Dutch Smoushond: Az Bilinen Arkadaş Canlısı Köpekler

Tarihte bu köpeklerden ilk defa 19.yüzyılda bahsedildiğini görüyoruz; görevleri fareleri ahırlardan kovalamaktı.
Dutch Smoushond: Az Bilinen Arkadaş Canlısı Köpekler

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2019

Dutch Smoushond birçok köpek cinsine kıyasla daha yeni bir tür. Bu köpeklerin hangi ülkede ortaya çıktığı hariç haklarında çok fazla bilgi yok ancak yazımızda sizler için tüm bilinenleri derlemeye çalıştık.

Dutch Smoushond’ların Tarihi

Hollanda kökenli bu köpeklerin tarih sahnesinde çok uzun bir öyküleri yok. Bilinen ilk Dutch Smoushond 19.yüzyılda yaşadı. Bu dönemde oldukça popülerlerdi ve at arabası çeken atları yönlendirmek için kullanılıyorlardı. Aynı zamanda ahırlarda gördükleri fareleri avlarlardı.

Bir tüccarın küçük hayvanları avlama becerileriyle övünerek birkaç tane Dutch Smoushond’u turistlere satmasının ardından ayrı bir köpek cinsi olarak tanınmıştır. Aslında Dutch Smoushond’lar o tarihten çok önce ortaya çıkmıştı ancak bunun nasıl olduğuna dair bilgimiz yok.

Bu köpeklerin ayrı bir tür olarak tespit edilmesinin ardından köpek yetiştiricileri ve hayvanseverler türün devamlılığı için kaygı duymaya başladı. Çünkü Dutch Smoushond’lar, Hollanda dışında çok iyi bilinen köpekler değil.

Dutch Smoushond’ların Fiziksel Özellikleri

Bu köpekler orta boylardadır. Hem dişi hem erkekleri 35 – 40 cm boyunda ve 10 kg civarında bir ağırlığa sahiptir. Sağlam, kare biçimli bir vücutları vardır ama ne çok büyük ne de çok ağırdır.

dutch smoushond

Fiziksel olarak tüyleri, en çok dikkat çeken özellikleridir. Tüyleri serttir ve 4 – 7 cm arasında bir uzunluktadır. Yanakları ve kaşlarındaki tüyler biraz daha uzun olduğu için sakalları ve çok uzun kaşları varmış gibi bir görüntü çizerler. Patilerindeki tüyler de daha uzundur ve sarının her tonunda olabilir.

Kafası kare biçiminde ve büyüktür. Alnıyla burnu arasında geniş bir alan vardır. Burnu büyük ve koyu renklidir. Kulakları küçüktür ve başının iki yanından aşağı sarkar. Kuyruğu, başka köpek türlerine kıyasla kısadır. Genelde havada, sırtlarıyla aynı hizada durur ve kıvrık değildir.

Dutch Smoushond’ların Karakteri

Son derece arkadaş canlısı köpeklerdir. Aileleriyle vakit geçirmeye bayılırlar ve mutlu edilmesi çok kolay bir türdür. Size arkadaşlık etme konusunda çok başarılı olacaklardır ama çok iyi bekçi köpekliği yapamazlar.

az bilinen köpekler

Neşeli bir karakterleri vardır ve çok sık tedirgin olmazlar. Bu köpeklerin işi atlarla yan yana koşmaktı, bu nedenle enerjileri oldukça yüksektir. Sevecen doğaları aileyle uzun yürüyüşler yapmaya ve bol bol oyun oynamaya uygundur.

Terrier’lere benzer bir karakterleri vardır. Küçük hayvanları avlama içgüdüleri nedeniyle cesur ve kararlıdırlar. Kolay kolay korkmazlar ve rahatsız olduklarında ya da endişelendiklerine havlamaktan çekinmezler.

İnatçı yapıları nedeniyle geleneksel yöntemleri kullanarak eğitilmeleri oldukça zordur. Bu karakterde köpekleri eğitirken en doğrusu, pozitif eğitim yöntemini kullanmaktır. Pozitif pekiştirme ve ödül mamaları kullanarak köpeğinizi sizinle çalışmaya heveslendirmeniz komutlarınıza uymaya zorlamanızdan daha etkili olacaktır.

Dutch Smoushond Bakımı

Bu köpekler, çok tüy dökmedikleri için bütün evi tüy kaplaması konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak tüyleri uzun olduğu için sık sık tarayarak tüylerinin düğüm olmasını önlemelisiniz. Aksi takdirde köpeğinizin hem canı yanabilir hem de çeşitli cilt problemleri yaşayabilir. Büyükçe bir tarak edinmeniz tüy bakımı sırasında size çok yardımcı olacaktır.

Nispeten yeni bir tür oldukları için genel sağlık durumları üzerine yapılmış bir araştırma yok ancak Dutch Smoushond’larda sıklıkla ortaya çıktığı tespit edilmiş kalıtsal bir hastalık var.

Hastalığa karşı önleyici adımlar atılması için veterinerinizle konuşmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca sıklıkla kontrol randevularına götürmeli ve aşılarını atlamamalısınız.

Yazımızda sizlere tanıttığımız Dutch Smoushond’ları sevdiğinizi ve sahiplenme üstüne düşüneceğinizi umuyoruz. Hakkında çok fazla bilgi olmasa da Dutch Smoushond’ların tüm aile için uygun, harika bir karakteri olduğu kesin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.