Dost Canlısı Bir Kedi Nasıl Yetiştirilir?

Kediler, diğer hayvanlarla (insanlar dahil) normal ilişkiler kurabilmeleri için genç yaşta sosyalleştirilmelidir. Kedinizi gençken sosyalleştirmediyseniz, yetişkin olarak davranışlarını ve sabır seviyesini değiştirmek çok zor olacaktır. Nasıl dost canlısı bir kedi yetiştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.
Dost Canlısı Bir Kedi Nasıl Yetiştirilir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavru kediniz çok bağımsız ve antisosyalse, bir insan ortamına entegre olmalarına ve vakit geçirdiğimiz tüm hayvanlar ve insanlar tarafından çevrelenmelerine alışmalarına yardımcı olmak hala mümkündür. Peki dost canlısı bir kedi nasıl yetiştirebilirsiniz?

Antisosyal kediler insanlarla içli dışlı olmazlar. Eğer onları kucağımıza alırsak, endişeli hissedecektir, rahatsız olacaktır ve hatta agresifleşecektir.

Kötü sosyalleşme

uyuyan dost canlısı kedi

Antisosyal davranış, kötü alışkanlıklardan da kaynaklanabilmesine rağmen, erken yaşta genellikle zayıf sosyalleşmenin sonucudur. Kedilerin köpeklerden farklı olduğunu ve kaba bir şekilde ve yuvarlanarak oynamaya tahammül etmeyeceğini unutmayın.

Vahşi ve sevecen kediler

Uzmanlar, vahşi bir kediyi sevecen bir hayvana dönüştürmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Ne yazık ki, hayatlarının ilk yedi haftasında insan yakınlığı olmadan yetiştirilen kedigiller, insanlarını asla tam olarak kabul etmeyecektir.

Bununla birlikte, antisosyal kediler bazen yüzeysel fiziksel etkileşime izin verebilir. Bu yüzden onları mümkün olan en kısa zamanda sosyalleştirmek önemlidir.

Genetik yapı bir diğer önemli husustur. Bir kedinin mizacına karar veren bir dizi genetik yatkınlık vardır. Bazıları doğası gereği bağımsızdır ve insan etrafında yetiştirilmelerine rağmen antisosyal bile olabilirler.

Dost Canlısı Bir Kedi Nasıl Yetiştirilir?

Dost canlısı bir kedi yetiştirmenin ilk adımı, kedinin daha sosyal ve sevecen olması için bazı basit rutinler oluşturmaktır. Örneğin, onu sık sık ve küçük miktarlarda besleyin. Bu yöntemi uygularken, yiyecek kedinizin elinin altında olmayacaktır. Bu şekilde, yemeklerinin size karşı iyi davranmasına bağlı olduğunu fark edecektir.

Onunla konuşmak ve sık sık ona dokunmak tüylü arkadaşınızla ilişkinizi geliştirecek ve sosyal olması için ona ilham verecektir. En sevdiği yerlerde ona katılın; merakını cezbedin, sizinle oyuna katılması için teşvik edin. (Bu arada bu, bir kedi ile duygusal bağları güçlendirmek için ideal bir yoldur.)

Bölgesini istila etmemek veya fiziksel teması zorlamak önemlidir. Ödüller ve eğlence vaadi altında size yakınlaşmasını sağlayın. Davranışınız yavaş yavaş değişeceğinden, sabrınız ve özeniniz sonunda sonuç verecektir.

Güvenli bir ortam sağlayın

Dost canlısı bir kedi yetiştirmek için yapmanız gereken ilk şey, onun ortamında kendini güvende hissetmesine yardımcı olmaktır. Ayrıca, yiyecek ve konfor açısından temel bakım sağlamanın yanı sıra, diğer insanlara ve hayvanlara olan güvenini güçlendirmek için ona yeterince sevgi göstermelisiniz.

Bununla birlikte, her kedinin farklı bir ilgi seviyesine ihtiyaç duyduğu da doğrudur ve bu yüzden ona özel bir eylem planına ihtiyacınız olacaktır.

Konuklarımızın etrafında dost canlısı bir kedi

kendini sevdiren kedi

Ziyaretçiler geldiğinde, kedinizi arkadaş canlısı veya sosyal olmaya zorlamamalısınız. Ancak, bazı kedigiller meraklarına engel olamayacak ve araştırmak için gelecektir. Ancak, normal tepki şüpheli olmaları ve hemen saklanmalarıdır, özellikle konuklar ani hareketler yapıyorsa veya yüksek sesli ve hareketli çocuklar varsa.

Kedilerin kulaklarının insan kulaklarından çok daha hassas olduğunu unutmayalım. Örneğin, bağırmak ve yüksek sesli konuşmalar onlar için işkence olabilir. Bu nedenle, dost canlısı bir kedinin bile bu koşullar altında saklanması normal olabilir.

Ziyaretçilerinizin gelmesinden bir süre sonra, kediyi alın ve tanımadığı kişilere yaklaşırken onu kollarınızın arasında taşıyın. Yabancıları koklamasına izin verin. Hayvanın çıkmaması için kapıyı kapattıktan sonra onu yere geri koyun.

Kedinin ilk tepkisi, gizlenmesi veya odadaki bir köşede durması olacaktır; bu noktada onu görmezden gelin. Yakında saklandığı yerden çıkacak ve tüm insanlara kendi başına yaklaşacaktır.

Bir adım daha

Kedi henüz gençse ve yeterli zamanınız varsa, eğitimi daha ileri götürüp kedinizi yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, kedilerin evde kalma konusunda genellikle oldukça memnun olduklarını aklınızda bulundurmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.