En Sevimli Shorthair Kediler ve Özellikleri

Sahiplenmek için mükemmel bir hayvan mı arıyorsunuz? Çok fazla ilgi ve bakım istemeyen bir arkadaşınız olsun ister misiniz? Eğer öyleyse, shorthair kediler tam olarak aradığınız tür. 
En Sevimli Shorthair Kediler ve Özellikleri

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Bağımsız ve yalnız olmayı seven bu hayvanlar, evden uzakta sık vakit geçiren kişiler için ideal. Çok fazla bakım gerektirmeyen türler, evden uzakta vakit geçiren insanlar için en iyi seçenek olabilir. Eğer shorthair kediler hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Farklı Türde Shorthair Kediler

Yaklaşık olarak 25 adet shorthair kedi türü vardır, bazı öne çıkan türleri sizin için sıraladık:

1. Mavi Rus

Normal bir cüssesi olan bu kedinin, tüyleri gümüş rengidir. Mavi Ruslar çok zeki olmalarıyla ve insanlara yakın davranmalarıyla bilinir. Bu kedi türü insanlara yaklaşmaktan ve temas etmekten çok hoşlanır. Uzun kulakları ve bıyıkları dikkat çeken bu kedi türü tüy kusmaz. Mavi Rus, Kuzey Rusya’dan çıkmış en eski kedi cinslerinden sayılır.

Mavi Rus kedisi ve shorthair kediler

2. Bengal

Evcil bir ev kedisiyle leoparın birleşiminden meydana gelen bu melez tür Amerika kökenlidir. Bir Bengal kedisini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, vahşi bir kediyle yaşamaya kendinizi alıştırmanız gerekiyor.

Bengal kedisinin kaslı vücudu, kalın kuyruğu, küçük kulakları ve yumuşak tüyleri öne çıkan özellikleridir. Bu kedi türü harika bir yüzücüdür ve bildiğiniz gibi bir kedi için bu özellik oldukça nadir görülür. Bunlara ek olarak, Bengal kedisi hiperaktif ve oyuncudur.

3. Devon Rex

Bir diğer shorthair türü olan Devon Rex, yumuşak kıvırcık tüylere sahiptir. Kökeni İngiltere’deki Devon şehri olan bu türün büyük kulakları, oval bir suratı ve küçük bir kafası vardır. Yumuşak huylu, sevecen ve dikkatli olmasıyla bilinen bu türün tüyleri genelde sarı renktedir.

4. Manx

Manx isimli bu shorthair türünün kuyruğu yoktur. Doğal mutasyon sonucu ufacık bir kuyruğa sahiptir. Bu kedi türünün kökeni İngiltere’de bulunan Man Adası‘dır. 300 yıl önce popüler olmaya başlayan Manx’in beyaz kürkünün üzerinde siyah, gri ve kahverengi lekeler görmek mümkündür.

Manx kedisi sakin ortamları sever ama hiç de utangaç değildir. Sahibinin ona ilgi göstermesinden çok hoşlanır, herhangi bir aile ortamına çok kısa sürede adapte olabilir. Manx kedileri evden dışarı çıktığında, çoğu insanı şaşırtan etkileyici avcılık özellikleri gösterir.

5. Ocicat

Siyam ve Habeş kedilerinin çiftleştirilmesiyle bu tür ilk olarak Amerika’da ortaya çıktı. Avrupa’da çok popüler olmayan bu cins, güçlü ve vahşi görünüşüyle dikkat çeker. Belirgin bir burnu, büyük kulakları, kaslı bir vücudu ve ince uzun bir kuyruğu vardır.

Görüntüsünün aksine, DNA’sında herhangi bir vahşi kedi geni bulunmayan Ocicat, oyun oynamayı çok sever, meraklıdır ve diğer kedilere dominant davranmayı sever. Bu türün tüy bakımı ise son derece kolaydır; düzenli olarak fırçalamanız ve taramanız yeterli olacaktır.

6. Chartreux

Ataları Türkiye ve İran’dan gelen bu türün kökeni Fransa’dır. Turuncu veya bakır tonlarında göz rengine sahip olan bu sevimli türün tüyleri ise kısa ve mavimsidir. Chartreux, Fransa’da ender rastalanan ancak popüler olan bir kedi türüdür, Mavi Rus’a benzerliğiyle bilinir.

Bu tür son derece sakin ve sessizdir ve sahiplerine oldukça bağlıdır. Yeri geldiğinde oyun oynamayı seven ve hareketli olan bu türün en büyük hobisi ise uyumaktır.

7. Japon Kıvrık Kuyruk

Küçük, tavşan kuyruğunu anımsatan kuyruğundan dolayı bu türü neredeyse herkes bilir. Japon Kıvrık Kuyruk, adı üzerinde Japon kültüründe büyük bir etkiye sahiptir. Bu tür aynı zamanda Güneydoğu Asya’da oldukça popülerdir.

Tüyleri yumuşak ve ipeksi olan bu kedi, dışa dönük, meraklı ve geceleri etrafta keşif yapmaya düşkündür. Ancak Japon Kıvrık Kuyruk yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz.

japon kıvrık kuyruk kedisi uzaklara bakıyor

8. Cornish Rex

Kökeni İngiltere Cornwall olan bu evcil tür, zarif ve narin duruşuna rağmen kaslı bir vücuda sahiptir. Büyük köşeli kulakları herkesin dikkatini çeker. Kuyruğu ince olan Cornish Rex, farklı renkte tüylere sahip olabilir.

Bütün shorthair kedi cinslerinden tek bir yazıda bahsetmek tabii ki imkansız. Örneğin Habeş kedisi, Biritish shorthair, Burmillas, Alman Rex ve Mısır mausu bu listenin dışında kalan diğer popüler shorthair türleridir.

Ana Görsel: Clarisse VINOT


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.