Dünyanın En Pahalı Köpeği ve Üzücü Hikayesi

Bu çoban köpeği ırkı, Aristoteles ve Marco Polo'nun sözleri sayesinde ünlenmiştir. Bu köpeklerden kâr elde edenlerin bu kadar çok olmasının nedeni de bu. Ne var ki çok fazla satılan bir köpek cinsi olmadığından fiyatlar düştü ve pek çok köpek, terk edildi. 
 

Yıllar önce, bir köpek ırkı dünyanın en pahalı köpeği olma unvanını kazandı. Bu, yüzyıllar boyunca Himalayalarda sürü hayvanlarını korumak için kullanılan devasa ve sık tüylü Tibet Mastifi idi.

Mütevazı Kökenlerden Dünyanın En Pahalı Köpeği Olmaya Giden Yol

Dünyanın en pahalı köpeği olan Tibet mastifi aslında oldukça mütevazı kökenlere sahip. Binlerce yıl manastırları korudular ve Tibet bölgesindeki çobanlara eşlik ettiler. Bir zamanlar Aristoteles onlardan bahsetmişti ve Marco Polo da, bu Tibet köpeğinin güzelliğinden çok etkilenmişti. Bu cins efsanevi ihtişamı ve etkileyiciliğiyle göze çarpıyordu.

Büyük olasılıkla bu efsanevi ilgi, Tibet Mastifi’nin dünyanın en pahalı köpeği olmasına neden oldu. Bugün Pirene mastifinden Napoli mastifine kadar hâlâ bu ırktan pek çok köpek cinsi yetiştiriliyor.

Güçlü havlaması ve aslana benzeyen görüntüsü nedeniyle özellikle Avrupa’nın üst sınıfındaki zengin insanlar, bu köpekler için büyük paralar ödediler. Köşkleri ve saraylarında bu hayvanların bulunması adeta bir statü göstergesi hâline gelmişti.

Çinli bir kömür madeni patronu Hong Dong adlı bir Tibet Mastifi için 1,6 milyon Euro ödedikten sonra, bu köpekler dünyanın en pahalı köpeği unvanını aldı.

dünyanın en pahalı köpeği

Lüks Yaşama Uygun Olmayan Bir Irk

Bir köpek ırkı oluşturmak karmaşık bir iştir. Çeşitli özellikleri ve soyları seçmeniz gerekir. Genellikle, bunlar tamamen estetik özelliklerdir, ancak Tibet Mastifi gibi pek çok görev için tercih edilen köpeklerde kullanışlılık daha ön plandadır.

 

İnsanlar bu köpekleri sadece görüntüleri için seçmedi. Tibet Mastifi, gücü ve DNA’larında yazılı olan aktif koruma içgüdüsü nedeniyle buzlu Himalaya dağlarında sürüleri korumak için bin yıllardan beri kullanılagelmiştir.

Sonuç olarak, bu cins en soğuk iklimlerde ve geniş açık alanlarda rahattır. Sürü hayvanlarını özellikle kar leoparı ve hırsızlar gibi tehlikelerden korumak için çalışan köpeklerdir. Bu yüzden bu köpekler ilk defa besleyecek ya da onlara bol miktarda fiziksel aktivite sağlayamayacak insanlar için iyi bir seçenek değildir. Ancak yine de harika evcil hayvanlar olabilirler.

Terk Edilme

Ne yazık ki, bu özellikler Tibet mastifinin herkese uygun olmadığı anlamına geliyor. Bu köpek cinsine kazandırılmış abartılı statü ve bu güzel mastifleri adeta sihirli birer hayvan gibi göstermek için yapılan rötuşlar, fiyatlarının aniden tavan yapmasına yol açtı. Dolayısıyla, kâr edemeyen yüzlerce hayvan yetiştiricisi bu köpekleri terk etti.

dünyanın en pahalı köpeği Tibet mastifi

Bir zamanlar dünyanın en pahalı köpeği olan Tibet mastiflerinden yüzlercesi bugün başı boş hâlde Çin sokaklarında dolaşıyor. Hatta çoğu köpek kesimhanelerine bırakılmış. Her ne kadar Çinliler köpek yeme hakkına sahip olsa da, mezbahalardaki zulüm ve korkunç koşullar nedeniyle büyük ölçüde eleştiriliyorlar.

Bu örnek, aşırı sayıda hayvan yetiştirmenin ve tüketiciliğin tehlikelerini ortaya koyuyor. Zira bu durum, Tibet mastifinin bir süsten ibaret olmasına yol açmıştır. Binlerce yıldır en zor koşullarda insanlara eşlik etmiş bir köpek cinsi ticarileştirilmiştir.

 

Tibet mastifi evcil hayvan sahibi olmanın ne kadar zor ve karmaşık olduğunun bir örneği haline gelmiştir. Tüketimcilik tuzağına düşmeden dikkatli düşünmeyi gerektiren bir karardır bu. Unutmayın ki bu hayvanlar, tarih öncesi zamanlardan beri insanın en iyi arkadaşı olan ve gerçek duygulara sahip canlılardır.

İnsanların açgözlülüğünün yol açtığı problemlerden uzakta, Tibet’te hâlâ yüzlerce Tibet mastifi yaşıyor ve insanlar ile sürüleri tehlikelerden korumaya devam ediyorlar.