Zeytinyağının Kediler için Faydaları

Zeytinyağının Kediler için Faydaları

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Bir başka makalede, zeytinyağının köpekler için faydalarından bahsettik ancak kediler için faydalarından bahsetmedik. Herkes, kedi ve köpeklerin birçok yönden farklı olduğunu bilir. Bir hayvan için sağlıklı sayılan şey diğeri için zararlı olabilir. Zeytinyağının kediler için faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Zeytinyağının kediler için faydaları

Doğru, zeytinyağının kediler için faydaları vardır. İşte, o faydalardan bazıları:

  • Antioksidan: Zeytinyağı; içeriğinde yüksek E vitamini, polifenol ve klorofilden dolayı kedigillerin bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar içerir.
  • Kalp hastalıklarını önler: Zeytinyağı, hayvanın sindirmiş olabileceği zararlı yağların sindirilmesinde yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir.
  • Eğer kediniz az yiyorsa, mamalarına döktüğünüz bir damla zeytinyağı, kedinizin iştahını yerine getiren hoş bir koku yayar ve mamanın lezzetini arttırır.
  • Dış görünüşlerini iyileştirir: Zeytinyağının içeriğindeki su sayesinde, kedinizin tüyleri daha parlak, cildi daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda, yaşlanma sürecini de yavaşlatacaktır.
  • Kıl yumakları: Kediler sürekli kendilerini yaladıkları için midelerinde kıl yumakları birikmektedir. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, kedilerin bu korkunç kıl yumaklarından kurtulmalarına yardımcı olur.

Bu faydaların yanı sıra, zeytinyağının kedi dostunuza yardımcı olduğu başka alanlar da bulunmaktadır.

Kabızlık

Kabızlık kedileri düşündüğümüzden de fazla etkiler. Bunun için antibiyotikler ve ev yapımı tedaviler olsa bile, uzmanlar zeytinyağının kabızlığa çok iyi geldiğini kanıtlamıştır.

kedisine zeytinyağı veren sahip

Kedilerin dışkılarını yumuşatmak için kedinizin mamasına yarım yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bir ya da iki gün sonra sonuçlarını göreceksiniz. Eğer sorun devam ederse, kabızlığın başka nedenleri olabileceği için veterinere götürünüz.

Parazitler

Kedinizi kurtlardan temizleme işlemi bazen ciltte hasara neden olur çünkü pireler ve parazitler kimyasal ürünlerle temizlenebilmektedir. Ancak, cilt için uygun bir tedavi şekli olan zeytinyağını kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, bu kimyasal ürünlerin kokularını da gidermektedir.

Kulak temizliği

Kedilerin kulakları, ciddi sorunlara sebep olan enfeksiyonlar ve maytlar için ideal yerlerdir. Kedinizin kulağını temizlemek için; bir tutam pamuğu zeytinyağı ile ıslatıp bu bölgeyi nazik bir şekilde silebilirsiniz.

kedi kulağı

Fazla yağı temizleyin. İyileşme belirtileri görene kadar birkaç gün boyunca bu işleme devam edin. Alternatif olarak, maytlardan korunmak için haftada birkaç kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Günlük kullanım

Zeytinyağının kediler için sağladığı faydalarından dolayı, zeytinyağını günlük olarak kullanabilirsiniz. Yukarıda kedinizin hem iç hem dış sağlığını nasıl iyileştirebileceğini anlattık. Ancak, kedinize verdiğiniz yağ miktarını iyi ayarlamalısınız.

Kedinize zeytinyağını hangi miktarda vereceğinizi bilmiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz:

  • Kediniz 8 kilodan daha hafifse, haftada en fazla 3 çay kaşığı zeytinyağı,
  • 8 ve 11 kilo arasında olan bir kedi için, günlük yarım tatlı kaşığı,
  • 11 kilodan fazla olan kedilere günlük yarım yemek kaşığı verebilirsiniz.

Kedinizin yaşı ve kilosu fark etmeksizin,haftada üç yemek kaşığından fazla vermeyiniz. Zeytinyağı kediler için yararlı olsa da, tüketimi konusunda farklı yöntemler izlenmelidir.

Aşırı vermediğiniz sürece, kediler için zeytinyağı oldukça faydalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.