Logo image
Logo image

5 Farklı Uzun Tüylü Kedi Türü

3 dakika
Kediler her zaman asil ve sofistike görünür; kişilikleri, yürüyüş şekilleri ve dış görünüşleri herkesin dikkatini çeker. Ancak bazı insanlar, uzun tüylü kedileri daha çekici buluyor. Bu yazıda, dikkat çeken uzun tüylü kedi türlerinden bahsedeceğiz.
5 Farklı Uzun Tüylü Kedi Türü
Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2019

Her gün düzenli olarak taramanız gerektiği için, uzun tüylü kediler vaktinizi daha çok alacak, bu doğru. Ancak kesinlikle bu zahmete değecek; kendinizi ona aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.

Uzun Tüylü Kedi Türleri

Uzun tüylü bir kediniz varsa, tüy yumaklarının oluşmasını önlemek için kedinizi sık sık taramanız gerekir. Kediniz taranmaktan hoşlanmayabilir, sizden kaçabilir ve taranmak istemediği için mutsuz görünebilir. Ancak ne olursa olsun, bir şekilde kedinizi taranmaya alıştırmalısınız, bu alışkanlığı en kolay erken yaşlarda edinebilir.

Eğer kedi sahiplenmek gibi bir düşünceniz varsa ve dış görünüşü itibariyle dikkat çeken bir cins arıyorsanız, işte hoşunuza gidebilecek bazı türler.

1. Ankara kedisi

Ankara kedisi, varolan en eski kedi türlerinden biri olarak kabul ediliyor. İsminden de belli olduğu gibi bu türün kökeni Ankara’dır. Ankara kedisinin kürkü mavi, kızıl, kahverengi ve gümüş rengi olabilir. 

Some figure

Ankara kedisi zeki, hareketli ve atiktir. Sık sık miyavlayan bu tür, sahibine karşı son derece bağlıdır; evde dolaşırken sizi takip etmekten ve sürekli yanınızda olmaktan hoşlanır. Ankara kedisi yakın temastan hoşlanır, oyun oynamayı sever ve  bu nedenle evin içinde rahatça oyun oynayabileceği bir alana ihtiyaç duyar.

2. Maine Coon

Maine Coon türünün çok enteresan bir hikayesi var, aslında bu tür Ankara kedisinden türemiştir. Tarihçilere göre, Marie Antoinette Amerika’ya kaçmak istediğinde 6 adet Ankara kedisini yanına almış. Ancak bu kaçış gerçekleşmese de, kediler bir şekilde yolculuğu tamamlamış ve Amerika’ya ulaşmış.

Rivayete göre, kediler Maine Wiscasset’e vardığında gemide bulunan Tom Coon isimli şahıs bu kedileri çoğaltmış ve sahiplenmiş. İşte bu nedenle de bu türe Maine Coon ismi verilmiş.

Bu tür, aklınıza gelebilecek herhangi bir renge sahip olabilir. Kafa etrafındaki tüyleri kısayken, kuyruğa doğru bu tüyler iyice uzar. Çok hareketli olmayan Maine Coon, avlanma gibi ev dışı aktiviteleri çok sever. Cana yakın olan bu tür, manalı miyavlamasıyla meşhurdur.

3. İran kedisi

Geniş ve yassı suratlarıyla İran kedileri son derece aristokrat bir görünüşe sahiptir. İran’dan gelen bu türün daha sonrasında ise İtalya’ya ve İngiltere’ye yayıldığı tahmin ediliyor.

İran kedilerinin kürkü uzun ve yumuşak, kuyruğu ise kabarık ve belirgindir. Bu türün tüyleri, farklı renklere sahip olabilir. Genel olarak sağlıklı bir cins olarak bilinseler de, İran kedileri obeziteye yakalanmaya meyillidir.

Bu tür oldukça sakin ve dost canlısıdır, çoğu zaman sakin olmalarıyla insanların dikkatini çeker; vahşi dürtülerini ortaya çıkarabilecek herhangi bir etken neredeyse yoktur. Gün içinde saatlerce uyuyabilen bu türün hafif kibirli bir duruşu vardır. Bu nedenle kendilerini göstermeyi çok severler.

4. Ragdoll

Some figure

Ragdoll kedileri, Siyam, İran ve Birmanya kedilerinin karışımı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu türün avlanma veya kendini savunma güdüsü yoktur, tehlikeli durumlarda bile çok az tepki gösterir.

Son derece uysal olan Ragdoll, çok fazla miyavlamaz. Kürkleri kahverengi, gri, lila veya çikolata rengi olabilir. Tüylerinin matlaşmaması için az da olsa ara ara bakıma ihtiyaç duyar.

5. Bali kedisi

Bali kedileri, Siyam ve bir başka uzun tüylü kedi cinsinden türemiştir. Mavi, lila, gri, kahverengi veya kızıl tonlarında olabilen kürkü yumuşacıktır.

1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bu kedi türü, ince, zarif ve kaslıdır. Büyük köşeli kulakları, uzun boynu ve ince kuyruğu insanların dikkatini çeker.

Bali kedisi sahibine oldukça sadıktır, özellikle onu besleyen kişiye çok daha sıcak davranır. Komik hareketler yaparak dikkat çekmeyi seven bu tür, çocuklarla da oldukça iyi anlaşır.

Bu listeye dahil olamayan birçok uzun tüylü kedi türü var; Himalaya kedisi, Norveç orman kedisi, Birman kedisi ve Somali kedisi bu yazıda bahsi geçen türler kadar dikkat çekicidir.

Ana Görsel: Takashi Hososhima

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.