir.

Bu köpek cinsinin kuyruklarının bir kılıç gibi bir biçimi vardır ve uca doğru giderek sivrilir. Berger Blanc Suisse, dinlenirken kuyruğunu aşağıda ve neredeyse düz ya da hafif kavisli bir şekilde tutar.

Eğer belli bir durumdan dolayı tetikte bekliyorsa, böyle zamanlarda kuyruğunu yukarı kaldırır, ancak hiçbir zaman köpeğin sırtının bulunduğu yükseklikten daha yüksekte olmaz.

İsviçre Beyaz Çoban Köpeğinin Davranışları

Bu köpeklerin davranışlarına gelince, Alman çoban köpeklerinin davranışlarına çok benzer olduklarını söylemek mümkündür. İsviçre beyaz çoban köpekleri harika arkadaşlar edinen uyanık ve canlı köpeklerdir, ancak çalıştırmak için de değerlidirler.

Bu onların çevikliği ve zekası ile birlikte, köpek sporlarında harika rakipler olmalarını sağlıyor. Berger Blanc Suisse özenli ve çok dikkatli bir köpek cinsidir, her zaman öğrenmeye isteklidir ve eğitilmesi kolaydır.

Bu yazımızı da öneriyoruz; şimdi keşfedin: Belçika Laekenois Çoban Köpeği

İsviçre çoban köpeği Berger Blanc Suisse

Böyle akıllı bir köpeğiniz varsa, hayvanın öğrenmesini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için, onu pozitif bir öğretim yöntemi kullanarak eğitmek önemlidir. Güce dayalı geleneksel bir eğitim yalnızca davranışsal sorunlara neden olacaktır.

Bakım ve Sağlık

Berger Blanc Suisse, bu tür diğer çoban köpekleri ve köpek cinslerinde ortak olan kalıtsal hastalıklara eğilimlidir: Gastrik dilatasyon volvulus, dirsek ya da kalça displazisi ve kalp hastalığı. Ayrıca, besin alerjisi ve cilt iltihabı gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri de diğer köpeklere göre daha yüksek görünüyor.

Tüylerine gelince, uzunluğundan dolayı, ölü tüyleri gidermek ve cilt problemlerini önlemek için haftada en az birkaç kez taramalısınız. İki katmanlı tüyleri olduğu için, yaz aylarında tıraş etmemelisiniz. Her ne kadar sıcaktan acı çekiyor gibi görünse de, kendilerini ferahlatacak hava katmanlarını tüyleri aracılığıyla yaratırlar.

Berger Blanc Suisse cinsi köpekleri seven insanlar bu cinsin artık Alman çoban köpeğinin küçük kardeşi olarak etiketlenmemesini sağlamak için yıllarca mücadele etti. Bu köpekler o zamandan beri olağanüstü güzelliği ve harika kişiliği nedeniyle çok popüler oldu.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.