Melez Köpekler, Safkan Köpeklerden Daha Mı Sağlıklıdır?

Bazı safkan köpeklerin genetik bazı hastalıkları olduğuna işaret eden istatistikler var. Ne var ki melez köpeklerle ilgili çok fazla çalışma yok zira bu hayvanları sınıflandırmak daha zor. 
Melez Köpekler, Safkan Köpeklerden Daha Mı Sağlıklıdır?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Birçok kişi kalıtsal hastalıklara sahip köpek ırkları olduğunu biliyor. Buna karşılık, melez köpekler genellikle daha sağlıklı olarak görülüyor ve herhangi bir genetik sorunları olmadığı düşünülüyor. Peki ama melez köpekler gerçekten daha mı sağlıklı?

Safkan Köpeklerdeki Kalıtsal Hastalıklar

Safkan köpeklerin oluşturulması, genetik seleksiyon kullanmakla gerçekleştirilir. Yani, en çok istenen özelliklere sahip köpekler seçilip çoğaltılır. Nesiller boyunca, bu özellikler cinsi tanımlar. En eski ve ilkel köpek ırklarından modern hayvanlara kadar bütün köpek ırkları bu şekilde oluşturulmuştur.

Yetiştiricilerin istediği özellikler herhangi bir şey olabilir. Mevcut ırkların çoğu görünümlerine göre seçilmiştir, ancak bazı ırklar zekaları (Border Collie veya Alman Çobanı gibi), hızları (Tazılar) veya kişilikleri (Labrador) için yetiştirilmiştir. Bu gibi durumlarda, görünüşleri gerçekten o kadar da önemli değildir ancak hepsi fiziksel olarak birbirine benzer.

Bu genetik seçim süreci, insanların istediği özellikleri arttırmayı başarıyor. Bununla birlikte, safkan köpeklerin genetik hastalıklara yakalanma riski de mevcut. Geçen yüzyıl boyunca, safkan köpeklerde bir patlama oldu, oysa 19. yüzyıla kadar belirli ırklar sadece belirli bir çalışma işlevlerine hizmet etmek için yetiştirilmişti.

Bununla birlikte, son yıllarda görünümlerine bağlı olarak daha birçok cins seçilmiştir. Sorumsuz yetiştiriciler yüksek taleple karşılaşıp kontrolsüz bir şekilde yavru köpek yetiştirmeye başladılar. Ne yazık ki bu durum genetik hastalıkların geçmesine neden oldu.

melez köpekler ve safkan köpekler

Bu nedenle, diğer benzer köpeklerin neredeyse hiç karşılaşmadığı bazı sağlık problemlerine yatkın cinsler vardır. Örneğin, Dalmaçyalı cinsinden köpekler arasındaki sağırlık oranı, diğer ırklardakinden çok daha yüksektir. Cavalier King Charles Spaniel cinsi, çok acı verici ve ölümcül bir hastalık olan siringomyeli geliştirmeye yatkındır.

Bununla birlikte, bir cinsin belirli bir özelliğinin bir sonucu olan bazı hastalıklar vardır. Mesela, Pug veya İngiliz Bulldog gibi kısa burunlu Brakiefalik köpeklerin solunum problemleri vardır. Oyuncak veya minyatür ırkların kalp problemleri vardır, çünkü kalpleri yeterince büyük ve güçlü değildir.

Melez köpekler gerçekten daha mı sağlıklıdır?

Irklar karıştırılırken, yalnızca sağlıklı genlerin baskın olduğuna dair yaygın bir inanç var. Sonuç olarak, melez köpekler safkan köpeklerden daha sağlıklı olur diye düşünülmektedir. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir.

Herhangi bir safkan köpek gibi, karma cins köpekler de hastalıklara yol açabilecek genleri miras alabilir. Ancak hastalığa neden olan genler tek bir ebeveynden geldiği için bu durum daha az olasıdır.

Bununla birlikte, ilgili istatistikler melez köpeklerden bahsetmemektedir. Bunun nedeni sınıflandırma ve çalışma için çok zor bir grup olmalarıdır. Bir bilimsel çalışma yaparken, iki ya da üç ırktan oluşan melez ırk köpekleri kullanmaya çalışmak yerine safkan köpekleri bulmak ve kontrol etmek çok daha kolaydır.

saklanmış melez köpek

Ancak istatistiklerde yer verilmemiş olmaları, melez köpeklerin tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Renklerini, zekasını veya fiziksel görünümlerini miras aldıkları gibi hastalıkları da miras alabilirler.

Veterinerinize Başvurun

Her halükarda, olası kalıtsal hastalıkları tespit etmek ve bir tedavi veya önleme planı önermek veterinere kalmıştır. Sık sık sağlık sorunları olan melez bir köpeğiniz varsa, veterinerden randevu almalısınız.

Aynı şekilde, kalça çıkması gibi bazı sağlık sorunları da genetikten ziyade köpeğin boyutuyla ilgilidir ve düzenli olarak veteriner muayenesi gerektirecektir.

Köpeğinizin sağlık problemlerini sadece bir veteriner teşhis edebilir ve uygun şekilde tedavi edebilir. Ayrıca belirli bir hastalığa sahip olma ihtimalinden emin olmak için genetik testler yapabilirler. Melez köpeklerin daha sağlıklı olduğu düşünülebilir, ancak bunun kesin olarak anlaşılması için test yapılması gereklidir.

Melez köpeklerin safkan köpeklerden daha sağlıklı oldukları kesin bir gerçek değildir. Bazı safkan köpeklerin sahip olduğu genetik hastalıklara sahip olma ihtimalleri daha düşüktür, ancak bu onları düzenli olarak veterinere götürmemeniz ve sağlıklarına iyi bakmamanız gerektiği anlamına gelmez.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.