Logo image
Logo image

Belçika Laekenois Çoban Köpeği

3 dakika
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Belçika çoban köpekleri dünyadaki en az bilinen çoban köpekleridir.  Belçika Laekenois olarak da bilinirler. Son derece ilgi çekici bir köpek ırkıdır. Hatta en ilgi çekici köpek türü olduğu söylenebilir. Onu özel yapan birçok özelliği vardır ve ideal bir evcil hayvandır.

Bu yazımızda, sizlere Belçika Laekenois Çoban Köpeği hakkında bilgi vereceğiz.

Belçika Laekenois Çodban Köpeği hakkında genel bilgiler

  • Boy: Erkek: 61 – 66 cm arası, Dişi: 56 – 61 cm arası
  • Ağırlık: Erkek: 25 – 30 kg arası , Dişi: 20 – 25 kg arası
  • Kürk/tüy: Kızıl üzerine siyah yamalar
  • Özellikleri: Atletik, çoban köpeği, korumacı, itaatkar

Tarihçesi

Belçika çoban köpeği Laekenois büyük bir köpek ırkıdır. İsmi kraliyet kalesi olan Laeken’den gelmektedir. Laeken Kalesinde, 14. yüzyılın sonlarında bu sert tüylü büyük köpekler bekçi köpekleri olarak kullanılmıştır. Bu kusursuz köpeklerin geldiği yer işte burası, ilginç değil mi?

19. yüzyılın sonlarında Belçika ve Almanya’da çok fazla çoban köpeği bulunuyordu. Sayıca fazla olmalarından dolayı kürk yapısına ve renklerine göre 4 farklı ırk olarak sınıflandırıldılar.

  1. Belçika Groenendael
  2. Belçika Malinois Köpeği
  3. Belçika Tervuren
  4. Belçika Laekenois – bu sonuncu ırk sert ve kısa tüyleriyle bilinir.

Belçika Laekenois Çoban Köpeğinin Karakteristik Özellikleri

Bu ırk köpeklerin birçok özelliği vardır. Enerjik, korumacı, uyanık, ve zeki köpeklerdir. Çok sadık  hayvanlardır. Bazen çok fevri davranışları olabilir. Fakat genelde sahiplerinin sözünü dinlerler. Bazen yabancılara huysuzluk yapabilirler. İlgi odağı olmaya bayılırlar ve özgüven sahibidirler.

Son derece şefkatli köpeklerdir. Diğer hayvanlarla pek iyi anlaşamasalar da, çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Bölgelerine karşı fazla korumacıdırlar ve bölgelerini büyük bir özgüvenle korurlar. Bu özellikleri dışında, ideal evcil hayvanlardır.

Konu görünüşlerine gelince, oldukça orantılı vücutları vardır. Bacakları güçlü ve çeviktir. Daha da fazlası çok atik köpeklerdir. Kulakları eş kenar üçgen şeklindedir ve fırça gibi sert tüyleri vardır.

En çok dikkat çeken özellikleri kürkleridir. Biraz aslanların kürküne benzer, sert, kalın ve kızıl renktedir. Bazılarının, özellikle burun ve kuyruk üstünde siyah yamaları vardır.

Bakımı

Laekenois ırkı köpeklerin egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir. Çok enerjik köpeklerdir. Enerjilerini harcayamadıkları zaman yaşadıkları endişe ve stres ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Laekenois ırkı köpeğinizi sık sık, hatta günde birden fazla, yürüyüşe çıkarmalısınız.

Aynı zamanda, Laekenois ırkı köpekler çok fazla sevgiye ihtiyaç duyar. Sevilmeyi ve arkadaşlık kurmayı çok severler. Kendilerini yalnız veya dışlanmış hissederlerse ruh hallerinde büyük bir değişim meydana gelebilir. Yalnız kaldıkları zaman huysuzlaşıp asileşebilirler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, aileler için mükemmel evcil hayvanlardır.

En belirgin özellikleri

Bu köpeklerden bahsederken ne kadar büyük bir karaktere sahip olduklarını atlamamalıyız. Eğitimlerine mümkün olan en yakın zamanda başlanmalıdır. Eğer Laekenois ırkı köpeğinizi eğitmezseniz, çok kısa bir zaman içinde ciddi davranış problemleri ile karşılaşırsınız.

Doğru eğitim ile Laekenois ırkı köpeğiniz hem sevgi dolu hem de itaatkar olan mükemmel bir evcil hayvan olabilir.

Bu çoban köpekleri çok zeki ve yaratıcı hayvanlardır. Belçika Laekenis çoban köpekleri sıkılmaktan nefret eder. Evinizde bu ırk bir köpek besliyorsanız, ona ilgi göstermeli ve ihtiyaçlarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca beslenme düzeni de çok önemlidir.

Konu kürklerine gelince, kürkleri fazla sorun yaratmaz. Çok kısa, güçlü ve bakımı kolay tüyleri vardır. Mevsime göre değişiklik göstermez, fakat yine de her köpek gibi tüyleri için temel bir bakım ve hijyen gerekir.

Yaygın hastalıklar

Çok sağlıklı ve güçlü bir köpek ırkı olmasına rağmen, Belçika Laekenois çoban köpekleri bazı hastalıklara yakalanmaya eğilimlidirler. Kalça displazisi ve epilepsi bu hastalıklar arasındadır. Bu sorunlardan herhangi birinin gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için düzenli olarak veterinere gitmek önemlidir.

Belçika Laekenois çoban köpeklerinin en iyi özelliklerinden biri de mükemmel bir şekilde aileye uyum sağlayıp adeta ailenin bir üyesi haline gelmeleridir. Genellikle sorun yaratmazlar ve sahipleri onları evlerinde beslemekten mutluluk duyar. Daha da fazlası çocuklarla çok iyi anlaşırlar, bu da onları aileler için en uygun köpeklerden biri yapar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.