Dünyanın En Küçük Kedi Cinsleri

Kedinin büyüklüğü, çok fazla alan bulunmayan evlerde önemli bir rol oynayabilir. Bu makaledeki en küçük kedi cinsleri arasından 5 tanesine göz atın!
Dünyanın En Küçük Kedi Cinsleri

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Bir evcil hayvan edinmek istiyorsanız; ancak evde fazla yeriniz yoksa, o zaman sizin için en iyi fikir dünyanın en küçük kedi cinsleri arasında seçim yapmak olacaktır. Bazı kedi cinsleri, yetişkin olduklarında bile küçük boyutlarıyla karakterize edilir. Bu yazıda, bunlardan birkaçına göz atabilirsiniz.

En küçük kedi cinsleri hangileridir?

Belki evde çok fazla boş yeriniz yoktur ya da bakımı kolay bir evcil hayvanı tercih edersiniz. Eğer bu koşullar sizin için de geçerliyse, aşağıdaki en küçük kedi cinslerinden birini seçmenizi öneririz:

1. Singapura

Her ne kadar eski bir cins olsa da, bu kediler yıllar önce hak ettikleri ilgiyi henüz görmüş oldu. Bu cins Singapur’da ortaya çıktı ve Singapur’da bu kedilerin sokakta yürürken görülmesi çok yaygındı. Bununla birlikte, Singapura adındaki bu kediler daha sonra Fransa ve İngiltere’ye götürüldükten sonra popüler oldu.

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz Singapura kedisi, dünyanın en küçük kedisidir. Bu kediler yuvarlak başlı ve kısa burunludurlar. Badem şeklinde gözleri vardır ve vücutları oldukça kaslıdır.

Kısa ve ince tüylere sahip olan Singapura kedilerinin çoğunun tüyleri kahverengi ya da açık renkli olur. Bu kedileri insanların evcil hayvan olarak seçmelerinin sebebi kedilerin karakter özellikleridir.

2. Devon Rex

Devon Rex ismindeki bu kediler, var olan en küçük kedilerden biridir. Bu kediler İngiltere’nin Devon ilçesinde yaygın olarak görülen iki yerli kediyi çiftleştirdikten sonra meydana geldiler.

Bu kedilerin kalın, dalgalı tüyleri vardır. Tüm özelliklerinin en iyi yanı,bu kedi cinsinin o kadar çok tüy dökmediği ve kedilere alerjisi olan insanlar için harika olmalarıdır. Ayrıca, Devon Rex büyük kulakları ve hipnotik oval gözleri nedeniyle dikkat çeker.

dünyadaki en küçük kediler

Devon Rex cinsi kediler hafif ve neredeyse algılanamayacak şekilde miyavlar ve çok sevecen ve dikkatli hayvanlardır. Kesinlikle onları evcil hayvan olarak sahiplenmek isteyeceksiniz!

3. Skookum

Bu kedi aslında Amerika Birleşik Devletleri’nden gelir ve küçük boyutlarına ek olarak, bir Kaniş (fino olarak da bilinir) gibi kıvırcık tüyleri ve kısa bacaklarıyla tanınırlar.

Bu kediler iki cinsin çiftleşmesi sonrası ortaya çıkmıştır: LaPerm ve Munchkin cinsi kediler. Bu nedenle bu kediler “Deneysel cins” olarak bilinir ve yine aynı sebeple, bu kediler belirli yarışmalara katılamazlar.

dünyanın en küçük kedi cinsleri

Skookum cinsi kediler yaklaşık 2,5 kilo ağırlığında olabilir. Yetişkin olsalar bile yavru kedi gibi görünürler. Bu kedilerin adı,bir Amerikan kabilesinden gelir ve kedinin üç ana özelliği olan tatlı, komik ve zeki anlamlarındadır.

Bu kediler çok sevgi doludur ve etrafında sürekli ailesinin olmasını, onlar tarafından çevrelenmeyi çok severler. Küçük oldukları için, evler ya da apartman daireleri için ideal hayvanlardır.

4. Korat

Bu kedi, Tayland kökenli eski bir kedi cinsidir. Ancak bu kediler yalnızca birkaç yıl önce, Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilmeye başlandıktan sonra Asya dışında da tanınmışlardır.

korat kedisi

Korat, uzun kuyruğu ve kulakları ile çok kompakt ve zarif bir gövdeye sahiptir. Bu kediler 2 ila 3,5 kg. ağırlığında olabilirler ve gümüş ile mavi renk arası tüylere sahip olurlar.

Bu kediler ailelerine karşı oldukça sevgi dolu ve şefkatlidir; ancak çocuklar ve yabancılara karşı arkadaş canlısı olmama ihtimalleri vardır. Bu cins kediler çok zekidir ve sessiz ortamlarda yaşamayı tercih ederler.

Bunun yanında, oyunlar oynamayı ve etrafta birkaç saat zıplamayı ya da dolaşmayı çok severler. Miyavlamalarının belirli bir melodisi vardır; ancak bu kedi cinsi, istediklerini ifade etmek için başka sesler de kullanır.

5. Munchkin

En küçük kedi cinsleri listesindeki son cins, doğal bir genetik mutasyonun sonucu meydana gelmiştir. Bu kedilerin çok kısa bacakları vardır. Ancak yine de yürüyebilir, zıplayabilir ve oynayabilirler. Munchkin kedilerinde bulunan genin aynısı, Base ya da Dakhund (porsuk köpeği) gibi köpeklerde de bulunur.

munchkin cinsi kedi

Munchkin cinsi kediler ortalama 2,5 kilo ağırlığında olabilen küçük kedilerdir. Farklı renk ve desenlerde uzun, ipeksi tüyleri vardır. Çok aktif, eğlenceli, cesur ve meraklı kedilerdir. Bu özellikleri onları çocukları olan aileler için harika birer ev hayvanı yapar.

Küçük bir kedi evlat edinmek istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz kediler, aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi cinslerdir. Bu kedilerin çok fazla bakıma ihtiyaçları yoktur, sevgi doludurlar, evinize uyum sağlarlar ve şimdiye kadarki en iyi arkadaşınız olurlar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.