Ca de Bou Köpek Irkı

Ca de Bou Köpek Irkı

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Ca de Bou ya da diğer ismiyle Mallorca Mastiff, İspanyol kökenli, özellikle Balear Adalarından gelen bir Molosser türüdür. Sakin, cesur, sadık ve korumacı köpeklerdir.

Ca de Bou’nun kökeni

Ca de Bou sığır ve diğer hayvan sürülerinin güdülmesinden sorumluydu. Bu ırk, İspanyol Bulldogu ve diğer av köpekleriyle akrabadır. 1229’dan 1231’e kadar, Aragon Fatihi Kral I. Jamie, Mallorca‘nın fethi sırasında bu köpekleri yanında savaşa götürmüştür.

Bu fetih sırasında, İspanyol Bulldogları adadaki yerli diğer hayvanlarla çiftleştirilmiştir. Utrecht Anlaşmasının imzalanmasından sonra, bu köpekler İngilizlerin getirdiği diğer av köpekleriyle de çiftleştirilmiştir. Bu güçlü köpeklerin çiftleştirilmesi sonucunda, Ca de Bou ortaya çıkmıştır.

ca de bou

Ca de Bou Irkının Fiziksel Özellikleri

Ca de Bou, orantılı vücut yapısına sahip güçlü ve kuvvetli bir köpektir. 1996’da yayınlanan resmi standartlara göre, kürek kemiğinden itibaren erkeklerin boyları 55 ila 58 cm, dişilerin boyları ise yaklaşık olarak 52 ila 55 cm olmalıdır. Erkeklerin kiloları genel olarak 35-38 kg arasında değişirken, dişiler yaklaşık olarak 30-34 kg arasındadır.

Ca de Bou ırklarının güçlü, sağlam kafaları ve kuvvetli çeneleri vardır. Genel olarak gözle görülür kırışıklıkları yoktur. Burunları normalde kafataslarının 1/3’i kadardır. Geniş koni şeklindeki burunları, gözlerinin yakınındaki bir iç açıyla başlar, düz ve hafif yukarı doğru bir çizgi çizerek yine siyah burunlarında sonlanır.

Tüylerinin renkleri genel olarak çizgili kahverengi, sarımsı kahverengi ve siyahtır. Yarışmalarda, arka patileri, gövdeleri ve burunları dışında tüylerinde %30’dan fazlasını kaplayan beyaz noktalar varsa, jüri genelde puan kırar.

Kişilik ve Davranış

Diğer ırklarda, özellikle Molosserlarda, düzgün ve sağlıklı yapılan sosyalleştirmeler çok önemlidir. Bu köpekler sakin, arkadaş canlısı, oyuncu, cesur ve sevdiklerine karşı çok korumacıdırlar. Küçük çocuklara karşı inanılmaz bir sabır ve tolerans gösterirler.

Bakım ve Dikkate Alınması Gereken Diğer Şeyler

Her ne kadar kriterler ülkelerin kanunlarına göre değişiklik gösterse de, Ca de Bou ırkı bazı bölgelerde potansiyel tehlikeli köpekler olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun anlamı, köpeğin sahibinin evcil hayvan sigortası yaptırmak zorunda olması; ayrıca bazı tavsiye kararlarına göre belirli tasmalar kullanması ve köpeği serbest bırakmaması gerekmektedir.

Bu köpeklerin kayıtlara geçmiş ciddi tıbbi eğilimleri yoktur. Ancak, büyük bir Molosser olduğu için kardiyovasküler hastalıklar, gastrik torsiyon veya eklem problemlerinin oluşumunu engellemek için belli aralıklarla veterinere götürülüp kontroller yapılmalıdır.

Bu yüzden, eğer bir Ca de Bou sahibiyseniz ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kendinizi arkadaş canlısı, sakin, maceracı ve olağanüstü bir şekilde ailesine sadık bir dosta karşı hazırlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.