5 Adımda Küçük Irk Köpeklerin Bakımı

Buradaki ipuçları, küçük evcil hayvanınızın mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır!
5 Adımda Küçük Irk Köpeklerin Bakımı

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2018

Bir evcil hayvanın hayatımıza dahil olacağına karar verdiğimizde, onların bakımını ve sağlığını farklı yönlerden ele almamız gerektiğini biliriz. Ancak, fark etmiş olabileceğiniz gibi, tüm hayvanlara aynı bakımı göstermeniz gerekli değildir. Bugün size, küçük ırk köpeklerin bu cinslere özgü ihtiyaçlarından bahsedeceğiz.

1-Aşırı sıcaklar ile mücadelede, küçük ırk köpekler için daha fazla özen göstermek gerekir.

Köpek bakımı

Köpeğin tüylerinin, hem soğuk, hem de sıcak havalarda termal regülatör görevi gördüğü iyi bilinmektedir. Ancak tüyleri kalın değilse, küçük ırk köpekler küçük ebatlarından dolayı hızlı birşekilde sıcaklık kaybetme riski taşırlar ve ayrıca, yağ dokuları da genellikle daha incedir.
Hipoterminin iki kilodan daha az olan hayvanlarda yaygın olarak görüldüğünü unutmayın.

Bu sebeplerden ötürü, özellikle dışarı çıktığınızda, köpeğinizin uygun kıyafetler ile ısınmasını sağlamanız önemlidir. Ancak onu sadece soğuk havalara karşı korumanız yeterli olmaz. Rüzgar, yağmur ve nem gibi faktörlerin de, onu termometrenin gösterdiğinden daha soğuk hissettirdiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bütün hayvanlar için aynı bakımı uygulamanız gerekli değildir. Bugün size küçük ırk köpeklerin özel ihtiyaçlarını anlatacağız.

2-Beslenme

Küçük köpeklerin m etabolizması  daha hızlı çalışır. Bu kısmen, daha önce de belirttiğimiz gibi, vücut ısısını korumak için daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğinden kaynaklanır. Bu yüzden daha sık beslenmeye ve daha fazla kalori tüketmeye ihtiyaç duyarlar.

Evcil hayvan mağazalarında, özellikle küçük ırk köpeklerin besin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak, aynı zamanda, ağızlarının büyüklüğü de dikkate alınarak özenle hazırlanmış mamalar bulunmaktadır. Daha küçük olan öğütülmüş hububatların yutulması kolaydır ve ağız sağlığına iyi gelir.

Köpeğinizin dengeli beslenmesi için en iyi gıdalar hakkında veterinerinize danışın. Ve eğer evde pişirilmiş yiyecek vermeye karar verirseniz, şüphesiz, uygun bir besin dengesi sağladığınızdan emin olmalısınız.

3-Dişler

Bazı küçük ırk köpeklerin dişlerinde ciddi çürükler oluşabilir ve bu genellikle 3 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu konuya dikkatinizi çekmesi gereken işaretler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ağız kokusu.
  • Diş eti kanaması.
  • Hissettiği acı veya rahatsızlıktan dolayı, ağız muayenesini reddetmesi.

Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması, köpeğin ağız sağlığını korumak için temel bir araçtır. Bunu nasıl yapacağınızı ve diş fırçalama işini doğru bir şekilde yerine getirmek için hangi ürünleri kullanacağınızı açıklayabilecek bir uzmana danışın. Fakat diş fırçalamasına ek olarak veteriner hekime gidip, periyodik ağız kontrolü ile diş temizliği yaptırmalısınız.

Buna ek olarak, köpeğinizin  büyüklüğüne uygun gıdalar vermek ve hatta diş çubuklarını bir tedavi yöntemi olarak kullanmak, dişlerinin temiz kalmasına ve tartar oluşumunun önlenmesine yardımcı olacaktır. Dahası, bazı oyuncaklar, özel tasarımları nedeniyle, tartar plağın çıkarılmasına yardımcı olurlar.

4-Tırnaklar

Tırnak kesimi tüm köpeklerin genel bakımının önemli bir parçasıyken bu, daha fazla dikkat etmeniz gereken bir konudur. Küçük ırk köpeklerin tırnakları daha sık kesilmelidir, çünkü tırnakları daha büyük ırklara oranla doğal olarak daha yumuşaktır.

Bunun en önemli nedeni, evin içerisinde çok fazla zaman geçirdiklerinden dolayı, açık alanda düzenli bir şekilde egzersiz yapıp, tırnaklarının sertleşmesi için çok fazla fırsat bulamayışlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, düşük kiloları da bunlardan kurtulmasına yardımcı olmaz.

Köpeğinizin tırnak uzunluğu onun zor hareket etmesine yol açıyorsa onları sık sık kesmeniz gerekir. İşlemin nasıl doğru bir şekilde yapılacağına dair şüpheleriniz varsa veya ona zarar vermekten korkuyorsanız, veterinerin bu konuda size yardımcı olmasını isteyin.

5-Kalp

köpek sağlığı

Kalp kapakçıkları küçük köpeklerin yaklaşık yüzde 60’ında sorunlara yol açarak bu organın zayıflamasına ve yeterli kan pompalamamasına neden olabilir.

Bu sorunlar, hayvanların 10 yaşına ulaşmasından sonra daha sık görülmeye başlar.

Aşırı nefes nefese kalmak  gibi belirtilerin farkında olmak  ve düzenli veteriner kontrolleri, evcil hayvanınızdaki bu kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.